leona

Ljubljana

96 poruka u ovoj temi

Ljubljana je divna!. I u mnogo vecim gradovima u predgradju je mnogo gore. A kakav je centar imate na prethodnoj strani.

Svima bih preporucila da odu na 2-3 dana jer stvarno ima sta da se vidi.

Izmenjeno (teax)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

NISTA LEPSA OD NISA

Bila sam u Ljubljani prosle godine preko agencije-jednodnevni izlet. Sve sto imas da vidi je upravo na tim slikama koje je neko okacio na predhodnoj strani, a okolina je kao Nis. Obzirom da su iz busa kojim sam putovala u LJ  svi isli u neki TC BTC ili tako nesto, drugarica i ja smo prepesacili centar. 

Lep je centar, ali je velicine pesacke zone u N. Sadu s tim sto se u Ljubljani sve razidje vec sa prvim sumrakom, a ja sam bila u novembru

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ni ja ne sporim da je cela SLO a naravno i LJubljana idealno pozicionirana. Na dohvat ruke. na oko 1h voznje i do mora i do skijanja

Kad covek ima 45+ kao sto imam ja onda mu vise prijaju takve sredine, tihe , mirne, uredjene, bez puno energije i ja bih rado menjala svoj stan-kad odem u penziju za slican u Ljubljani-Cak su i cene nekretnina slicne.

Medjutim, ja sam u Ljuljani bila sa koleginicom s posla koja ima 28 godina i koja je htela uvece negde da izadje. Cela ta njihova centralna zona, starog grada oko Presernovog spomenika vrvi od ljudi ali cim je pao mrak-a mi smo bili u novembru (mrak pada oko 17h) svi se razidju, kafici su poluprazni. Pitali smo za neki nocni klub, neka mesta na kome mozes da izadjes na pice a recepcioner nam je rekao u sali: " To ostavite za Beograd, pa i mi dolazimo na vikend kod vas, jer ovde se samo radi, a samo vikendom se izlazi"

Po preporuci smo otisli u Crawl Pab a tamo 10tak polupijanih bosanaca :-)..i nikog vise. Doduse, bio je radni dan

Ipak-treba naglasiti da iz nekog razloga, stambeni delovi Ljubljane nisu tako lepi kao stari deo LJ i ocita su veza sa Ex YU....

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaki emocionalni pristup u opisu nekog grada gubi objektivnost...tako i tvoj

Ja sam bio u vojsci u Ljubljani i odatle nosim vrlo drage uspomene..i sa tim uspomenama sam posle 30tak godina ponovo usao u LJ proslog meseca. Pre povratka, pomislio sam da je clanstvo u EU i Slovenacka preduzimljivost izdvojilo LJ od Beograda, Novog Sada ili Nisa...

Lep je i Nis, i N. Sad i Beograd, imaju isto "toplu vodu" , "centralno grejanje" i trotoare" i "opticki internet" kao i Ljubljana u tvom opisu..isto toliko je lepa i Ljubljana

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slika realniju nego poslepodne u centru. Pogotovu jer sam 'došljak', a često sam u drugim zemljama bivše nam države, pa mi je kontrast i više nego jasan. Ako ništa drugo, grad nije urbanističko čudovište.

Jedna stvar je jasna: Ljubljana nije u Norveškoj, Nemačkoj, Luksemburgu etc. već u Sloveniji. Jasno je šta imamo očekivati.

Ali neću da širim negativizam, pa ću ovako u nekoliko postova kako budem imao vremena da upišem stvari koje vredi posetiti, a najčešće ih ne obiđu turisti (da li zbog manjka vremena ili uobičajene posete glavnim atrakcijama). 

Rožnik

%7Boption%7Dhttp://ljubljanawithyourdog.com/wp-content/uploads/2014/12/Roznik-Hill.jpg

Park Tivoli

%7Boption%7Dhttp://www.otroskiraj.si/modules/ponudbe/dataimages/IMG_16872D-116E6A-C9E77F-3500CA-E4FD0F-11FB3B.jpg

Pot spominov in tovarištva (pešačka trasa u dužini od 32,5 km koja okružuje Ljubljanu, a izgrađena je gde je nekada bila bodljikava žica kojom si Italijani ogradili grad)

%7Boption%7Dhttp://www.pohod.si/pics/novice/MG8291.jpg

Koseški bajer - jezerce podno Rožnika

%7Boption%7Dhttp://dvehisizacenoene.com/wp-content/uploads/2014/05/bajer-4.jpg

Šmarna Gora (ovde blizu ste se isključili s autoputa kad ste dolazili iz Austrije)

%7Boption%7Dhttp://www.smarna-gora.si/wp-content/uploads/2013/11/slider011.jpg

Ostalo drugom prilikom kad ugrabim još vremena.

Inače, što se izlazaka tiče, jeste situacija lošija nego na Balkanu, ali ima i tu ponude koju srećete u svakom većem gradu, od raznoraznih restorana, do craft beer hipster kafana i jednog većeg alternativnog sklopa, koji se nalazi u nekadašnjoj kasarni na Metelkovoj. Pre svega se ovde ne izlazi tek u ponoć, jedan, kao Španci, već ranije. A najživahniji su studenti koji preplave sve klubove u gradu, tako da ako želite ludi provod, valja dođi dok traja studijska godina.

Svako dobro

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ko nije samo u jednodnodnevnom obilasku Ljubljane, mislim da bi trebalo i ovo da poseti :

http://www.arboretum-vp.si/en/

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam pre neku godinu isla na festival cokolade u Ljubljani, jako je lepo, ukusno...a imaju cak i cokoladna vina koja udaraju u glavu, bio je i pijacan dan, sto bi podrazumevalo i degustaciju susenog mesa, kobasica i sireva...

Jako lepo!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaki emocionalni pristup u opisu nekog grada gubi objektivnost...tako i tvoj

Ja sam bio u vojsci u Ljubljani i odatle nosim vrlo drage uspomene..i sa tim uspomenama sam posle 30tak godina ponovo usao u LJ proslog meseca. Pre povratka, pomislio sam da je clanstvo u EU i Slovenacka preduzimljivost izdvojilo LJ od Beograda, Novog Sada ili Nisa...

Lep je i Nis, i N. Sad i Beograd, imaju isto "toplu vodu" , "centralno grejanje" i trotoare" i "opticki internet" kao i Ljubljana u tvom opisu..isto toliko je lepa i Ljubljana

Koliko god se trudili da nesto opisemo objektivno to je nemoguce jer kako prvi put osetimo neko mesto zavisi od niza faktora. I ako sam na prvi pogled pomislila da Ljubljana nije nista posebno vec na drugi se predomislih. Meni je ovo jako lep gradic valjda zato sto je tako mali cist i miran i ne bih ga nikako poredila sa Ni i Bg eventualno sa NS

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Emocije su nas vodic kroz zivot i od njih sve zavisi

I ko nam je simpatican

i koji grad je lep_ako ti se dogodilo nesto pozitivno, naravno da ces voleti taj grad

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Najčistiji glavni grad u širem okruženju definitivno,lepa atmosfera u restoranima uz Ljubljanicu.Zanimaju me iskustva ljudi sa Slovencima kada se progovori srpski?Moja iskustva su bukvalno pola-pola,neki se odmah namršte i budu arogantni a drugi budu ljubazni ili čak oduševljeni i prisete se Tita.Morao sam da naučim neke njihove reči da bih mogao da komuniciram.Išao bih češće tamo ako bi postojao neki jeftiniji let,ali teško da će biti nešto od toga jer je mala zemlja u pitanju.Slušao sam priče da su Slovenke ružnjikave a po meni su lepše od Hrvatica koje su precenjene i bezveze,mada je to subjektivno mišljenje.Slovenke su prirodne a Hrvatice isfolirane.Sve u svemu,možda je najbolje pričati engleski i izbeći političke gluposti i uživati u toj uređenoj lepoti.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mi nismo imali problem sa komunikacijom na srpskom ni u Ljubljani ni u Portorozu-Piranu. U hotelu su radili slovenci i vec na recepciji su poceli komunikaciju na srpskom. Sobarica se odusevila kada je cula da smo iz Beograda. Odma je rekla"mi volimo da dodjemo da se provedemo u Beogradu a vi volite kod nas" U radnjama isto tako,kad god bi culi da pricamo srpski odma bi se tako nama obratili. Retki su oni da ne znaju ni malo srpski pa smo onda na engleskom. Ali utisak je ,kad god odem u Sloveniju da su ljudi jako ljubazni.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Setali mi Ljubljanom pored reke, kad vidimo onaj turisticki brodic sto plovi Ljubljanicom samo sto nije krenuo, sjurimo se niz stepenice, pitamo jel moze...kaze covek moze. Na brodicu bili sve neki stranci...objasnjava onaj  covek sta vidimo i kuda prolazimo... po par reci na Engleskom, malte ne da ih otkaci... a onda samo za nas dvoje nadugo i nasiroko na spskom :) i izdivanili se mi slatko jos o kojecemu

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26384
    Ukupno tema
    881662
    Ukupno poruka