Nikola S.

FOTOGRAFIJA

579 poruka u ovoj temi

Svaka cast! Bravo i hvala za tutorijale. Sigurno ce mnogima biti od koristi.

Meni bi trebala preporuka za kupovinu fotoaparata, kompaktnog, ne preterano glomaznog, ali sa dobrim kvalitetom fotografije. Nekad sam mislila da kupim DSLR upravo zbog kvaliteta fotografije ali nije to samo kupi i skljocaj, ima dosta da se nauci, tako da sam se opredelila za gore navedenu varijantu. Trebao bi mi prvenstveno za slikanje deteta, znaci da bude brz, kao i fotografisanje u prirodi, na putovanjima, ali eto, htela bih da ima sto bolji kvalitet fotografije. Znam da je tesko dostici DSLR... Zgodno bi bilo da ima i manuelna podesavanja, pa da polako pocnem da ucim o fotografisanju. Sto se cenovnog opsega tice mogla bih da platim do 300-400 evra, s tim sto sam uvek pre za jeftiniju varijantu :)

Da li imate neki predlog?

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sony RX100 :) mk1 

Prenosiv , malih dimenzija , za velicinu svog senzora sasvim odlicne fotografije.

Kazem mk1 jer tokom evolucije ovog fotoaparata razne sitnice su dodavane ali se kvalitet slike nije znatno menjao :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaka cast! Prelepe su slike :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Pre 18 sat, dimic_bata je rekao/la:

Маскота Врњачке бање, врабац "Гочко":

DSC04728.jpg.3f5f427dbd7d412242fc8dc205b

Bato, radiš li fotografije u HDR-u ?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne, ne radim u HDR tehnici, osim ponekad kad je dinamički opseg scene van domašaja foto sprave. Vrabac "Gocko" je uslikan na stativu, ISO 100, f11, 5 sekundi. RAW fajl koji je razvijen u Adobe Lightroom sofweru. Aparat Sony A5000 ima odličan dinamički opseg senzora i dozvoljava maltretiranje u post procesingu, pogotovu kada treba "otvoriti" senke tj tamnije delove fotke. Mali otvor blende (f11 - f22) omogućava tzv "star effect" svetlosnh izvora noćnog kadra, sto se moze videti na par mojih fotografija u temi "Omiljene fotografije", postovi iz Septembra 2016.

Primer 1

ISO100, f16, 25 sek. Fotoaparat na stativu, stabilizacija slike OFF, fokusiranje manuelno na jedan od svetlucavih delova rečice

DSC04693a.jpg.98aee725221fce33da326c6c91

- finalna fotka, "Vrnjačka reka 2016"

Primer 2:

Original iz foto aparata, aparat na stativu, ISO 100, f11, 25 sekundi, stabilizacija slike ISKLJUCENA.

DSC04726.thumb.jpg.3b0ed1a1c3bfd33668d81

Fokusiranje je manuelno, na bližu svetlinu u rečici. Dugackom expozicijom dobijam tzv "silky" efekat vode (koji bi bio još izraženiji da je protok vode veći) , a blenda f11 onogucava oštrinu duz celog kadra. To se na narednoj slici lepo vidi.

Finalna fotografija, nakon post procesinga:

DSC04726-2.jpg.89503aef6dbc366d9a3e23c06

- dijagonalna kompozicija -"Vrnjacka reka 2016"

Evo ovaj primer je recimo jedan od parametara zasto u naprednom i profi foto svetu ljudi daju novac za opremu jer je evidentno da razlika u kvalitetu mobilni tel vs point & shot vs MILC vs DSLR opravdava uloženo, kome to treba naravno i ko to razume. 

U stvari poenta je da ljudsko oko ovakvu scenu vidi potpuno normalno (kao finalnu fotku) jer je raspon od 22 blendi sasvim dovoljan da to oku obezbedi, al zato foto aparatu moramo softwerski malo da pomognemo da bi "progledao" . Rezultat te pomoći je da slika izgleda prirodno kako je vidimo uživo.

:)

Izmenjeno (dimic_bata)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke
U 30.9.2016. at 11:35, dimic_bata je rekao/la:

Ne, ne radim u HDR tehnici, ...

Evo ovaj primer je recimo jedan od parametara zasto u naprednom i profi foto svetu ljudi daju novac za opremu ...

U stvari poenta je da ljudsko oko ovakvu scenu vidi potpuno normalno (kao finalnu fotku) jer je raspon od 22 blendi sasvim dovoljan da to oku obezbedi, al zato foto aparatu moramo softwerski malo da pomognemo da bi "progledao" . Rezultat te pomoći je da slika izgleda prirodno kako je vidimo uživo.

:)

Hmmm, da, pa naravno da ne trebaš raditi u HDR-u, kada ti radiš u još boljoj tehnici u postprodukciji,.. 

Ali dok mi amateri ( sinonim za amater je diletant - zgodnije opisuje ) uhvatimo priključak sa tvojim tekstovima,.. još će puno vode proteći tim rečicama na tvojih slika..

bez sve šale - jako lepo pišeš, vrlo interesantno a nadasve korisno. Čudim se da je malo lajkova tvojim postovima :), znam da nije bitno.

Bog te poživeo Bato, za ovo što radiš na ovom forumu. Ja sam još na početku "A. Premijer-a",..(teško se uče matori konji da idu u kola...) ali obećavam da ću se pozabaviti i tim 'tvojim programima', čim dospem,.. ali najvažnija je volja (inspiracija) koju tvoji tekstovi nude.

Lepa zabava za "treće doba".

Koliko razumem (osim onoga da bi trebalo, kad god je moguće koristiti nizak ISO ) trebalo bi sliku prilagoditi ljudskom oku.

I tvoje 'sirove slike', kada popune ceo ekran, više se vidi na njima.

Kada okolne svetline (beline stranica foruma) ne umanje detalje na slikama. I ljudsko oko (iako puno savršenije od senzora fotoaparata) ima svoja ograničenja ("oko je stara varalica"). 

Ekspoziciju bih nazvao količinom svetlosne energije, a ljudsko oko može da uživa u različitim nivoima te energije, dok je senzor fotoaparata limitiram po tom pitanju. 

ps: Inače aparat "Lumix" sam kupio skoro upola cene, jer su prodavac i kupci mislili da je u kvaru,.. i na singl-opciji je više puta okidao - najčešće triput. Nisu znali šta je HDR. :) )

Izmenjeno (Lunjo)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Divni tekstovi :-)!

Moja zapazanja su i da se vise muskaraca nego zena bavi fotografijom, nije mi jasno zbog cega?

Drugo zapazanje je da ima nekih clanova koji dosta putuju, lepo sve opisuju, ali su im slike lose! Ne mislim da moraju da budu odlicne, ali bar da da ne budu krive i da ne slikaju stubove!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25551
    Ukupno tema
    849466
    Ukupno poruka