Jalence

Vencanje na ostrvu Skiatos

19 poruka u ovoj temi

Molila bih za pomoc ako je na forumu neko ko se vec vencao na Skiatosu (ili je pokusao), ili neko ko ima veze sa ovim ostrvom i poznaje ga dobro. Od velike pomoci bi mi bile informacije sta je potrebno od dokumenata, gde je moguce prevesti ih na Grcki jezik, kome se obratiti na ostrvu za zakazivanje vencanja i da li je uopste moguce sporazumeti se sa svestenicima? Cula sam da je vencanje u crkvi ujedno i gradjansko vencanje, pa da nema potrebe odlaziti posebno u Opstinu. Ukoliko je nekome poznato da u nekoj od crkvi ili manastira sluzi neki svestenik iz Srbije (znam, trazim previse biggrin.jpg ), ta informacija bi me bas obradovala, jer koja je svrha vencanja ako ne razumem svestenika i ne znam sta me pita?

Bilo kakav podatak, iz licnog iskustva ili iskustva nekog vama bliskog, znacio bi mi.

Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Molila bih za pomoc ako je na forumu neko ko se vec vencao na Skiatosu (ili je pokusao), ili neko ko ima veze sa ovim ostrvom i poznaje ga dobro. Od velike pomoci bi mi bile informacije sta je potrebno od dokumenata, gde je moguce prevesti ih na Grcki jezik, kome se obratiti na ostrvu za zakazivanje vencanja i da li je uopste moguce sporazumeti se sa svestenicima? Cula sam da je vencanje u crkvi ujedno i gradjansko vencanje, pa da nema potrebe odlaziti posebno u Opstinu. Ukoliko je nekome poznato da u nekoj od crkvi ili manastira sluzi neki svestenik iz Srbije (znam, trazim previse biggrin.jpg ), ta informacija bi me bas obradovala, jer koja je svrha vencanja ako ne razumem svestenika i ne znam sta me pita?

Bilo kakav podatak, iz licnog iskustva ili iskustva nekog vama bliskog, znacio bi mi.

Pozdrav.

od dokumenata ti treba, grcka licna karta ili pasos strane zemlje sa dokazom o legalnom boravku (viza, boravak, sad pretpostavljam pecat kad si usla), dokaz o slobodnom bracnom stanju koje vadis u Srbiji kod maticara na svojoj opstini, potom nosis u nas konzulat ili ambasadu (mislim da Skijatos podleze pod jurisdikciju Ambasade Srbije u Atini) tamo ces dobiti papir na grckom, izvod iz maticne knjige rodjenih sa Apostilom preveden kod zvanicnog sudskog tumaca za grcki jezik u Srbiji ili Grckoj, i da za crkveno vencanje potrebna je i crkvena krstenica....to sve prilazes i cekas da dobijes dozvolu za sklapanje braka (adeia gamou)... i zakazujes vencanje

u Grckoj je crkveni brak izjednacen sa gradjanskim tako da nema potrebe za sklapanje oba, e sad ne znam kakva je procedura prijavljivanja braka kod nas u slucaju da je sklopljen samo crkveni brak, tj. da li je prijavljivanje istog moguce

sto se tice svestenika u Solunu mozes da nadjes srpske svestenike, za Skijatos zaista ne znam

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala na odgovoru. Sad sam se bas razocarala. Moramo da nosimo u nasu ambasadu koja je u Atini, a onda jos i da cekamo dozvolu. Plasim se da to ne moze da se zavrsi u 10 dana turistickog boravka. Zamisljala sam drugacije, da sa dokumentima (koje bi prethodno preveli u Srbiji) odemo u crkvu i zakazemo vencanje, ili da barem postoji nas konzulat na ostrvu. Po nekom mom shvatanju svestenik ni u jednoj zemlji ne bi trebao da odbije da venca par, osim ako ne postoje prepreke za to u vidu nekog braka od ranije ili ukoliko nemamo potvrdu o slobodnom bracnom statusu. Gradjansko vencanje je vec procedura, u to ne sumnjam.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala na odgovoru. Sad sam se bas razocarala. Moramo da nosimo u nasu ambasadu koja je u Atini, a onda jos i da cekamo dozvolu. Plasim se da to ne moze da se zavrsi u 10 dana turistickog boravka. Zamisljala sam drugacije, da sa dokumentima (koje bi prethodno preveli u Srbiji) odemo u crkvu i zakazemo vencanje, ili da barem postoji nas konzulat na ostrvu. Po nekom mom shvatanju svestenik ni u jednoj zemlji ne bi trebao da odbije da venca par, osim ako ne postoje prepreke za to u vidu nekog braka od ranije ili ukoliko nemamo potvrdu o slobodnom bracnom statusu. Gradjansko vencanje je vec procedura, u to ne sumnjam.

Prosle godine se vencao par iz beograda na skiatosu...i znam, da sam im poslao odgovor za neke "jednostavne" zahteve-papire...

Posto mi je pater Georgios, bas komsija....pitacu ga veceras, ali mislim da treba nesto jednostavno,jer se podrazumeva da zelite da ispunite sebi ili nekome lepu zelju....a ne da se upisujete u opstinske knjige, i da vam to bude sutra u srbiji "validan" papir...

Ovo sve pod uslovom, da zelite samo vencanje....ali, ne i upis u opstinske knjige i druge "gluposti", za sta vam treba vreme a i dozvola za brak (kako neko rece..).

Samo sklapanje braka, ne omogucuje vam ama bas nista po pitanju nekih prava ili necega u grckoj (za razliku od rodjenja deteta) i nemate nikakvog posla niti u ambasadi u atini niti u konzulatu u solunu....

Ako ste krsteni u srpskoj pravoslavnoj crkvi, mislim (nisam siguran) da vam ne treba nista ni od prevoda.

A ako bude trebao prevod, imate na sajtu gr. ambasade ovlascene prevodioce, nakon cega placate overu prevoda u gr ambasadi (bilo je 20e).. i to je to.

Ogradjujem se: mozda se nesto promenilo ove godine, pa su grci postali zahtevni oko papira, ali mi je tesko da u to poverujem...

Samo sam siguran, da ne treba da idete u nasu ambasadu ( ne znam zasto bi...).

Uostalom, telefon konzulata u solunu (njima pripada skiatos) je: ++30 2310 244 265

Izmenjeno (mile-mobilni)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

a jeste li vi u Srbiji vencani?

Ako jeste onda vam je procedura donekle laksa i verovatno moze da se odradi kako je Mile mobilni naveo....

Ja sam shvatila da vi zelite brak da sklopite na Skijatosu tj. da ne postoji prethodno sklopljen brak u Srbiji

U svakom slucaju ukoliko niste vencani ocekuje vas procedura koju sam navela (i koju iskreno ne verujem da mozete da odradite za 10 dana turistickog boravka jer se sama dozvola ceka, bar u Solunu, sedam dana), ukoliko ste sklopili brak u Srbiji ocekuje vas procedura (brza i laksa) koju je naveo Mile mobilni

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

....KAKO JE TO predivno, ja bih isto volela da se venčam u miru i tišini u TAKVOM jednom raju - kao što je SKIATHOS, ali kad bolje pogledam na čitavu proceduru, za koju sam i ranije čula, prošla me je volja...Jelence, bolje organizujte nešto sami - SIMBOLIČNO za pamćenje, nego da vam presedne uz čitavu organizaciju i papirologiju, koja je po mom mišljenju prezahtevna !!! :srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Prosle godine se vencao par iz beograda na skiatosu...i znam, da sam im poslao odgovor za neke "jednostavne" zahteve-papire...

Posto mi je pater Georgios, bas komsija....pitacu ga veceras, ali mislim da treba nesto jednostavno,jer se podrazumeva da zelite da ispunite sebi ili nekome lepu zelju....a ne da se upisujete u opstinske knjige, i da vam to bude sutra u srbiji "validan" papir...

Ovo sve pod uslovom, da zelite samo vencanje....ali, ne i upis u opstinske knjige i druge "gluposti", za sta vam treba vreme a i dozvola za brak (kako neko rece..).

Samo sklapanje braka, ne omogucuje vam ama bas nista po pitanju nekih prava ili necega u grckoj (za razliku od rodjenja deteta) i nemate nikakvog posla niti u ambasadi u atini niti u konzulatu u solunu....

Ako ste krsteni u srpskoj pravoslavnoj crkvi, mislim (nisam siguran) da vam ne treba nista ni od prevoda.

A ako bude trebao prevod, imate na sajtu gr. ambasade ovlascene prevodioce, nakon cega placate overu prevoda u gr ambasadi (bilo je 20e).. i to je to.

Ogradjujem se: mozda se nesto promenilo ove godine, pa su grci postali zahtevni oko papira, ali mi je tesko da u to poverujem...

Samo sam siguran, da ne treba da idete u nasu ambasadu ( ne znam zasto bi...).

Uostalom, telefon konzulata u solunu (njima pripada skiatos) je: ++30 2310 244 265

Joooj... koliko bi Vam bila zahvalna da saznate od oca Georgiosa sta je potrebno za vencanje u crkvi ili manastiru. Narocito za to oko prevoda dokumenata jer sam juce saznala koliko kosta tzv. "haski" pecat (u pravu ste 20 eur je po dokumentu)+ prevod po stranici + prevod "haskog" pecata (ne znam zasto i on mora da se prevodi?). Sve u svemu za nas dvoje 280 eur. Stvarno mnogo!

Sto se tice vencanja u Opstini to smo zeleli samo iz jednog razloga: da oba vencanja budu istog dana. Nikakvu korist, u smislu nekih prava u Grckoj, ne zelimo da zadobijemo, nase zelje su iskljucivo romanticne prirode. srce.jpgsmile.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

a jeste li vi u Srbiji vencani?

Ako jeste onda vam je procedura donekle laksa i verovatno moze da se odradi kako je Mile mobilni naveo....

Ja sam shvatila da vi zelite brak da sklopite na Skijatosu tj. da ne postoji prethodno sklopljen brak u Srbiji

U svakom slucaju ukoliko niste vencani ocekuje vas procedura koju sam navela (i koju iskreno ne verujem da mozete da odradite za 10 dana turistickog boravka jer se sama dozvola ceka, bar u Solunu, sedam dana), ukoliko ste sklopili brak u Srbiji ocekuje vas procedura (brza i laksa) koju je naveo Mile mobilni

Nismo vencani. Prvobitna zamisao nam jeste bila da oba vencanja obavimo na ostrvu (razlog sam gore vec pomenula), ali ako tako stoje stvari da je znatno jednostavnija procedura ako je samo crkveno vencanje, onda bismo gradjansko obavili tek po povratku u Srbiju. Ovo prvo je ipak vaznije. Zavet pred Bogom je jednom za ceo zivot i zelimo da ga pamtimo po necem lepom, a stekli smo utisak (barem preko slika i utisaka drugih turista na forumima, jer ga nismo posecivali), da je Skiatos mali raj. smile.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

....KAKO JE TO predivno, ja bih isto volela da se venčam u miru i tišini u TAKVOM jednom raju - kao što je SKIATHOS, ali kad bolje pogledam na čitavu proceduru, za koju sam i ranije čula, prošla me je volja...Jelence, bolje organizujte nešto sami - SIMBOLIČNO za pamćenje, nego da vam presedne uz čitavu organizaciju i papirologiju, koja je po mom mišljenju prezahtevna !!! srce.jpg

Draga Popka ako budemo uspeli da nase zelje sprovedemo u delo, po povratku cu sigurno na forumu preneti svoje utiske i sta je definitivno potrebno za vencanje, jer najvise me nervira kada neko otvori temu da bi dobio pomoc oko necega, a kada sve prodje nestane i ne obavesti ni one koji su se trudili da pomognu, kao ni one koji bi isto zeleli da saznaju. Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za vencanje u crkvi na Skiatosu, po recima papa Georgisa vam treba:

- potvrda da niste vec u braku, odnosno da ste "slobodni"- prevedena na grcki jezik

- izvod iz maticne knjige rodjenih........................................- preveden na grcki jezik

- krstenica, da ste krsteni u prav. crkvi...............................- prevedena na grcki jezik

- licna dokumenta (pasos)

Kada se preda zahtev, nakon tri dana se dobija "ok" i moze se odrzati crkveno vencanje.

Za brak u opstini, nisam siguran koliko traje procedura (cekanje dozvole) zbog ogromnih guzvi zbog "precih" poslova, ali cu pogledati i to u ponedeljak...

Sto se tice "haskog pecata", papa Georgis mi rece i da ne zna sta je to, a sva vencanja stranaca je odradio i izdao vencani list, na osnovu gore navedenih dokumenata..

Da dodam, i na osnovu licnog iskustva.....da zvanicna dokumenta svoje dece, koja sam svojevremeno prevodio zahtevaju 'haski pecat"....ali, neka druga nisu imala potrebu.

Sigurnu informaciju dobijate u gr ambasadi ili kod ovlascenih prevodica gr ambasade.....

Ali pitajte prvo u ambasadi, jer prevodioci imaju prvo "ekonomski faktor"-da prevedu "haski pecat-apostil"....

Izmenjeno (mile-mobilni)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo, da ti malo pomognem, znam da je bilo price o tome, doduse vencanje je bilo na Skopelosu, a koliko se secam akteri su posle nekih 10-tak godina dobili sad i prinovu, pa su mozda zauzetiji, ali ako ovo vide, mislim na Xanadu, neka se jave sa jos nekim detaljima. A od papira, mislim da je isto ovo sto je i Mile napisao.

Vencanje na Skopelosu

P.S. A sta treba od papira (i da li treba) za obnavljanje zaveta, na plazi, na primer?

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala mnogo Mile - mobilni. Ovo je informacija iz prve ruke i nema sumnje da je tako, jedino sto me i dalje zbunjuje ta potvrda o slobodnom bracnom statusu. Kako neki kazu ona se dobija u Opstini kojoj pripadamo, ali ne razumem od kog je to znacaja za crkvu? Ja ipak mislim da je za crkveno vencanje potrebna potvrda iz crkve. Zamolila bih Vas i da mi kazete u kojoj crkvi na ostrvu otac Georgis ima sluzbu? Procitala sam da na Skiatosu ima vise manastira i crkvi i verujem da je svaka na svoj nacin lepa i svaka je bez sumnje velika svetinja, ali posto ste sigurno posetili sve volela bih da cujem Vase misljenje, koja po Vam ima lep polozaj?

Za Sukija: Hvala na pomoci, upravo sam procitala ovu Xanadinu temu i sto se dokumenata tice naveo je sve kao sto je rekao i Mile - mobilni, tako da sam tu dilemu razresila. Samo jos da ustanovim gde trazim potvrdu o slobodnom bracnom statusu - Opstina ili crkva? Sto se tice tvog pitanja obnavljanja zaveta, pretpostavljam da su ista dokumenta potrebna, ali je pitanje kako crkva gleda na to. Vencanje je jedna od svetih tajni koje nije moguce ponavljati, isto kao i krstenje. Ali razgovaraj sa nekim nasim svestenikom koji ce ti to bolje objasniti, a to sto saznas trebalo bi da vazi i u grckoj crkvi. Posto si pomenuo vencanje na plazi moram da kazem da to odstupa od crkvenih pravila. Crkva je sveto mesto i u njoj se obavljaju svi seti cinovi. Nekada je recimo bilo moguce krstiti bebu kod kuce tako sto dodje svestenik, a to se radilo uglavnom kada su lose vremenske prilike, da se beba ne bi iznosila iz kuce po hladnom vremenu. Medjutim, nedavno sam u odlicnoj knjizi "Suze za svet" koja govori o savremenim grckim starcima sa Svete Gore i prenosi njihove pouke, procitala da je to veliki greh i da svestenici koji tako rade, rade na sopstvenu stetu i odgovornost. Posto sam i ja kao beba krstena kod kuce, bas me je pogodilo to saznanje, ali zato ti sada prenosim jer se to odnosi i na vencanje. Bolje je da pronadjete crkvu koja je na nekom lepom mestu sa pogledom na more. Jeste da bi cin obnove zaveta bio unutra, ali po izlasku biste mogli da napravite set lepih, romanticnih fotografija.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

razresila. Samo jos da ustanovim gde trazim potvrdu o slobodnom bracnom statusu - Opstina ili crkva? Sto se tice tvog pitanja obnavljanja zaveta, pretpostavljam da su ista dokumenta potrebna, ali je pitanje kako crkva gleda na to. Vencanje je jedna od svetih tajni koje nije moguce ponavljati, isto kao i krstenje. Ali razgovaraj sa nekim nasim svestenikom koji ce ti to bolje objasniti, a to sto saznas trebalo bi da vazi i u grckoj crkvi. Posto si pomenuo vencanje na plazi moram da kazem da to odstupa od crkvenih

Posle vencanja u opstini upisuje se u krstenicu tvoj status bilo da je bracno stanje bilo d a je razvod usledio posle toga sto je ujedno dovoljan dokument iz opstine.

SVakako ce ti biti sigurnije da trazis potvrdu iz crkve ali verujem da ce im trebati dosta vremena za to, mada ja ne znam ni kako bi to izveli jer oni nemaju centralni sistem neki kojim bi to olaksali... Verujem da sva dokumenta moraju da zavrse u Patrijarsiji pa mozda najbolje tamo se odmah raspitati da li oni imaju potvrdu da nisi bila u braku.

Sto se tice izjave da je brak samo jednom, koliko sam ja dobio jednom informaciju kroz pricu sa svestenkom, posle mog krstenja (sedeli smo sa njim i pricali par sati i prosli raznorazne teme bas oko obicaja i koliko se ljudi pouzdaju u savete svestenkia koji bukvalno licno iznose neke obicaje a ne kako bi "trebalo" po "knjizi").

Dakle, po njemu, moguce je kod nas tri puta a za cetvrti put je potrebno licno odobrenje samog Patrijarha.

Da li je on "pricao svasta" ili je to neka njegova vizija ili i to opet zavisi od crkve do crkve i od popa do popa sto je sve cesca pojava "u nas" Srba... ne znam iskreno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sto se tice izjave da je brak samo jednom, koliko sam ja dobio jednom informaciju kroz pricu sa svestenkom, posle mog krstenja (sedeli smo sa njim i pricali par sati i prosli raznorazne teme bas oko obicaja i koliko se ljudi pouzdaju u savete svestenkia koji bukvalno licno iznose neke obicaje a ne kako bi "trebalo" po "knjizi").

Dakle, po njemu, moguce je kod nas tri puta a za cetvrti put je potrebno licno odobrenje samog Patrijarha.

Da li je on "pricao svasta" ili je to neka njegova vizija ili i to opet zavisi od crkve do crkve i od popa do popa sto je sve cesca pojava "u nas" Srba... ne znam iskreno.

Hm... Pa to sad vec malo skrece sa teme, ali pojasnicu ti da ne bude zabune da svestenik "prica svasta". biggrin.gif Isusovo ucenje zabranjuje razvod braka, pa se tako u jednom delu u Evandjelju po Mateju dva puta ponavljaju reci Hristove: "A ja vam kazem da svaki koji otpusti zenu svoju, osim zbog preljube, i koji se ozeni otpustenicom, preljubu cini". Dakle za razvod i dozvolu za drugi brak nije dovoljan razlog koji se sve cesce navodi: "Nepomirljive razlike", jer se ocekuje da poznajete onog sa kime stupate u brak kao i sve njegove vrline i mane, nego jedino ako jedan od supruznika pocne da zivi dvostruki zivot cime bracni zavet gubi svoju tezinu. Vera ni u jednom svom segmentu nije prinudna, nije nesto sto se mora po svaku cenu, pa tako ni ziveti u braku sa nekim ko tu zajednicu ne postuje i ne postuje svog bracnog druga. Zato je crkva vremenom (u 10. veku) postala poustljivija imajuci u vidu slabost ljudske prirode i dozvolila je drugi brak ali samo ukoliko svestenik smatra da su razlozi istupanja iz prethodnog braka dovoljno veliki. Znaci ima pravo i da odbije da venca i da da blagoslov. Inace po Hristu, kao sto sam vec rekla, drugi brak nije dozvoljen. Recimo drugi, ili ne daj Boze treci, brak je prepreka za stupanje u svestenstvo. Pa sad sam zakljuci da li je dozvoljen ili nije. smile.gif Pozdrav!

Izmenjeno (Jalence)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdrav.

I sta bi, jel se Jelence udade na Skiatosu, ako je tu ili ako neko zna, neka ostavi poruku, jer i mene interesuje kakva je procedura itd.

Hvala , pozdrav.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26430
    Ukupno tema
    884651
    Ukupno poruka