Nikola S.

FOTOGRAFIJA

579 poruka u ovoj temi

Daj (odnosi se i na druge) još neko konkretno pitanje, pa ako znam...

Cuo sam da u Beogradu ima skola koju drzi Goranka Matic ali da ona traje godinu dana. Da li postoje neki kraci kursevi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Hornet, hvala denda...

Dobro je ovo za početak...samo što ću prvo da uzmem da podvučem nepoznate reči... :D vidim šta one znače...pa da krenem dalje.

U svakom slučaju znam sada odakle da krenem. Net jeste prepun i pretrpan informacija i ume da ubedači laika kao što sam ja...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nekome sam to pomenuo u konverzaciji, ali da se ogradim i ovde - ja sam fotograf amater, nisam školovan u tom pravcu i fotografijom se bavim iz čiste ljubavi. Rado ću pomoći za sve što znam. Takođe, ne mogu sam sebe da okarakterišem, ali svakako nisam ni napredan amater, jer ti su često bolji i od mnogih profesionalaca. Profesionalac radi za pare i može biti odličan ali i najgora svadbarska drlja.

Što se tiče foto škola nemam pojma šta bih preporučio, ali bih svakako savetovao prethodno studiozno izučavanje iz materijala na internetu (ovde su recimo članovi nekog foruma pokačili predloge vezane za internet literaturu: ClicK!).

Tehnike fotografisanja sasvim dobro možete izučiti na taj način.

Dalje, postanite i član nekog od foruma koji je posvećen fotografiji (ili više njih), tu će te uz izložene fotografije drugih članova, i komentare upućenih, polako steći osećaj za to šta valja, a šta ne.

Nakon par meseci raspolagaćete sa dovoljno informacija i znanja, da bi ste nedvosmisleno znali želite li dSLR ili ne. Takođe, biće vam kristalno jasno da li želite da upišete kurs fotografije, kakav i tačno koji.

Po meni, za turističke snap shoot-ove dovoljan je i telefon sa boljom kamerom. Za ozbiljno fotografisanje dSLR je nedostižan jer jednostavno daje dobru kontrolu dof-a, fokusa, drugih manuelnih podešavanja, odličan je u uslovima slabog svetla i slično.

S druge strane, ulazak u dSLR može da bude jako skup ukoliko vas fotkanje toliko povuče da nastavite da ulažete u dobre objektive, bliceve, filtere, studijsku rasvetu, bez namere da pucate svadbe ili zarađujete na drugi način od fotografija...

Za sada, osim dSLR tela posedujem dva objektiva. Jedan je jako upotrebljiv napolju i ima raspon od 17-85mm. Na njega je navijen CPL filter koji mi pomaže da nebo ne pregori kod jakog sunca. Drugi je fiksne dužine 50mm (znači nema zum), te velike svetlosne moći (blenda od 1.8) i fenomenalno je staklo u zatvorenom jer mogu u polumraku da fotkam bez blica (ugrađeni blic inače upropasti fotografiju jer puca direkt u glavu :) ). Takođe, zbog velike blende taj objektiv je jako dobar za portrete, s obzirom da može da izvuče jako plitak dof.

Navedeno je srednje jak i zaokružen amaterski sistem, sa kojim gotovo sve može da se odradi. Kome treba on dokupi neko posebno makro staklo ili veliki zum za hvatanje ptica, ali meni to za sad nije potrebno.

Inače, manje je bitno koje je telo aparata jer objektivi su večita vrednost.

Sve ovo pišem da bih nekom olakšao dilemu, na ovaj ili onaj način.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Cuo sam da u Beogradu ima skola koju drzi Goranka Matic ali da ona traje godinu dana. Da li postoje neki kraci kursevi.

Evo: http://axelfoto.com/skola/ i http://skola.sasapreradovic.com/

Bila sam kod prvih na početnom kursu, traje 5 nedelja, 3x nedeljno (2x po 2h i 1x 4h). Obrađuju se osnove tehnike fotgrafije, kreativne fotografije i obrade. Sad mi preostaje "samo" rad, red i disciplina plezko.jpg

Za ove druge ne znam kakvi su, ali izguglah i njih.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo, kad je vec rec o aparatima da ja pohvalim svoj koji sam dobila kao nagradu za FT meseca pre dve godine. Doduse ja sam svoju nagradu uz doplatu zamenila za ovaj sirokougaoni i pokazao se kao pun pogodak. Mali za zensku tasnu, a cuda cini ...

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz5/

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hornet, hvala na svemu sto si nam do sada napisao, a nadam se da ces jos mnogo toga!

Ja se trenutno "igram" sa S2000HD (Fuji), i imam jedno pitanje.

Na manual modu treba da podesim vreme ekspozicije i otvor blende.

E sad, nekako uspem da podesim vreme ekspozicije, daje mi vrednosti 4", 3", 2.5", 2", 1.5", 1.3", 1", 1.3, 1.6, 2, 2.5, 3, 4, ..., 800, 1000, ali otvor blende mi je uvek F3.5 ili F7.

Ta vrednost F mi se menja kada povecavam i smanjujem zoom,ali mene malo to buni, da li tako kontrolisem otvor blende? Rizikujem da sam sad napisala najvecu glupost ikada!:bez-zuba:

Zanimaju me i ove vrednosti vremena ekspozicije, ovih prvih 7 je u sekundama, zar ne? A ove druge?

Citala sam sinoc nesto o tome, ali kao da mi se nista ne poklapa sa mojim aparatom...:stidljivko:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ajde dok ne dođe čovek...

Ja na svom imam:

A-mod gde ništa ne podešavam.

P-isto to, ne znam u čemu je razlika u odnosu na A

Tv-sam postavim otvor blende koliko će da bude, a F on odradi sam...zaboravio sam koji je to sad parametar...uglavnom ja samo sa otvorom blende znam da manipulišem kada slikam sa čvrste podloge (da imam stativ rekao bih: stativom, ali nemam...) kada slikam bez blica, u sumrak ili noću...

Av-obrnuto...ti podesiš to F, šta god to bilo...a otvor blende on...i na kraju

M-podešavaš i jedno i drugo

Znao sam šta je F, ali je bilo davno...i sećam se da kako god ja sa njim eksperimentisao, u koje god ekstreme ga stavljao...nikakve razlike u rezultatu nisam video...

Sad čekamo nekog ko zna o čemu govorimo da nam kaže šta ima...

:D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo: http://axelfoto.com/skola/ i http://skola.sasapreradovic.com/

Bila sam kod prvih na početnom kursu, traje 5 nedelja, 3x nedeljno (2x po 2h i 1x 4h). Obrađuju se osnove tehnike fotgrafije, kreativne fotografije i obrade. Sad mi preostaje "samo" rad, red i disciplina plezko.jpg

Za ove druge ne znam kakvi su, ali izguglah i njih.

Hvala.

Toooooooo mi treba i to iz dva razloga. Prvo cu ovim poklonom da obradujem moju Lj i dobicu u porodici poluprofesionalca za fotografije. Drugo, za tih 5 nedelja dobicu slobodan termin za preferans. bez-zuba.jpg

U prvoj kurs od 15 casova kosta 200 a u drugoj kurs je podeljen na dva dela pa prvi, elementarni od 18 casova kostaju 100 a drugi ,kreativna fotografija kosta 340 Evra. rasplakani.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za te pare nadješ low cost let i jeftin smeštaj....u Firenci, recimo, i kurs na licu mesta koji je jeftiniji.

:ljutko:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dočekaste (mislim da znam odgovor).

P, Tv, Av i M su kreativni modovi fotografisanja:

P - program, u suštini ekspoziciju (kombinacija blende i shootera) određuje automatika aparata, a vi se igrate sa nekim sitnijim podešavanjima, kao što su način merenja svetla, ISO, balans bele boje i sl. Po većini fotografa, a i po meni lično, ovo nije koristan mod.

TV - prioritet okidača (trigger), u ovom modu vi birate brzinu okidanja, a automatika određuje potreban otvor blende za korektno eksponiranu fotografiju. Korisno je kod fotografisanja brzih objekata, paninga, namernih dužih ekspozicija i slično. Naravno, druga podešavanja možete sami da doterate.

Av - prioritet blende (aperture), najkorisniji mod za svakodnevnu upotrebu. U ovom modu utičete na otvor blende i time kontrolišete podlje dubinske oštrine (dof). Automatika prema blendi određuje brzinu okidanja, potrebnu za pravilno eksponiranu fotografiju, što je jako korisno osim kod fotografisanja objekata u pokretu.

M - potpuno manuelni mod (manual), u ovom modu sami postavljate parametre ekspozicije (blendu i brzinu okidanja), te sami odgovarate da li će fotka biti pravilno eksponirana. Naravno postoji slajder koji vam ukazuje da li vaša kombinacija daje podeksponiranu, pravilno eksponiranu ili preeksponiranu fotografiju.

Ne očekujte previše ozbiljne rezultate ovih modova na kompaktnim aparatima, jer oni jednostavno ne poseduju odgovarajuće senzore i objektive iz kojih može da se izvuče dof.

@ Cvrca - Svaki objektiv u svojoj oznaci nosi broj milimetara koji pokriva i početnu vrednost blende.

Sa aspekta raspona postoje fiksni (prajmovi) objektivi i zumovi.

U mom slučaju 50mm f1.8 znači da mi je taj objektiv fiksan, odnosno daje fotografije na isključivo 50mm (nema zumiranja) i najveći otvor blende je 1.8 (naravno ona može da se zavrće i na zatvorenije vrednosti, kao što su f2.2, f7, f22... - veći broj, manja je blenda).

Drugi objektiv koji imam je 17-85mm f4-5.6. Iz prvog dela oznake poizilazi zaključak da se radi o zum objektivu koji pokriva raspon od 17 do 85mm. f4-5.6 je oznaka početnog (najvećeg) otvora blende, a to znači da objektiv nema fiksnu blendu (najveću) na svim dužinama ili na 17mm blendu mogu da otvorim najviše na 4, dok na 85mm najviše je mogu otvoriti na 5.6. Samim tim, kod zum objektiva, koji nemaju fiksnu (početnu) blendu, prilikom zumiranja može se desiti da pada vrednost otvora blende.

Što se tiče vremena ekspozicije tih prvih sedam jesu sekunde, a kasnije delovi sekunde. Recimo 800 znači 1/800 sekunde.

Da ne bih nekog zbunio pojasniću i pojam ekspozicije:

Ekspozicija jeste eksponiranost senzora (ranije filma) svetlosti. Pravilna ekspozicija je ona koja dozvoli da odgovarajuća količina svetlosti padne na senzor. Koliko svetlosti upada na senzor zavisi od dve stvari i to su pominjana blenda i brzina okidanja. Istu ekspoziciju, ili pravilno eksponiranu fotografiju, možemo dobiti kratkom brzinom okidanja, s tim da blenda mora biti više otvorena ili dužim okidanjem, s tim da blenda mora biti zavrnuta. U oba slučaja ista količina svetla ulazi kroz objektiv i pada na senzor.

Pozz

Izmenjeno (Hornet)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dočekaste (mislim da znam odgovor).

Naravno postoji slajder koji vam ukazuje da li vaša kombinacija daje podeksponiranu, pravilno eksponiranu ili preeksponiranu fotografiju.

Šta je to slajder?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Šta je to slajder?

Slajder ili pokazivac - pojavljuje se na skali u trazilu. Ako se nalazi desno od sredine skale - to bi (teoretski) trebalo da ukazuje da kombinacija ekspozicije daje preeksponiranu fotografiju i obrnuto - ukoliko je levo - podeksponiranu. U praksi to moze malo i da odstupa, zavisno od svetlosnih uslova.

Ja sve nesto mislim da ako neko ne planira da kupi dSLR i pozabavi se njime, da ne treba da mnogo lupa glavu oko modova na kompaktnom aparatu. Kompakti su limitirani i ti modovi vam nece pruziti mnogo.

Koji god aparat da imate - usmerite se na kompoziciju, boje, perspektivu i uglove i probajte da izbegnete tipicne laicke greske (nepostovanje "pravila trecina", odsecanje elemenata iz kompozicije, previse detalja gde posmatrac koji gleda ne zna gde da se fokusira, "krive" fotografije, itd).

A ko planira da pocne da koristi dSLR - samo neka bude uporan, strpljiv i rezultati ce polako dolaziti. Za samoukost treba dosta vremena i strpljenja tako da neki pocetni kurs moze da vam ustedi dosta vremena i da uz pomoc njega dobijete osnovu da dalje tragate sami (knjiga i clanaka na internetu i vise nego sto treba). ;)

Izmenjeno (Soma)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@ Hornet - najlepse ti hvala za svaki odgovor i za sve detalje i objasnjenja!!! Nemas pojma koliko mi znace :D!

@ denda i komisura - takodje hvala!

Jaoj, sta sve sada imam da citam! :bez-zuba:

@ Nikola i DraganV - ali u Firenci nema sa kime da igra preferans! Steta sto ne mozemo po jednu virtuelnu partiju :-P ... to mi je jedna od omiljenih razonoda, plaza, suncobran i preferans ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slajder ili pokazivac - pojavljuje se na skali u trazilu. Ako se nalazi desno od sredine skale - to bi (teoretski) trebalo da ukazuje da kombinacija ekspozicije daje preeksponiranu fotografiju i obrnuto - ukoliko je levo - podeksponiranu. U praksi to moze malo i da odstupa, zavisno od svetlosnih uslova.

Evo ja sad ubacio u M mode...inače nikad nisam...

I kada se pritisne okidač na pola...onda se u levom uglu pojave neke brojke...koje variraju po vrednosti i boji :D

Crveno +2....ili belo 1 1/3...

Trebalo bi pogledati uputstvo šta to znači...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hornet, nisam bas najbolje razumela odgovor!:stidljivko:

Da li to znaci da zumiranjem odredjujem otvor blende?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25955
    Ukupno tema
    865987
    Ukupno poruka