nebitno

Kako do Praga iz Srbije

87 poruka u ovoj temi

Za sve koji idu kolima, vodite računa da na ulasku u Češku, odmah posle slovačke granice, vrlo često stoji imigraciona policija i traži putno (zdravstveno) osiguranje. Kazna je oko 23 evra ako ga nemate. Ko nema vinjetu, kazna je 450 evra.

Ovo me malo zbunjuje, jer mislim da putna osiguranja nisu obavezna! Da li je zaista tako?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

za cesku neznam ali pre dvadesetak dana smo prosli sloveniju,madjarsku i austriju i niko nam nije pomenuo osiguranje.mislim da je greska.u sustini njih ne zanima na koji ce nacin neko da placa zdravstvene usluge ako za to bude imao potrebe

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da se nadovezem, mi smo isli pre mesec dana i upravo ta policija nas je zaustavila. Na samom prelazu sa Slovackom su iskocili iza nekog znaka i zaustavili nas. Kad smo dali sva dokumenta, trazili su nam putno osiguranje, koje smo srecom imali.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za sve koji idu kolima, vodite računa da na ulasku u Češku, odmah posle slovačke granice, vrlo često stoji imigraciona policija i traži putno (zdravstveno) osiguranje. Kazna je oko 23 evra ako ga nemate. Ko nema vinjetu, kazna je 450 evra.

Za Uskrs išli u Krakov. Zaboravili da uplatimo osiguranje a kad smo se setili već je bilo kasno. Raspitali se i rekli nam da nije obavezno, bilo je ranije dok su bile vize. Niko nam nije tražio.

Baš čudno ovo za Češku...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Treba u svakom slučaju, samo uglavnom ne traže. Rizik postoji ako vas zaustavi imigraciona policija, a ja sam to i doživeo. Doduše ja sam imao osiguranje, ali saputnici nisu pa su morali da plate kaznu. Naravno i da prvo promene valutu u krune po nepovoljnom kursu u menjačnici koja je slučajno baš tu pored punkta (neki kilometar posle ulaska u Češku, obično stoji prvo policijski kombi, a posle 50 m patrola). Lično mislim da love ko nema vinjetu, a putno osiguranje je usput)

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta mislite kolima do Praga?U jednom pravcu

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...Naravno i da prvo promene valutu u krune po nepovoljnom kursu u menjačnici koja je slučajno baš tu pored punkta (neki kilometar posle ulaska u Češku, obično stoji prvo policijski kombi, a posle 50 m patrola). Lično mislim da love ko nema vinjetu, a putno osiguranje je usput)

У вези овога има једна незгодна ствар, код куповине вињете за Чешку. На том пункту који помињеш, вињету (за 10 дана) можеш да купиш за 250 круна - ако их имаш, ако не, онда ти госпођа унутра 'ладно тражи 15€, што је 50% више. Ја је замолим да прими картицу, пошто видим да има ПОС терминал за картице који је мало склонила да се не види одмах... али, неее, то је само за камионе, каже она и упире прстом на руком исписани ценовник где пише да вињета кошта 250 Круна или 15€... и онда не могу више да се натежем и поздравим се са 5€.

Следећа тачка где може да се купи вињета и плати картицом је прва пумпа (Shell-ова) која је на 11км одатле, а дотле може патрола да те заустави и казни. На сајту motorways.cz пише да је казна 5000 круна (200€) и, такође пише да сте у обавези да вињету имате залепљену баш од тог првог пункта, тако да је боље да се поздравите са 5€ или искукате или натерате продавачицу да прими картицу.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Isao sam u aprilu kolima do Praga, TamaraU je odlicno i detaljno opisala sve, mogao bi samo da nadodam da vinjete za Slovacku i Cesku mozete uzeti i na ulazu u Slovacku, mada je jednostavnije da uzmete sve tri vinjete cim stupite u Madjarsku. Gorivo je priblizno ista cena svuda, ali imajte na umu da je dosta skuplje na autoputu, tako da sigurno imate racuna da nakratko sidjete sa njega i naspete na nekoj lokalnoj pumpi. Put je odlican sve do Brna, odatle pa sve do Praga je kao nas put izmedju Indjije i Novog Sada, sastavljen iz ploca, tako da nije uopste prijatan za voznju od nekih dva sata.

Na usputnim pumpama i odmoristima placajte iskljucivo karticom, jer redovno ce vas pokusati prevariti racunajuci neki svoj levi kurs koji je izrazito nepovoljan. Primer, u Madjarskoj za dve kafe koje izadju ni tri evra, madjarica je ladno zaokruzila na pet, pa sam joj platio karticom, izaslo je u dinar tacno po kursu. Isto tako i kasnije u Pragu, sve sto se moglo placano je karticom, jer je sigurno povoljnije nego da menjate za krune.

Na prilazu Pragu, ima dosta kamera, kao i u gradu, tako da vodite racuna o brzini, a mogu i da dodam da su kao vozaci veoma tolerantni prema meni kao strancu, ni nalik onoj nasoj nervozi u saobracaju.

Isli smo i do Berlina, to je nekih tristo i kusur km od Praga,na tu stranu su Cesi ulozili mnogo vise para i truda tako da je put u ekstra stanju.

Do Karlovih Vari ima nekih 120 km, put je obican magistralni, ali je takodje u dobrom stanju i moze relativno brzo da se vozi po njemu.

I da napomenem da policijskih sacekusa kao kod nas NEMA.

U svakom slucaju lepo iskustvo, i ko god ima priliku da ide svojim prevozom, preporucujem.

Izmenjeno (sasa x)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kojim pravcem se putuje iz Beograda do Praga automobilom, i koliko traje putovanje?

Nema boljeg naćina putovanja do Praga nego kolima... jednostavno ne vrijedi propustiti usputne ljepote Češke Republike zbog sitne uštede ...

Putno osiguranje nije potrebno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putuje se preko Budimpešte (E75 tj. M1), prema Beču kroz Mađarsku (M5), a onda iz Mađarske (M12) kroz Slovačku pored Bratislave prema Brnu ka Pragu (D2 i D1).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dali je neko skoro isao vozom u prag i ako jeste malo da prenese iskustva,kakvi su vozovi,dali je putovanje prijatno i koliko sve traje!Hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bila u septembru ove godine.

Special do Budimpeste 15 Eur (kupiti nekoliko dana ranije), povratna 25 Eur.

U jednom pravcu nam je bio stari, los voz (sa dobrim grejanjem), a kada smo se vracali smo uleteli u neki stvarno super.

Od Budimpeste do Praga smo uzeli prvi jutarnji voz (kupovali karte na Keletiju, kada smo stigli, ne unapred). Ne mogu da se setim tacno cene (oko 25 Eur), i divni cisti, prazni kupei (oko 5 ujutru smo kretali). To je direktan voz do Praga, divan, topao, sa utikacima, pa mogu i filmovi da se pogledaju ako nosite laptop.

Kada smo se vracali, bila je solidna guzva (dnevni voz), pa nije bilo toliko opusteno, ali smo svejedno stigli neprehladjeni (sto je za nas najvaznije, kada su zeleznice u pitanju :)), i sa nekoliko kratkih usputnih razgovora sa zanimljivim saputnicima....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A onaj direktni,imamo li o njemu neke informacije?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zna li neko da li i dalje naplaćuju kazne onima koji nemaju putno osiguranje?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A zasto ne bi imao putno osiguranje? Ono je po danu malo skuplje od pola litre goriva, jeftinije od vinjete? Na kraju, ono se uzima radi sebe, raspitaj se malo kolike troškove su ljudi imali bez placenog osiguranja? Probaj da stedis na necem drugom...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka