Hornet

Roma feat Vaticano - Putopis

Kao sto rece Bokinjo,skoro pa da nema cekanja.
Postoji poseban red za one sa ulaznicama .

Posle dva pokusaja, konacno sam kupila avio karte za Rim, wizz air iz Temisvara, period putovanja oko Nove godine. molila bih odgovore na sledeca pitanja:

1. Zanima me kakvo je vreme (koje su temperature) u to vreme u Rimu?

2.  gde preporucujete dobru (moze i uličnu) hranu? Što povoljnije pls.

3. Transport od Ciampina do grada...preporuka?

4. Da li neko koristi ICOM karticu, i kakva je situacija sa skip the line za vlasnike iste?

5. Rim-Napulj cena karte, frekvencija karta?

Neki savet za Napulj?

Savet za parking u Temisvaru...? (12 dana bi auto trebalo da bude tamo....)

Hvala unapred svima na trudu

Izmenjeno (Helena01)

gde preporucujete dobru (moze i uličnu) hranu? Što povoljnije pls

Што се тиче уличне хране она је скупља од супермаркета, а обично и лошија тако да ти ја препоручујем супермаркет Conad, где можеш наћи печену пилетину, обично продају по пола, за неких 2-3 евра, а понекад можеш налетети и на печене кромпириће за евро. Њих има свуда по Италији, ја сам чак и у прескупој Венецији тако обезбедио ручак.

Rim-Napulj cena karte, frekvencija karta?

Фликсбус 10-15е, 20ак полазака дневно.

italotreno возом 10-20е

u nedelju odoh u rim, ponovo posle deset godina.

toliko sam srecna sto sam tada ubacila novcic u fontanu di trevi, ne mogu da vam objasnim.

tada, pre deset godina sam se zaputila sa kofercetom, rezervisala smestaj u jednom malenom hotelu blizu zeleznicke stanice i krenula pesice, doduse malo i busicem.

cega se prisecam. onog sunca, koje je tako predivno grejalo, nasmejanih ljudi, sredjenih bakica sa nizom perli na svakom koraku. zaljubila sam se tada u rim, zato me valjda hvata groznica pred put.

tamo smo dosli u cetvrtak popodne, bacili kofere u sobu i odmah u setnju. prva stanica je naravno bila fontana di trevi, bacila novcic, pa smo produzili do koloseuma. metro u rimu nije bio nesto specijalno, valjda zato sto kad god pocnu da kopaju tunel, nalete na neke ostatke slavnih rimljana. zapravo, rim je jedan veliki muzej na otvorenom i gde god pogledate, videcete tragove istorije stotine i stotine godina stare.

dakle, koloseum, sa tim da nisam bila unutra, taman sto smo dosli, zatvarali su za posetioce, a zbog radova, imali su neko cudno radno vreme.

odatle do trga venecije i u krevet. sutradan, moja najveca zelja, poseta vatikanskom muzeju i samom vatikanu. sam taj osecaj da ste u mikro drzavi koja je obavijena velovima tajni, spletkama, misterijama, vodecim istorijskim ulogama... wow. impozantno zdanje, sa obeliskom ispred. rim je inace prepun obelsika, pa su i to teoreticari zavera povezivali sa masonima i ostalim tajnim organizacijama, cak i kultovima. i da nastavim, sto svi pametni ljudi na ovoj temi rekose - kupite karte, moze i online, tad je ufur bio oko 12 evra cini mi se. red za one bez karti je bio 2-3 kilometra (hahahha preterujem). svakako, ja sam se malo muvala oko ulaza, pa se promuvala sa prvo grupom turista, preko reda (shame on me). unutra, kao alisa u zemlji cuda, setala ogromnim hodnicima punih slika, visokih plafona, slikala bezbroj puta spiralne stepenice, odlutala do siktinske kapele i toliko gledala iznad sebe u vanvremenske freske da me je posle malkice u vrat boluckao. ali, vredelo je. tada u sikstinskoj kapeli nije bilo dozvoljeno slikanje i zahtevala se tisina. vatikanskom muzeju morate pokloniti jedan ceo dan.

subota je bila rezervisana za beskrajnu setnju od rotonde do spanskih stepenica. da da, cuveni panteon, gde je bila smena straze na grobu vitorija emanuela, sto me je fasciniralo jer je panteon zapravo crkva, u kojoj se drze mise, a tu su sahranjena i dva kralja, a vecito je puno turista.

amerikanci su inace toliko bili opcinjeni arhitekturom rima, da su po uzoru na stari rim gradili vasington (sad opet teoreticari spominju masone), a panteon je posluzio za inspiraciju da se izgradi memorijal tomasa dzefersona.

do spanskih stepenica kroz ulice pune ljudi i izloge skupih radnji.

u nedelju ujitru, jos jednom do fontane di trevi, cisto da budem sigurna da ce mi se zelja ispuniti.

i evo... javim vam utiske vec iduce nedelje.

Jako lep putopis, svaka čast :)

Da li neko ima savet oko posete Rimu i Vatikanu u periodu Nove Godine? Kakvo je vreme, da li je velika gužva, šta obići u 4-5 dana?