borivoje

putovanje po bugarskoj

11 poruka u ovoj temi

nameravam da idem na jedno putovanje u bugarsku. sta videti, gde se i koliko zadrzati. namervam da idem autobusom ili vozom do sofije a posle videcu, kako mi vi predlazete, ne nameravam da idem na crnomorsku obalu, vec samo unutrasnjost bugarske.

Izmenjeno (borivoje)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ajde Borivoje, odluci vec jednom gde ces... u Moldaviju, Albaniju, Kazahstan ili Bugarsku? <_<

A ako ozbiljno razmisljas o Bugarskoj, predlazem ti ovako:

Sofija 2-3 dana, manastir Rila (dnevni izlet iz Sofije, taksi ili autobus), Plovdiv 2 dana, Veliko Trnovo 1-2 dana, pa sela poput Koprivstice, Trjavne, mozda treking u Rodopima...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hvala na obavestenju. vrlo mi je korisna svaka rec.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da aktiviram ovu temu.

Za sledecu godinu planiram putovanje u Bugarsku tj. odmah dva putovanja.

Prvo bi bilo na leto, put do Tasosa i nazad preko Bugarske, sa obilaskom Rilskog manastira, Banskog i jos nekog zanimljivog mesta.

Druga tura mi je, mozda u prolece ili jesen, prema Crnom moru, i to severnom delu, Balcik ili Varna da mi budu krajnje odrediste, sa usputnim zadrzavanjem od nekoliko dana u Velikom Trnovu. Zapravo najvise me interesuje bas Veliko Trnovo i mozda ima neko predlog za jos neko zanimljivo mesto?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zavisi kakva imaš interesovanja. Meni lično Bugarska je veoma zanimljiva i svašta ima da se vidi. Recimo, mimo ovog što si nabrojala: Arheološki lokaliteti Pliska i Preslav (nekadašnje bugarske prestonice), Madarski konjanik (veliki reljef u steni tračkog konjanika), Kazanlik - najpoznatija tračka grobnica (turistima je dostupna još jedna tračka grobnica, mislim u mestu Sveštar, ili nešto tako slično), Plovdiv, Asenov grad tvrđava, Bačkovo manastir - osnovali monasi sa Kavkaza. Tvrđava Baba Vida kod Vidina, Pećina Magura, Belogradčik (utvrđenje + kojekakve geološke formacije). Mislim da kod grada Loveča postoji jedan interesantan manastir na jednoj steni, ali sam mu zaboravio ime, a u samom gradu je interesantan drveni pokriveni most. Bugarska je krcata i starim naseljima sa sačuvanom starom balkanskom arhitekturom. Najpoznatije od njih je Koprivštica, a ja sam bio u Melniku koji me je oduševio. I tako dalje...

Ja sam samo nešto od ovih mesta posetio i postavio sam par foto tura, koje možeš da pogledaš.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Volim zanimljivu arhitekturu, ocuvana stara jezgra gradova a arheoloska nalazista (pa i manastire) samo ako su atraktivni i za laike. U Bugarskoj sam bila u Sozopolu i odusevio me je stari deo grada, obisla sam i mesta uz granicu, a pogled sa Baba Vide me vuce da predjem i u Rumuniju... u nekim daljim planovima...

Zanima me koliko je to sve u Bugarskoj pristupacno turistima, npr. da li je Rilski manastir otvoren za turiste cele godine, radno vreme tih lokaliteta, muzeja, cene ulaznica i td.

Pogledala sam foto ture i upravo Melnik je ono sto ja volim

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na tu foru kao što je Melnik imaš baš puno mesta po Bugarskoj, a najpoznatija je Koprivštica. Neka sam nabrojao tamo u foto turi. Pošto planiraš do Velikog Trnova, nedaleko od njega je selo Arbanasi, koje bi trebalo da je tog tipa. Takođe je i u Plovdivu sačuvan stari deo grada. Što se tiče arheoloških lokaliteta i crkava, manastira, koje sam ti nabrojao, pogledaj na wikitravelu, wikipediji i nekim bugarskim turističkim sajtovima, pa ćeš sama videti šta te od tog zanima. Napominjem da sam ja samo nabrojao neke od znamenitosti koje su meni interesantne, a u Bugarskoj ima još mnogo, mnogo toga da se vidi. Sve to je pristupačno turistima, manje više tokom cele godine. Konkretno Rilski manastir može da se uvek, pa to je živ manastir. Ja sam zapadnu Bugarsku obilazio u oktobru (van turističke sezone) i jedino nisam mogao da vidim pećinu Magura. Radna vremena lokaliteta i muzeja moraš za svaki koji te zanima da proveriš na netu. Računaj da, kao i svugde, većina ne radi ponedeljkom. Cene ulaznica, jeftino.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Volim zanimljivu arhitekturu, ocuvana stara jezgra gradova a arheoloska nalazista (pa i manastire) samo ako su atraktivni i za laike. U Bugarskoj sam bila u Sozopolu i odusevio me je stari deo grada, obisla sam i mesta uz granicu, a pogled sa Baba Vide me vuce da predjem i u Rumuniju... u nekim daljim planovima...

Zanima me koliko je to sve u Bugarskoj pristupacno turistima, npr. da li je Rilski manastir otvoren za turiste cele godine, radno vreme tih lokaliteta, muzeja, cene ulaznica i td.

Pogledala sam foto ture i upravo Melnik je ono sto ja volim

baki70 је у праву. Нека места у Бугарској, где постоји занимљива стара архитектура:

Широка лъка

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%D8%E8%F0%EE%EA%E0%20%EB%FA%EA%E0

Златоград

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%C7%EB%E0%F2%EE%E3%F0%E0%E4

Боженци

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%C1%EE%E6%E5%ED%F6%E8

Трявна

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%D2%F0%FF%E2%ED%E0

Жеравна

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%C6%E5%F0%E0%E2%ED%E0

Ковачевица

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%CA%EE%E2%E0%F7%E5%E2%E8%F6%E0

Манастири

Бачковски манастир

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%C1%E0%F7%EA%EE%E2%F1%EA%E8%20%EC%E0%ED%E0%F1%F2%E8%F0

Роженски манастир

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%D0%EE%E6%E5%ED%F1%EA%E8%20%EC%E0%ED%E0%F1%F2%E8%F0

Троянски манастир

http://www.snimka.bg/?albums,search_all;type=0;q=%D2%F0%EE%FF%ED%F1%EA%E8%20%EC%E0%ED%E0%F1%F2%E8%F0

Сајт о бугарским манастирима:

http://www.bulgariamonasteries.com/

Комплекс савремених реплика старе архитектуре и традиционалних заната Етър

http://www.etar.org/

:cool:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ako se zaputis tip putem prema Varni, mi zbog dece nismo pravili vece pauze osim u Trnovu, a i to je bio brz i skroman obilazak,obzirom da je bila samo pauza do mora nismo stajali do Varne. Varna kao gradic je meni krajnje zanimljiv 3 puta sam bila tamo i svaki put me iznenadi, malo mu nova arhitektura ne prija obzirom da je recimo ulaz u trzni centar odmah pored ulaza u groblje, ali zato stari delovi grada su jako zanimljivi. Ono sto mogu da ti kazem je da su meni i Zlatni pjasci i Albena i Sv Konstantin i Elena odlicni da popijes kaficu (licno mislim da Pjasci imaju nekako najlepse setaliste) uz more u nekoj pauzi ali je za obilazak gubljenje vremena. Posle Varne prema Rumuniji na obalije nama zanimljiv vio i Balcik i vredi ga obici.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Juce sam "zapocela" moja putovanja po Bugarskoj - za pocetak bili smo u Vidinu.

Obisla sam Vidin, Baba Vidu i ostale zanimljivosti, pre dve godine, ali posto moj muz nije bio resili smo, na brzinu, da odemo tamo. Zapravo, to nam je bilo jedino realno - iskoristiti jedan lep dan u Bugarskoj bez vecih priprema.

Grad je prelep ali nekako zapusten, fasade zgrada u centru su prilicno oronule, ogromni prelepi parkovi nekako nesredjeni (a tako malo treba da se srede)... Pre mesec dana sam bila u Madjarskoj, u Balatonfuredu, i takav isti tip parkova sav blista dok je u Vidinu nekako tuzno, ne samo jesenje tuzno vec... Da je u nekoj zapadnoevropskoj drzavi ceo grad bi bio velika turisticka atrakcija a juce posle podne broj turista u Baba Vidi mogao se prebrojati na prste. Ulaznica je 4 leva (1. euro = 1.95 leva) .

Mislili smo da odemo i do Belogradcika ali - nismo stigli. Ceo dan smo proveli u Vidinu.

Postavila sam i foto turu sa jucerasnjeg izleta u Vidin.

Varna kao gradic je meni krajnje zanimljiv 3 puta sam bila tamo i svaki put me iznenadi, malo mu nova arhitektura ne prija obzirom da je recimo ulaz u trzni centar odmah pored ulaza u groblje, ali zato stari delovi grada su jako zanimljivi.

To sam i ja zakljucila citajuci po internetu: u severnom delu bugarske obale Crnog mora vredi, van sezone, obici Varnu i Balcik. Ostalo su samo letnja turisticka mesta bez vecih sadrzaja. Zato sam i resila da ta dva grada budu nase krajnje odrediste.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da malo ozivim ovu temu. Vec sam ponesto napisala na temu "Preko Bugarske do Tasosa" (ili tako nesto, ne znam tacno kako se zove). Ovde cu napisati konkretnije o onome sto smo obisli i videli u Bugarskoj.

Kao sto vec rekoh isli smo na Tasos i po jedan dan (tj. nocenje) imali smo u Bugarskoj - u oba pravca.

U pravcu prema Tasosu prva pauza bila nam je Rilski manastir. Utisci su nam da je isuvise iskomercijalizovan. Vidi se da se odlicno cuva, sve oko njega je sredjeno, cisto, sveze, prosto blista od paznje koju mu poklanjaju drzava i crkva, ali cini mi se da su mogli malo da ogranice prodaju suvenira bas u samom manstiru, tik uz Hreljinu kulu. Kada se izadje sa zadnje strane sve je nacickano tezgama, restoranima... i sa te strane ne moze mnogo toga da se ogranici, ali bar da su postedeli unutrasnje dvoriste... Inace, posto nam je to bilo prvo zaustavljanje u Bugarskoj, nismo imali ni jedan lev tako da nismo mogli da platimo ulaznice za muzeje (postoje istorijski i etnografski u okviru samog manastira) i mada su cene koliko se secam svega nekoliko leva nije bilo menjacnice i to smo propustili.

Sledece odrediste bio nam je Blagoevgrad. Grad od 80.000 stanovnika, prilicno sredjen i cist. I u njemu postoji ocuvano staro jezgro, mada je prilicno minijaturno, svega dve ulicice i crkva. Ipak, lepo je obici i videti. Lep je i novi deo grada: veliki trgovi, zanimljive fontane, a socrealisticka arhitektura nije tako rogobatna kao u nekim drugim mestima.

U povratku svratili smo u Bansko. Mnogi su bili tamo zimi ali mislim da je poseban dozivlja obici ga leti. Van skijaske sezone novi deo grada tj. ulica Pirin sablasno je pusta, zatvorene su sve prodavnice, menjacnice. Bilo je subotnje pre podne i jedva po neki covek na ulici. Ali stari deo grada zivi i leti. Arhitektura podseca na Ohrid i cini se da se Bugari zaista trude da sacuvaju tu tradiciju i da nove gradjevine uklope u taj stil. Odajem priznanje i njiovom Zavodu za zastitu spomenika kulture - uspeli su ono sto Srbija nije - sacuvali su od propadanja mnogo toga. I ne samo arhitekturu vec i etno stil u svakodnevnom zivotu nekako se lepo uklapa u ambijent. Ne bih da me neko pogresno shvati ali takvi pokusji kod nas, u Srbiji, nekako su na silu a tamo su se tako glatko uklopili u svakodnevni zivot.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka