Nikola S.

FOTOGRAFIJA

582 poruke u ovoj temi

Mislim da bi mi ova funkcija dosta koristila i smanjila lutanje:

Most DSLRs also have a function that allows accurate preview of depth of field.

Izvor

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cvrco, zumiranjem se smanjuje maksimalan otvor blende na toj ziznoj daljini. Dakle, to je ono sto na aparatu pise (ili u slucaju DSLR-a objektivu), npr. 6.1-30mm 1:2.8-4.5, to znaci da je maksimalan otvor blende f2.8 na 6mm (dakle, kad je odzumiran do kraja), a na kraju na 30mm (kad zumirate do kraja) je maksimalan otvor 4.5. A u svakom slucaju moze biti i manji, tj. manja blenda znaci veci broj, f4, f5.6, f7, itd. Svaka blenda propusta duplo manje svetlosti, a moze biti puna blenda, pola blende, trecina blende, itd. Pune blende su: f/1, f/1.4, f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22. U sustini sto je blenda otvorenija (manji broj), objektiv pusta vise svetlosti i pozadina je zamucenija, a ako se zeli da cela scena bude ostra (u slucaju pejzaza) onda je pozeljno da blenda bude od f7-9. Mada, to kod kompakta ne igra toliku ulogu jer mu je senzor previse mali, pa je kod njega uglavnom sve u fokusu (da ne detaljisem sad o ovome kako i zasto ;). Mada, tu se treba paziti, jer kad se blenda zavrce (povecava se broj), sve je manje svetla i skracuje se brzina zatvaraca (to vam je ono 1/125, 1/60, ...), a kad taj broj spadne ispod nekog nivoa, nemoguce je iz ruke vise napraviti ostru fotografiju, vec ce biti mutna.

@Nikola S., da to je korisna opcija na nekim DSLR-ovima.

Izmenjeno (mikelis)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ova tema postaje sve zanimljivija meni bar zanima me u kom modu da podesim Canon PowerShot SX120Is kad hocu iz kola da uslikam neke predele to sam pokusavala dok sam bila na Lefkadi al nisam bas bila zadovoljna rezultatima

i jos jedno pitanje al vezano za izradu slika sa digitalnog foto aparata znate li neku dobru radnju i koja je cena slika 10x15

Izmenjeno (jedna mala)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Probaj sa onim predefinisanim Kids&Pets...pošto se oni stalno mrdaju i vrpolje pa je prilagođeno brzim promenama.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

i jos jedno pitanje al vezano za izradu slika sa digitalnog foto aparata znate li neku dobru radnju i koja je cena slika 10x15

Ja znam mnoge, neke u Americi neke u Nemackoj a u kom gradu tebe interesuje. Na primer u Beogradu ul. Svetogorska (bivsa Lole Ribara) "Agfa" preko puta "Radio Beograda"

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hornet, nisam bas najbolje razumela odgovor!:stidljivko:

Da li to znaci da zumiranjem odredjujem otvor blende?

Ne, ali vidim da ti je već stigao odgovor.

Suštinski nevoljna promena blende u Av ili Manual modu može biti jedino posledica ograničenja objektiva.

Šta je to slajder?

I tu je stigao odgovor. Klizi po skali u tražilu, ili na displeju aparata.

zanima me u kom modu da podesim Canon PowerShot SX120Is kad hocu iz kola da uslikam neke predele to sam pokusavala dok sam bila na Lefkadi al nisam bas bila zadovoljna rezultatima

Ubaci u Tv mod i odredi što veću brzinu okidanja 800 i više, kako bi se neutralisali potezi.

Ni savet Nikole S. nije loš, s obzirom da je taj mod predefinisan za fotografisanje brzih scena, odnosno daje ekspoziciju sa najvećom mogućom brzinom okidanja.

Zz

Izmenjeno (Hornet)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imam jedan predlog, u vidu malog domaćeg zadatka, za sve koji imaju modove na aparatu.

Iznenadićete se kako se jednostavno, uz malo vežbe, može se dobiti zanimljiva fotka.

Naime, radi se o tehnici koja se naziva "paning" i čije ste rezultate često viđali, npr:

2640458073_e69ef8fe7b.jpg

Koga zanima da proba evo kratkog upustva (prilagođenog običnom korisniku koji poseduje jedino kompakt sa kreativnim modovima):

1) U blizini ulice odaberite neku klupu sa koje ćete da fotografišete (kako bi smanjili trešenje ruku),

2) Postavite aparat u Tv mod, te odredite malo duže vreme ekspozicije (brzinu okidanja) na, recimo, 60 (šezdeseti deo sekunde),

3) Podesite fokus tako što pritiskom do pola na okidač fokusirate tačku na putu u kojoj će te fotografisati vozilo i ne puštajte,

4) Sa pritisnutim okidačem do pola usmerite aparat ka prevoznom sredstvu koje vam se dopadne dok je isto još dosta udaljeno (recimo desno). I dalje ne puštate okidač pritisnut do pola,

5) Sinhronizovano pratite vozilo pomeranjem aparata i okinite do kraja kada se nađe pred vama, nastavljajući sa praćenjem istog,

6) Rezultat neće biti "wau" iz prvog, te ponavljajte isto dok ne dođete do željenog rezultata,

7) Otvorite nalog na flickr-u i podelite vaš rad sa svetskom foto zajednicom :kez:

Izmenjeno (Hornet)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hvala Nikola i Hornet na brzom dogovoru smajl.jpg

DragamV zanima me neka radnja po mogucnosti na Novom Beogradu biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imam jedan predlog, u vidu malog domaćeg zadatka, za sve koji imaju modove na aparatu.

E, ovo je SUPER sa domaćim zadatkom biggrin.jpg Posle ću da probam.

Baš sam tako video jednu sliku sa Rolan Garosa...al sam mislio da su mrljavili tako pozadinu u PS...

hvala Nikola i Hornet na brzom dogovoru smajl.jpg

Molim smajl.jpg

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A sto ne bi Hornet, Mikelis, Soma i ostali koji ocito vladaju vestinama fotografisanja koje nama nedostaju, napravili neku malu skolu fotografije ? biggrin.jpg .

Za nas forumase, naravno za dz..... biggrin.jpg

Ili neka detaljana uputstva kao u primeru sa "paningom "

Bas je lepo krenulo sa objasnjenjima srce.jpg

Pitanje: moj foto aparat je Fujifilm, S 6500, 10,7 x optical zoom, f 6.2 - 66.7 mm i jako sam zadovoljna sa njim, ali ne znam cemu sluzi i kako se upotrebljava dugme koje posebno stoji sa strane i ima 4 pozicije AF, C, S, MF ? Sa ostalim modovima uglavnom vladam...stidljivko.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A sto ne bi Hornet, Mikelis, Soma i ostali koji ocito vladaju vestinama fotografisanja koje nama nedostaju, napravili neku malu skolu fotografije

Drage volje, a mislim da bi se i Mikelis i Soma složili sa tim.

Ipak, imajući u vidu da je prvi praktičan zadatak već pao, za mene bi bilo inspirativno da neko narednih dana okači svoj rad. Čisto da znam da nisam pisao za dž.

Pitanje: ...ne znam cemu sluzi i kako se upotrebljava dugme koje posebno stoji sa strane i ima 4 pozicije AF, C, S, MF ? Sa ostalim modovima uglavnom vladam...

To dugme ima 3 pozicije - C, S i MF. AF je oznaka za autofocus:

  • C (continuous) autofocus: Koristi ga kad fotografišeš objekte koji se kreću. Tada kad ih fokusiraš, fokus nastavlja da ih prati u kretanju, pa možeš da okineš, bez potrebe da ponovo fokusiraš ako je objekat promenio poziciju.
  • S (single) autofocus: Najčešće se koristi i predstavlja fiksiran autofokus.
  • MF (manual focus): U ovom položaju ručno podešavaš fokus.

Btw. vidim da su odznake modova snimanja na fudžiju nešto drugačije. Tv ili prioritet okidača je u tvom slučaju obeležen sa S, dok je Av, proritet blende obeležen sa A. Čisto da ne bude zabune po pitanju prethodnog posta u kome sam objašnjavao te modove.

Inače, bitno pravilo pri fotografisanju je da fotograf mora da poznaje svoju opremu. Upustvo je po tom pitanju zakon.

Zz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A sto ne bi Hornet, Mikelis, Soma i ostali koji ocito vladaju vestinama fotografisanja koje nama nedostaju, napravili neku malu skolu fotografije ? biggrin.jpg .

Za nas forumase, naravno za dz..... biggrin.jpg

Ili neka detaljana uputstva kao u primeru sa "paningom "

Bas je lepo krenulo sa objasnjenjima srce.jpg

Ovo bi bilo SUPER!

Drage volje, a mislim da bi se i Mikelis i Soma složili sa tim.

Ipak, imajući u vidu da je prvi praktičan zadatak već pao, za mene bi bilo inspirativno da neko narednih dana okači svoj rad. Čisto da znam da nisam pisao za dž.

Nadam se da ce neko pre mene da okaci rezultate domaceg - ja bih odmah, ali peremo, cistimo i pakujemo se (znaci: JA perem, cistim i pakujem). Molim za 'produzetak' - samo nedelju-dve dana!

Jos jednom hvala, znaj da nije za dz, i puno pozdrava.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ajmo opet na primeru...

13533839194bf7167060362228139473_orig.jp

Ja svojim aparatom znam da nikako ne bih mogao da izvučem ovakvu fotografiju.

U čemu je tu stvar? Objektiv opet?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hmmm... ne!

Mislim da je problem u tebi, odnosno nemaš pristup ovakvim skupovima :)

Šalu na stranu, ako misliš na perspektivu i to ne može da izvuče tvoj aparat, onda objektiv na tvom aparatu nije dovoljno širok.

Pozz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A ni visok, pretpostavljam (mada je i to širina) :D ... moj nema šanse da uhvati recimo i sto i plafon.

A ni te skupove ne posećujem, u pravu si :)

Inače me onaj tutorial u desetak lekcijica (link negde gore) malo razočarao...Dobro pa mi mnogo vremena nije oduzelo čitanje...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka