SIRENA1

Setnja kroz Sorrento

34 poruke u ovoj temi

Evo, da krenem ispocetka. Kao sto sam napisala u prethodnoj verziji posta, svi koriste internet, pa nema potrebe lepite tekstove sa neta, mislim da bi svako trebalo da da svoj dozivljaj. Koliko neko mesto ima stanovnika i kad je izgradjena palata ta i ta...pise na drugom mestu.

Za mene je Sorento bio baza za istrazivanje Napulja, Pompeja, Kaprija i Amalfitanske obale (Costiera Amalfitana). Ne verujem da bih ga ikada izabrala za letovanje (jer za letovanje trazim nesto drugu), ali moram priznati da ovaj deo iatlijanske obale smatram mozda najlepsim na svetu, kao spoj onoga sto je dala priroda i onoga sto je napravio covek. Dakle, nesto sto, svakako treba videti.

Bila sam u jednom od, sigurno, boljih hotela, smestenom na samom rubu litice predgradja Sant Anjelo (Sant'Agnello). Sa desne strane sam mogla da vidim obrise Vezuva (nemam dokaz), sa leve obalu Sorenta:

hotel-m.jpg

ispred siluetu Kaprija

zalazak.jpg

dole plazu do koje nisam ni jednom sisla

plaza-hotel.jpg

a ovo je bila alternativa:

hotel.jpg

Cene hotela bile su odgovarajuce njegovom izgledu i lokaciji.

Tacno je da je Sorento iznad mora, ali na nekoliko tacaka postoje terase sa kojih se vidi more, jedna na samom centralnom trgu Taso. Od mog hotela se moglo stici pesice ili hotelskim prevozom. Grad je vrlo lep i uredjen, od trga vode dve pesacke ulice pune radnji otvorenih do kasno uvece, a ispod, pored mora, nalaze se Marina Pikola i Marina Grande. Njihova velicina je obrnuta imenu, iz male marine isplovljavaju brodovi za Kapri, a velika je ribarska luka sa odlicnim restoranima (preporucujem Ci'Ntonio a - Ujka Antonio - vecera za dvoje nesto iznad 100 evra).

Na centralnom trgu Taso nalazi se, kazu, najbolja picerija O' Kanoniko, pice su napuljske - ne preterano velike, debljih rubova.

piazza-tasso.jpg

Osim Cirkumvezuvijane, zeleznice koja efikasno povezuje Napulj sa Sorentom, postoje razni nacini da se obidje Amalfitanska obala.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam odabrala otvoreni dvospratni autobus; pogled je bozanstven, a pritom se slusaju objasnjenja. Gotovo svuda gde idem napravim po jednu turu ovakvim autobusom da steknem neku prvobitnu sliku.

Put je u isto vreme i prelep i stravican. Stene iznad, provalija ispod, krivine. Odlucila sam da prvo odem do najdalje tacke, Amalfija (mislim da moze da se ide i do mesta Minore i Majore, ali ja nisam). Jedna od starih mornarskih republika, divan grad zbijen ispod visokih litica, uz more.

amalfi.jpg

Cist, uredjen, pun cveca, prelepih restorana i kafea.

bar.jpg

bar2.jpg

Ulicice pune lepih radnji, pune sveta, kao i u svakom italijanskom gradu trgu na kome se nalazi Duomo, katedrala.

piazza-amalfi.jpg

i iznad, na vrhu stepenica, velicanstvena katedrala.

duomo.jpg

Puna utisaka sacekujem sledeci autobus, koji pocinje svoj uspon strmim ulicicama.

amalfi1.jpg

Amalfi ostaje dole, a autobus se penje ka Ravelu, kroz vrtove, povrtnjake i vocnjake, kroz plantaze brizno negovanih, ogromnih, kvrgavih i mirisljavih limunova.

limoni.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I na vrhu, iznad limunova, iznad cempresa i zvonika, iznad mora u daljini, Ravelo. Gradic (selo? cini mi se da ga vredjam, iako je minijaturan; Italijani bi rekli: borgo) superluksuznih, a neupadljivih hotela, gradic cuven po muzickom festivalu posvecenom Vagneru, po tome sto u njega dolaze iz celog sveta da bi se vencali ili proveli medeni mesec; po tome sto je u njemu volela da boravi Zaklina Kenedi. O, kako je razumem.

ravello.jpg

Trg sa restoranima, kafeima, radnjicama.

ravello-piazza.jpg

I svuda predivna, rukom slikana, keramika.

ceramiche.jpg

A ono sto me posebno impresioniralo u celom ovom predelu je obradjena zemlja: svuda voce, povrce, vinogradi, uprkos cesto vrlo teskom pristupu, sve deluje kao jedna velika plodna basta (cijih se ukusnih plodova rado secam dok jedem holandski paradajz).

vigne.jpg

Posle svega ovog puni su i srce i glava, a ceka me jos Pozitano. Ostavila sam ga za kraj.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja reko', opet sam nesto zabrljala....sutra cu Pozitano, morala sam da intervenisem na temi Santorini... :hahaha:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za kraj sam ostavila Pozitano. Ako je ikako moguce odabrati jedno od mesta koja sam obisla, neka to bude Pozitano. Kuce, bele ili pastelnih boja, koje su se nacickale na brdu, od smaragdnozelenog mora pa uvis...

positano.jpg

Deluje nestvarno, vestacki, gotovo kao kic razglednica.

Kao i ostala mesta, i on uredjen, pun cveca. Lagana setnja od glavnog puta prema centru, duz vila i pored cuvenog hotela Le Sirenuse, na cijim balkonima su fotografisani Siena Miler i ostali, koji sebi to mogu da dozvole. Ovde bi se bas lepo dalo letovati, dosadjivanje je nemoguce. Skromno, sa manje od 1000 evra dnevno, odricuci se jahti, samo za hotel, restorane i neku sitnu kupovinu.

positano2.jpg

Radnjice, ulicice, kafei, hotelcici, hladovina drveca i raznoraznih procvetalih puzavica; haljine, parei i tasne,

sandale koje vam prave po meri dok cekate, sladoled...mmmm...

positano3.jpg

positano4.jpg

I jos nanize, do katedrala sarene kupole, do plaze.

positano5.jpg

Plaza...i ona kao naslikana.

positano-spiaggia.jpg

Kao da su ga napravili specijalno zbog turista! U pravu je - ne znam koji - Francuz, koji je rekao da je u tom neshvatljivom pejsazu sve vertikalno, osim mora.

Ovaj predivni gradic je ujedno najsevernija tacka amalfitanske obale, dalje je sorentinska obala i sa hotelskog balkona stizem da vidim jos jedan prelep zalazak sunca nad Kaprijem.

tramonto-capri.jpg

Izmenjeno (jelenait)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelenait, da li mozes od fotografija iz Pozitana, Amalfija i Sorenta da napravis galerije, kao sto imas za Cinqueterre jer ja ovde ne mogu da vidim fotografije, a idem 24. jula za Sorento i bas bih volela da vidim tvoj dozivljaj Amalfi obale? Takodje bih volela da mi kazes kakve su cene u restoranima (pizze, paste, salate), sladoled, pivo, cene karata za taj otvoreni bus kojim si isla do amalfija, kakvo je bilo vreme, i sve sto mislis da je interesantno i vazno a ne mrzi te da pises :D Hvala unapred!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

http://www.sorrento.city-sightseeing.it/eng/ - najbolje ti je da uzmes dnevnu kartu, pa da silazis i vracas se kad hoces. Obavezno sesir i neko dobro mesto sa desne strane (tako si blize provaliji!).

Ne znam sta da ti kazem sto se tice cena, ja sam imala odlican dorucak u hotelu i posle jednog jaceg dorucka oko 9, potreban mi je bio jos jedan obrok, uvece. Mozda sam isla po skupljim restoranim, ali vecera za dvoje nas je, uglavnom, kostala oko 100 evra. Naravno, ako se ne pije vino, cena se smanjuje, ako se ne jede neka dobra riba, jos vise se smanjuje.

Pica u centru Sorenta (navodno najbolja, ali to kazu i za druge), O'Kanoniko, imala je neko normalnu cenu, pa uz pivo mislim da po osobi ne moze da predje 15 evra (racunaj da se svuda placa kuver (coperto)), uostalom, najcesce imas jelovnike istaknute, pa se ne ustrucuvaja da ih detaljno razgledas.

Jednom sam, nedaleko od hotela, pojela parce pice u jednoj piceriji/pekari, onako, vise za poneti, i kostalo je 1 evro, sto je smesna cena za tamo.

Za vreme racunaj da ce biti jako toplo, vec su nesnosne vrucine.

Sladoled nemam ideju, pojela sam samo jedan u Pozitanu (bio je odlican), sedecki, tako da se cena drasticno menja u odnosu na kornet ili casicu koju kupis. Nisam bila mnogo zainterosavana posto se ovde gde ja zivim nalazi jedna od najboljih italijanskih djelaterija (http://www.gelateriabandirali.it/gelati.php), jedna mala casa ili kornet sa 2-3 ukusa kosta priblizno 2,5 evra, a razni kupovi su obicno od 6 pa navise.

Ako imas jos pitanja, slobodno mozes i privatno da me pitas.

Videces, predivno je!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Oljice70,

našla sam neke snimke na you tube i pogledala.......deluje gadnjikavo more.

Dvoumim se da li da idem u Sorento ili negde drugde.......volela bih videti i Amalfi

obalu al ne uliva mi poverenje.

Koliko dana si bila, da li je to letovanje ili više, putovanje? :)

Eto i meni se desi da nekom odgovorim sa "malim" zakašnjenjem od godinu dana ... nije namerno i nije mi jasno kako se to desilo pa se izvinjavam Katalini.

Pre godinu dana sa samostalno organizovala posetu Rimu od 5 dana i posle vozom nastavila prema Napulju. U Napulju se nisam mnogo zadržala. U planu je bilo jedno popodne , malo da prošetam centrom i možda kasnije ako bude vremena da se još malo vratim , ali ipak nije bilo vremana. Vozom Cirkumvezuvijana sa železničke stanice u Napulju , sa donje platforme , otišla sam u Sorento. Gde sam prethodno perko neta rezervisala hostel , mislim da se zvao 7Hostel. I nalazi se u St. Agnelu .

http://www.hostels.com/hostels/sorrento/seven-hostel/26673

U hostelu sve stvarno izgleda kao na slici , okolin je lepa, a na vrhu je terasa sa koje može da se prati divan zalazak sunca . Cena u desetokrvetnoj ženskoj sobi je prošle godine u ovo vreme bila 25e. I bila sam baš zadovoljna.Privatne sobe su na vrhu hostela, na terasi, i te sobe su im fenomenalne i cena u njima je bila 40e. Osoblje hostela je bilo super, doručak je bio kroasane , nutela , sok , mleko , med , pahuljice. A služili u uveče i večeru po meniju . Cene su bile sa diskontom za goste hostela oko 4 e za pastu ili porciju lignj i sl.i. Ništa posebno i specijalno već nešto što se brzo sprema i cene su bile pristupačne. Gosti uglavnom mlađi ljudi , ali primtila sam i nešto " ozbiljnijih " posetilaca koji su izabrali privatne dvokrevetne sobe.

Ispod hostela , zapravo kad se krene prema plaži ulicom koja vodi naniže , dođe se do litice ispod koje se skalinama spustiš prema plaži. Neznam ime tom delu plaže , ali je mala , čista , besplatna , ima tuš i mali restoran na obali . Pored je zatvorena privatna plaža.

Do centra Sorenta od St. Agnela dolazi se jednom stanicom Cirkumvezuvijana ili peške.

Iz centra St. Agnela , a to je deo gde se izađe sa vozne stanice, se može plavim Sita busom doći do Pozitaana ili Amalfija. Cena karte do Pozitana je 3,60e a Amalfi 4e. Nisam sigurna u red vožnje tih plavih buseva, mada nisam mnogo dugo čekala. Vožnja nije dugo trajala oko 20min. kroz predivne pejzaže . Zatim se stigne na obalu i kao što već neko reče na ovom forumu da je obala Italije oko Napulja , Sorenta . Kaprija i Amalfi obale stavrno najlepša na svetu. Uzane ulice ali vozač busa bez problema obilazi sva ona luksuzna kola koja su parkirana tik pod stenu i pored puta, jer nema drugog izbora za parkiranje.

Ako niste sigurni gde da izađte u Pozitanu onda pratite većinu ili pitajte vozača. Bus karte se kupuju u trafikama ili nekim malim prodavnicama koje prodaju robu kao iz trafika. Pozitano je divan i nestvaran. Dok se spuštam ulicom odn. trotoarom prema plaži u Pozitanu , su mali restorani. Kad sam se vratila kući i gledala neke turističke emisije ili o kulinarstvu zapazila sam da se jedan od tih restorana na trotoaru smatra za jedan od restorana u svetu sa najlepšim pogledom . Plaža u Pozitanu je podeljena na deo koji se plaća i deo koji je slobodan. Taj slobodni deo nije bio prljav kao ni voda ali je bio bučan jer su sa njega polazili brodovi do Kaprija i gde god nisma ih pitala. Pa je u tim momentima njihovog dolaska ili odlaska bilo zagušljivo od izduva motora.Što se cena tiče , primetila sam i u Sorentu i u Pozitanu da su visoke ali ni tako strašne da neko sa skromnijim budžetom ne može da nešto priušti sebi. Ja nisam neka izelica , pa mi je i voće i sok dovoljan , kao i večera u hostelu od paste ili lignji. Pice sam uzimala na parče i bile su super , testo kao da je pečeno u crepulji ,ako neko zna na šta mislim. A sladoledi...pa nisam našla da je bilo koji bio manje dobar od prethodnog. Cene u prodvnicama tipa maxi su bile o.k i tamo ima svega. U radnjama tipa Teranove i sl. imalo je dosta kripica kao kod nas i cene su bile iste , u rasponu od 10,15,20 a bilo je i japanki sa nekim kao svarovskim kristalima , biserima koje su koštale 80 ili 90e.

Od izleta još bila sam u palatu Napuljskog kralja u Kaseri ili Caserta, i to po savetu prijatlja i nisam se poajala i sada svima preporučujem. Proverite na netu šta ima za Casertu a ima i nekoliko slikana mojoj ft. Caseta je od Napulja udaljena 35km i stiže se vozom sa Napuljske železničke stanice. Putuje se oko 35min. i palata se nalazi odmah preko puta izlaza sa stanice ...nemože da se promaši. Cena ulaznive je bila 11e za ulazak u palatu i vrtove. Palata je korišćena kao scenografija za film "Fantomska napast" deo ratova zvezda kao za scene palate princeze Padne na njenoj planeti.

I da završim ...ja volim Italiju i volim da putujem ali barem svake godine da skoknem u neki deo Italije. Zato meni nikad dosta Italije i svega iz Italije i nije mi problem da se ponovo vratim na istomesto i da dodam još nešto novo , jer ne može se uvek sve videti i doživti.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Odlicno Oljice, evo ti si bila mnogo iscrpnija sto se tice cena. Kazerta je dvorac kao Versaj, pa ga vredi videti. Naravno, koga inetersuje samo more i kupanje, nece ici tamo, ali ja ponavljam ono sto sam vec napisala: kao spoj prirode i onoga sto je stvorila ljudska ruka, taj deo Italije spada medju najlepsa mesta koja postoje na zemlji.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Seriju Capri sam gledala po 100 put i čini mi se da bi mogla stalno da je gledam, kao još neke seije koje se gledaju po 100 puta i nikad ne dosade.

Počela sam sasvim slučajno da je gledam dok sam bila u Firenci a nastavila kući dok sam još ima na kablovskoj Rai Due, a posle na RTS svakog leta u reprizama. Čini mi se da se u toj seriji jako dobro prenosi lepota cele regije i ako se isključivo bavi Caprijem. Svaki put kad bi se na ekranu pojavio neki od divnih pogleda na more rekla bih u sebi " jeste , jeste tako je". Kao da gledam sa vrha Pozitana.

Jedne večeri posle večere u hostelu , običaj je bio da se pre odlaska u život popije po koje piće na terasi hostela, jedan od gostiju koji je imao privatnu sobu je umalo "odlepio" od prizora sa teras i pogleda na zalazak sunca. Ozbiljno. Zalazak sunca je svake večeri bio divan i stavrao divne boje i cela ta atmosfera sa ogromnim limunima oko nas činila je da svi "odlepimo" . Ali on...on je zvao nekoga na telefon i uzdisao , prenosio situaciju uživo, šetao po terasi koja se prostirala i na drugi deo zgrade da bi opisao sve .Bio je ujedno jako ožalošćen što ta osoba baš tog momenta ne može da vidi isto što i on. A onda je samo seo i smirio se i gledao prema pučini , jer se more videlo sa terase hostela. Sad sam ponovo pogledala hostele po Sorentu i čini mi se sa Seven Hostel u St.Agnelo ima stavrno dobru poziciju i aok nije u samom centru Sorenta i super je sređen i ima sve predispozicije da se uživa u poseti Sorentu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelenait, hvala na foto-turama, Kapri stvarno izgleda prelepo. Da li je za Kapri potrebno koriscenje busa da bi se obislo celo ostrvo ili je to najzanimljivije tu gde vas brodic iskrca? Citala sam da postoji i neka zicara na Kapriju pa ne znam da li si isla njome?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tu gde se iskrca, ali ne dole u luci, nego se popnes gore. To nije zicara, nego uspinjaca (ono kao voz na 3 sine sto ide jako uzbrdo, ako si bila u Zagrebu, u ITaliji ih ima vise), ja sam se njome popela (funikolare se zove), malo se ceka u redu, ali sta ces... Posle obilazis gore pesice, istrazujes sama, prvo udjes na tu cuvenu pjacetu, a onda setas kroz mesto i van, kroz to divno zelenilo. Na plazu sam isla nekim autobusom, ali da me ubijes, ne mogu da se setim odakle je posao, verovatno isto tu negde sa vrha brda, gde je gradic Kapri, a destinacija je Marina Pikola (Marina Piccola); tu je ta lepa mala plaza sa pogledom na faraljone.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja kad sam bio, red za funikolare je bio kilometarski. Mi smo se prosetali od marine do Capri-ja (grada). Inace, ima i zicara (http://www.capri.net/en/s/mount-solaro-cetrella) od Anacapri-ja (do kojeg se stize autobusom/taksijem) do najviseg vrha Kaprija (589m nadmorske visine, koliko se secam) odakle se pruza predivan pogled. I sama voznja je dozivljaj za sebe - za svaku preporuku. Inace, da bi se stiglo do nekih zanimljivosti na ostrvu potrebno je ici busom ili taksijem. E sad, tesko da moze da se stigne sve ako se ide na samo jedan dan tako da je najbolje napraviti neku selekciju.

Za cene po restoranima mogu samo da potvrdim ovo sto je jelenait napisala. Pizza je u principu najjeftinija i koliko se secam svuda je bila oko 10tak evra (koji evro manje-vise).

Sto se sladoleda tice, ja mogu da preporucim Gelateria-u Monnalisa u Sorentu. Cene kupova su bile oko 13, 14 evra - porcije su ogromne, a sladoled je za pamcenje. Bas bas dobar.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja ti izbegavam zicare. Vise puta mi se desilo da platim da se popnem negde, pa posle ne smem da gledam. U Barseloni sam platila zicaru, al' nisam smela da udjem. :hahaha:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zdravo, nadam se da ce mi neko odgovoriti mada vidim da je poslednji post iz 2012te :/.

Idem u Napulj u febuaru sledece godine za Sretenje subota na utorak, pa sad gledam da se organizujem najbolje da se za kratko vreme dosta toga obidje. Ukoliko vreme dozvoli obišla bih jedan dan Kapri I Positano, a drugi dan Vezuv I Popeju (u Napulju cu biti smestena sve tri noci tako da cu Napulj obilaziti uvece I prvi I poslednji dan).

Sta vi mislite? Sta je najbolje za videti u tom delu? Imajte na umu da idem u februaru tako da nema smisla obilaziti Amalfi obalu I plaze. Takođe me zanima gde "proslaviti" "Dan zaljubljenih"? Procitah da je u Sorrentu taj dan slavlje zbog njihovog sveca pa možda tamo bude neka proslava organizovana? (Prisustvovala sam jednoj takvoj na Siciliji letos u Trapaniju I zaista je spektakularno - da li tako bude I zimi u tom delu Italije)?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887854
    Ukupno poruka