Gargamelo

Letovanje na Ohridu

16 poruka u ovoj temi

Pozdrav ljudi! :)

Spremam se sa drustvom na letovanje u nekom periodu izmedju 10. i 15. jula.

Gotovo da je definitivno da cemo ici na Ohridsko jezero. Planiramo da putujemo kolima, pa u vezi sa tim imam prvo pitanje:

1) Koliko otprilike traje ovaj put, koji je najbolji put, i kolika je udaljenost od Beograda? Pre svega, da li se isplati ici kolima?

2) Dalje, interesuje me moze li provod na Ohridu da se poredi sa bilo kojim letovalistem na moru? Jer, dugo nisam isao sa muskim drustvom na more, vec uvek sa devojkom, pa sam isao na neka egzoticnija mesta, ali i dalje sam se najbolje provodio na crnogorskom primorju. Cuo sam da je i na Ohridu super.

3) Kakvo je jezero za kupalje u tom periodu?

4) Mi planiramo smestaj tamo da trazimo kad stignemo, kolike su sanse da nadjemo nesto sto valja? I koliko se otprilike krecu cene?

5) U kom delu da trazimo smestaj, gde je najbolji provod?

To bi bilo to za sad, ako se setim jos neceg, pitacu. Cekam odgovore! Hvala unapred. :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ajde da ti ja odgovorim pošto ću i ja kolima.

1. Od Novog Sada do Ohrida centar centar ima oko 700 km +-10km. Znači skini 90km NS-BG. Najbrži i ujedno jedini valjan put je koridor 10 u narodu poznatiji kao autoput Beograd-Niš pa još oni nazovi delovi autoput od Niša do granice i onda više magistrala nego autoput od granice do Ohrida. Što se tiče tog dela ili nabavite navigaciju ili otvorite dobro oči na table pored puta da prvo ne udjete u Skoplje pa onda da se iz njega izvlačite ako je gužva(i ako je realno put tuda kraći skoro 10-12 km. Naravno znaš da je realno NS-BG od izlaza na autoput do Zemuna nekih 80 km i da ja predjem tu razdaljinu za 35-40 minuta i da je Zemun-centar oko 15 km i da mi za to treba ponekad i dobrih sat i po onda ćeš razumeti.

Da li se isplati ići kolima pa recimo ovako dobre plaže su sve van Ohrida. 3+ osoba u kolima je automatska ušteda na kartama za autobus. Ja sam računao gorivo i putarine da će me tamo nazad izaći oko 130 e. Povratna karta bg-sk je oko 3500 dinara(zavisi od prevoznika). Ali opet napominjem kupanje u samom Ohridu nije za pohvalu bolje plaže su dalje od samog grada. a sa druge strane ti kreneš kad ti hoćeš i vratiš se kad hoćeš i sve ostalo što u autobusu ne možeš. Obavezno je zeleni karton i ovlašćenje ako auto ne vozi vlasnik.

2. Što se tiče provoda kad sam ja bio bilo je svega od gluvarenja ispred dragstora sa flašom piva u ruci do žurka zezanje u diskotekama i lokalima do zore. Imaš da biraš ali nije CG primorije Ohrid je više mesto za odmor u pravom smislu te reči(body and soul).

3. Za početak jezero je jezero brzo se voda zagreva ali i brzo hladi ali sem što voda nije slana sve ostalo je morski.

4. Što se tiče smeštaja moj predlog ti je da pogledaš teme na forumu o smeštaju da nadješ neki smeštaj on line i da bukiraš. Naravno da možeš i kad stigneš da tražiš ali moja preporuka ti je bolje da udješ prvi dan u prosečno nego da dva dana tražiš po Ohridu odlično. Jer često može da se desi stignete dodje čovek i kaže evo jeftino 5 e krevet ali vam kad udjete u stan kaže korišćenje kupatila još 2 e, kuhinje još 5e, balkona još 3 e i sl. Been there done that govorim iz iskustva. Napominjem nisam ja organizovao tada smeštaj nego neko drugi pa smo prva tri dana pukli love koliko i za 7 dana posle uz extra smeštaj.

5. Što se tiče gde naći smeštaj odmah da ti objasnim jednu stvar centar Ohrida i periferija su u odnosu kao centar Bgd i recimo Vukov spomenik. Znači osim ako nisi od onih koji bi krevet na šetalištu biraj gde ti volja jer nije daleko prošetati do centra. Mada najlepše i realno najmirnije je u starom gradu iznda centra.

Toliko od mene valjda sam pomogao...

v.

p.s. pre polaska kolima obavezno nabavite sve što treba(sijalice, prsluk, trougao, PP aparat i sl) nikad ne znaš na koju je nogu ustao policajac koji te zaustavlja.

Izmenjeno (DraganV)
Nije potrebno citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam u Ohridu bio leta 2010-e i lepo se odmorio shodno ocekivanju.

Put nije nesto, posebno u Makedoniji gde nemate utisak da ste na autoputu, posebno su me iznenadile naplatne rampe kojih ima na svakih 15km zbog cega mi se pokvario podizac stakla pa sam morao da otvaram vrata da bih platio. Na izlazu iz Skoplja imao sam utisak da sam u Kusturicinom filmu, tezge na ulici, ljudi na ulici, nema trotoara, jezivo, polako prodjosmo cak nismo ni zalutali.

Stigosmo u Ohrid prvi pogled na jezero ostavlja neverovatan utisak posto se nalazi tu iza zgrade a veliko je sa velikim talasima, zadivljujuce.

Cene su kao kod nas ljudi su izuzetno ljubazni, hrana je odlicna, muzika koja se cuje svugde je prijatna, a ne kao u Sutomoru jednom pobegli sa plaze zbog preglasne tehnoze u 3 posle podne. Bili brodom na sveti Naum, to je druga strana jezera i tamo moze da se kupa, nema talasa mada je voda hladna.

Tu smo isli camcem na turisticku voznju nekim vecim potokom gde nisam video Tarzana a ocekivao sam, nakon desetak metara izgledalo ja kao da smo u prasumi i tu zbog mocvarnog terena ljudska noga nikada nije krocila.

Malo mirno relaksirajuce mesto, pa ko voli nek izvoli.

Toliko pozdrav.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E da zaboravio sam da napomenem da je apartman bio 10e na samoj obali, vise nego povoljno. :ziveli:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

1. Oko 620km vozio bi oko 7 sati, naravno da se isplati kolima jer sve lepse plaze i lepote nalazi se van grada,od Biljanini izvori do Sv. Naum to je nekih 30km ukupno i na svaki 3-4km ima po neka lepa plaza i neko mesto ili selo da obidjes...putarine od granica SRB-MKD do Ohrid su ti 180den. oko 3e u jednom pravcu :)

2. Provod je super imas dnevna i nocna zabava na plaze Cuba Libre i Kadmo koje drze momke iz Skoplja pa racunaj da je ceo Skoplje na te plaze u leto :)

U gradu ima mal milion kafica i par diskoteka...i starom delu Likvid ti je najbolje :)

3. voda je super topla, e sad nije kao u Grcka ali je onaka recimo 23-25 stepeni.

4. Slobodno trazi smestaj nacices nesto jer guzva ama bas ona guzva pocinje od 20 jul tako da potrazi...apart. one super kao na moru su oko 20-30e, a imas i sobe koje deli kupatilo i kuhinja (to dele 2-3 soba) i smestaj je oko 5-7e.

5.Svugde gde ti se svigja jer i tako ides kolima :) a i Ohrid je mal grad tako da gde i da si si na 10-20min. hoda do centra :)

Ako ima jos pitanja slobodno :)

Izmenjeno (BojanMKD)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja bi vas uputila na Antonia,on ima smestaj na Ohridu za svaki dzep.Proverite sta vam se dopada na njegovom sajtu visit-ohrid

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Uh, još dobro da smo ja i devojka krenuli prošle godine, sad su kod nas počeli sa agresivnom reklamom za Ohrid pa će biti pijane dečurlije iz Slovenije koliko vam duša poželi.

A rek'o jednom, i ponoviću: Budem li imao ikada sreće da imam posao "kod kuće", selim se dole. Neverovatan kraj. Sela na putu isto predivna.

između onih brda.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I ove godine kao i većinu prethodnih, "svraćamo" na Ohrid pre Grčke na 5 dana :kapetan: . Idemo u provereni smeštaj u starom gradu, kod starosedelaca, koji nam za sve izlaze u susret. Nama je svaki put u Ohridu fenomenalno, samo što smo sada naučili da idemo pre, a ne posle mora, jer je voda hladnija, pa posle Grčke deluje kao led :grudva: . Kod izvora ima super restoran sa pastrmalijama i njihovim ćevapima, koje moja ćerka obožava. Bukvalno ih tamani, a inače nije baš nešto ješna. Tamo pojede 10 ćevapa, iako moram priznati nisu tako veliki kao kod nas, ali su zato slasni i od čisto jagnjećeg mesa.

Ispod naše kuće gde boravim, ulicom se spuštaš na plažu Sv. Jovan kaneo, koja deluje kao privatna plaža. Situacija kao u Grčkoj, platiš piće i imaš ležaljkesunca%20se.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Uh, još dobro da smo ja i devojka krenuli prošle godine, sad su kod nas počeli sa agresivnom reklamom za Ohrid pa će biti pijane dečurlije iz Slovenije koliko vam duša poželi.

A rek'o jednom, i ponoviću: Budem li imao ikada sreće da imam posao "kod kuće", selim se dole. Neverovatan kraj. Sela na putu isto predivna.

između onih brda.

Ima i jos lepsih sela samo nisi vidio ;)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Primer da se preseliš Trpejca :)

trpejca.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mhm ali ja sam mislio na drugi sela, recimo u nacionalni park Mavrovo :)

Lazaropole :)

Lazaropole_Panorama_6_560.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne ja sam dala predlog gde da se preseli, a ovo tvoje je za izlet usput :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

samo leti, zime ne preporucujem bio sam i edvaj cekao da otidem :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Cituckam sad ove teme po forumu i dodjoh do voljenog mi Ohrida :) Bila sam prosle godine u periodu od 1. do 10. avgusta. Bila sam malo skepticna oko temperature vode i uopste temperature u tom periodu ali bilo je stvarno toplo. Cak mi nije trebao ni dzemperic za uvece, iako su mi svi govorili da je uvece tamo hladnije. Drugarica mi je preporucila smestaj preko druga koji izdaje apartmane i nisam se pokajala uopste. Cena je bila 5E po danu, smesna za nas Srbe, ali dobro, oni imaju nizak standard i male plate pa im je i to malo puno.

Ne propustiti:

Sveti Naum (i kao plazu i kao izletiste), Ljubaniste (jedina pescana plaza u Ohridu i po mom misljenju najlepsa, ne samo zbog prostranstva, nego i zbog okoline, sume, kamp kucica, kao da si u drugom gradu! Zatim Gradiste i Cuba LIbre plazu! Najbolji koktelici, muzika i provod uvece, eto ko zeli od vas mladjih da se provodi i preko dana nek ide tamo, moja preporuka :) PS Zaobilazite plaze u centru jer su male, pune kamenja, granja i retko kad ima neko normalno mesto!

Sto se tice izleta, popnite se iz centra do Samuilove tvrdjave, uz put cete naici na jedan prelep kafic, pri samom vrhu tvrdjave, najlepse fotografije sam napravila upravo tamo, pogled je fantastican! Sveti Naum i voznju brodicem nikako ne propustiti, nesto najlepse sto sam ikada dozivela, kao da ste u nekoj bajci... Ispod vas deset metara duboko a vi vidite dno, precisto, prezeleno, predivno! Ne moze da se poredi ni sa jednim morem, velicanstveno neobicna boja ;)

Sto se tice izlazaka preporucila bih vam Liguid club u starom delu grada. Cesto se ulaznice za Liquid koriste za jos jedan klub kad se krene ka Cuba libre pa imate besplatan ulaz i tamo :) U Cuba Libre uvek ima neka super zurka, prosle godine smo npr. bile na nastupu Ace Lukasa i sledece vece na Bajaginom i bilo je super :) Ako dodjete u periodu kraj jula-pocetak avgusta, njima je tada neki fest, slican nasem beer festu i ima dosta nasih izvodjaca, super za posle neke setnjice ;) Cene su znatno manje nego u Srbiji, ne samo sto se tice izlazaka, vec i hrane i pica. Taksi je takodje jako jeftin. Oko 100 nasih dinara sa jednog kraja grada na drugi npr. Takodje i mini kombiji koji razvoze na plaze, cesto idu a i nisu skupi.

Sto se tice samog prevoza Beograd-Ohrid ja sam pre polaska pronasla par varijanti i Galeb se ispostavio kao najbolja i najjeftinija. 4 000 je bila povratna karta prosle godine, dok je npr. nasa BAS stanica cenila 6 000 za tu istu povratnu kartu. Autobus je polazio u vecernjim casovima oko 21:30h, u Nisu su oko 1h posle ponoci. Stizu ujutru u Ohrid. Ide se preko Kiceva.

Ukoliko se setim jos neceg dopisacu, ako vas zanima nesto sto mozda nisam rekla pitajte, pozdrav i dodjite u ovaj divan grad, necete se pokajati, sto bi se reklo, ima dusuuu :)

Izmenjeno (lenchy)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zanimljivo je i napraviti izlet do Albanije jedan dan.

Kako se predje granica, odmah se primeti kulturoloska razlika - ko da ste u arapskom svetu. Nedaleko od granice krecu beskrajne pescane plaze. Uz njih je prilicno tesko naci mesto za parkiranje, ali moze se uglaviti ponegde.

Ja sam isla sa slovenackim tablicama, svi smo pricali srpski, nije bilo nikakvih problema. Cak su bili i vrlo usluzni - vise nego prema domacim turistima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26364
    Ukupno tema
    880734
    Ukupno poruka