ljuba80

Bratislava

150 poruka u ovoj temi

Zanimljive informacije.Ja cu uskoro u Bratislavu,pa ovi neki detalji na prethodnim stranama su super!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dakle, Bratislava ...

Fin gradic. Podseca me na Zagreb i Ljubljanu, a malo manje na neki manji Prag.

Sve u svemu prijatan gradic, ali nekako, meni, suvise mali (posebno centar)

tj ockivao veci centar.

Ali, svakako, to nista ne umanjuje bilo koji aspekat mojeg uzivanja tamo... Bio 24 casa... Sto je sasvim dovoljno. To jest, grad se da proci za 3 sata laganog hoda.

Zamak mi je pomalo razocaravajuc...bar spolja. Najveci utisak na mene ostavila Plava Crkva :)

divna divna art nauveau crkva ... Ujutru, pri izlasku sunca ili tako neko vreme

hehehe

je izgledala divno!Kao neki dragulj...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U Bratislavi je lep pogled sa tv tornja, na njegovom vrhu je lep rrestoran, sa trakom koja se okrece i imacete Bratislavu na dlanu sa svih strana. Nije daleko od grada, ide trola ali ne mogu da se setim koji broj.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U Bratslavi - stvarno vredi probati hranu.

Hrana kod njih dosta liči na Češku - ali ja sam u Slovačkoj ipak mnogo, mnogo više jela. To valjda govori nešto samo po sebi...

Restorana i cena ima raznih.

Za one koji ne vole mnogo da troše novca, a ipak žele nešto autentično - najbolji izbor je Slovac Pub (http://www.slovakpub.sk/ ). Spolja izgleda kao jedna od mnogih niskih kucica u nizu, blizu centra...ali kada se udje - to je velika porodicna kuca pretvorena u restoran. Na zidovima su citati njihovih najpoznatijih autora koje nije teško razumeti, pošto je jezik sličan našem. Tu su i grbovi svih familija u Slovačkoj. Od nekoliko prostorija, svaka je urađena drugačije - neke imaju samo par stolova, dok neke imaju dugačke stolove sa klupama, pa više liče na birtije nego restorane. U nekima je pušenje dozvoljeno, u većini nije.

Uđite, prošetajte, osetićete se kao u krčmi iz neke knjige o epskoj fantastici. Izaberite gde ćete jesti, a možete pitati i konobare da vam preporuče nešto.

U tom restoranu/krčmi/pub-u jede dosta njihovih studenata, dosta turista i poneko stariji.

Porcije su veoma obimne.

Možete probati tradicionalnu kolenicu (koja se servira još zanimljivije nego u Češkoj - ali je na žalost i masnija) - ona je dobra za kada je napolju hladno :) Ako je kojim slučajem napolju 40 stepeni - jednostavno - smučiće vam se.

Možete probati gulaš, koji oni često (kao i Česi) kombinuju sa voćem - borovnicama ili malinama.

Možete probati neku od čorbi (sve su odlične, bez izuzetka!)

A možete probati i njihovo tradicionalno "sirotinjsko" jelo - halušky. To su sitne testenine, neke kobnacije brašna, neobičnog ukusa, koje se obično prelivaju topljenim sirom. Svaka kafana ima svoj "poseban recept" - koji, ako se malo raspitate predstavlja ustvari recept majke/bake kuvara. Ali istina je da je to jelo koje se pravilo u vreme kada druge hrane nije bilo - i da se svašta može dodavati kako bi se upotpunio ukus (što oni obilato rade). To je u suštini njihovo najjeftinije jelo - i ne košta više od nekoliko evra.

Od ekskluzivnijih restorana - meni je najveci utisak ostavio Levante. On se nalazi malo izvan centra, blizu poslovnog centra Bratislave, u okviru hotela Apollo (lako ćete ga naći na booking.com) (http://www.apollohotel.sk/en ).

Isto kao i prethodni, i ovaj restoran je neugledan spolja - hotel Apollo je velika, ruznjikava zgrada sa ne baš upečatljivim trgom ispred. Međutim, untar zgrade, nalazi se prvoklasan hotel. Na njegovom prvom spratu nalaze se dva restorana: St. Hubert restoran - koji je godinama proglašivan za najbolji restoran u Bratislavi. Međutim - pazite se. On je ukrašen svim mogućim vrstama prepariranih životinja - pa kome nije ugodno da ga dok jede posmatraju jeleni, divlje svinje, fazani, srne, lasice.....svi uredno nacickani po svim raspolozivim zidovima - bolje je da skrene u drugi restoran koji se nalazi odmah pored, na istom spratu hotela.

Iako sam jela u oba - meni je restoran Levant ostavio neuporedivo bolji utisak. Nije stvar usluge (koja je odlična na oba mesta), nije stvar ni atmosfere (uprkos zivotinjama na zidu jednog od njih) - vec je stvar jednostavno u hrani! Takvu hranu kakvu sam jela u Levant-u nisam probala nigde drugo.

Recimo - neka obicna salata sa piletinom. Ne znam šta su radili sa njom, ali ta piletina je bila izuzetno mekana - kao da nije piletina, a ipak imala trag tog ukusa. Gulaš koji sam probala verovatno u svim gradovima Češke i Slovačke - nigde se nije na takav način topio u ustima. Izbor vina je solidan. Porcije su manje nego u lovac pubu, ali i dalje dobre. Cene prilicno jake (salata sa piletinom - nekih 10-ak Eur, gulaš čini mi se 14 - što je za Slovačku dosta.

Eto...ako vas put nanese u Bratisavu, i ako ne planirate da se zadržavate u Slovačkoj (što je zaista šteta, jer u Slovačkoj se još uvek svašta može videti, za prilično malonovca)....otidite na jedan dobar ručak.

I ne zaboravite da naručite Kozel pivo :))

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tema je super. Planiram da porodicno idem u Bec pa bismo mozda I do Bratislave, kad je vec tako blizu. Nisam nasao odgovor da li je potrebna vinjeta jer idem autom ? Takodje me interesuje kakva je Bratislava za soping ?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

preporucujem odlazak iz Beca do Bratilsave vozom OBB regio karta kosta 14 evra povratna i vazi za prevoz u Becu i Bratislavi (gradski prevoz tog dana). Vozovi potpuno klimatizovani, bolje nego u avionu, mislim da ima 57km udaljensoti, trjae voznja oko 60min.Ima cesto vozova zaBec i i Beca.i u odnosu na nase su bolji milion puta, pritom imaju iobezbedjenje zeleznicku policiju,osigurnaje vozova, cak u nekim i stjuardese, za neverovati zar ne!

Ja sam krenuo sa Simmering stanice.

Bratislava prelep grad, narocito stari grad beomska zona sa kafeima i restoranima. Odlican je i trg, Novi most je super, tadaje bila zatvorena tvrdjavazbog rekostrukcije, Prevoz ide odlicno po gradu. MOze da se obidje @must2see@ znamenitosti za 3-4sata.

pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

O hrani, restoranima I istorijskim znamenotistima je bas opsirno pisano ali niko ne pominje kakav je soping u Bratislavi ? Ima li neko informacija o tome ?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Shopping kao i u Bg. Najvece centar je Aupark, odmah pored mosta SNP, a drugi veliki centar je Avion na Zlatnom pesku, pored je i Ikea.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakve su cene, to je vrlo bitno ?!?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bili smo u Bratislavi na poludnevnom izletu. Trebalo nam je 2 sata kolima od Budimpešte.

Grad je simpatičan, sa prelepom pešačkom zonom u centru, koja obuhvata nekoliko manjih ulica i trgova.

Nakon parkiranja, krećemo do zamka iznad Dunava (Bratislava hrad) odakle se pruža lep pogled na grad i Novi most na čijem vrhu se nalazi NLO restoran. Zamak i okolina se brzo obiđu, a u toku su i radovi na delu fasade zamka. Spuštamo se do pešačke zone i započinjemo šetnju po starom delu grada. Nailazimo na, neobičan spomenik, radnika Čumila koji viri iz šahta. Radi se o najslikanijem bratislavskom spomeniku. Skrećemo desno ka Hviezdoslav trgu na kome se nalazi Slovačko narodno pozorište. Kupujemo suvenire, vraćamo se istim putem, prolazimo pored Čumila. Nedaleko se nalazi još jedan spomenik, Lepi Naci sa šeširom. Kasnije saznajemo da je reč Ignacu Lamaru, gospodinu rođenom u predgrađu Bratislave krajem 19. veka, koji pozdravlja pripadnice lepšeg pola. Tik iza Lepog Nacija smešten je Glavni trg (Hlavne namestie), sa Rolandovom fontanom, statuom Napoleonovog ratnika naslonjenog na klupu i Starom radnicom/skupštinom. Fotografisanje, i pauza za ručak u Panskoj ulici u restoranu Slovenska restauracia. Ima mesta, pa rekoh da uđemo i nismo pogrešili. Piće, jelo i dezert, za dvoje, oko 30 EUR (sa uključenom napojnicom od 5 %). Nastavljamo ka Mihaelovom tornju (Michalska brana), 51 m visokoj osmatračnici, ispod koje se nalazi tačka nultog kilometra sa udaljenostima od najvećih svetskih metropola. Odlazimo do rezidencije slovačkog predsednika, Grasalkovič palate, fotografisanje, startovanje auta i pravac TC Eurovea.

Eurovea je smeštena između Starog mosta i Mosta Apolo. Čini nam se da je kao TC Ušće. Nema sniženja, cene kao kod nas. Ulazimo i hitamo sa radošću ka radnji Sportsdirect (koja nas je i povukla u Euroveu). Rekoh, ala ćemo se nakupovati sportske garderobe po bagatelnim cenama. Međutim, unutra druga priča:) Većina stvari izgleda drugačije uživo, u odnosu na ono sa neta. Ima i finih Slazenger majica za 8-11 eur, ali ne u odgovarajućoj veličini. Izlazimo praznih ruku i obilazimo nekoliko radnji kojih ima i u Srbiji, ali sa daleko većim izborom garderobe. Kupujemo majice i bermude, spuštamo se ka parkingu i pravac Budimpešta.

Da ne bude zabune, Bratislava je lep grad gde je sve blizu, gore navedeno smo obišli od 15.00 do 20.00.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Može li neka fotografija, kao ilustracija napisanog?

Da li ste platili vinjetu? Gde ste ostavili auto? Plaća li se parking? Kakve su cene u odnosu na Budimpeštu?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kupili smo sedmodnevnu vinjetu (ne znam da li je neophodna) u zelenom kontejneru na MOL pumpi, neposredno pre isključenja za Bratislavu, i platili 3400 ft. Tu se može kupiti i austrijska i češka vinjeta. U okviru MOL pumpe nalazi se Marché restoran, a tačan naziv lokacije je Marché Mosonmagyaróvár Nord + Marché Natur-Bäckerei, 9200 Mosonmagyaróvár, Hungary.

Parkirali smo se na privatnom parkingu, na to smo prvo naleteli, po ceni od 2 eur/h. Odmah posle parkinga je Krajsky urad Bratislava i Falkensteiner hotel, a sa suprotne strane blizu je predsednička palata. Bilo je i boljih opcija (8.00-16.00 na ulici po ceni od 0.70 eur/h) ali to nam je što nam je:) Od parkinga do zamka (Bratislava hrad) je potrebno oko 15 min laganog hoda, a do palate predsednika manje od 5 minuta, koliko i do Michalske brane.

Cene, u dva restorana koja smo posetili (ručali uglavnom na ulici:)), su za nijansu veće u Budimpešti. U Budimpešti je napojnica uračunata u cenu 12 %, u Bratislavi 5 %. Cene garderobe se ne razlikuju. Isti suvenir (bubamare i pčelice na federu), u Budimpešti 2000 ft, u Bratislavi 6 eur. Ostalo ne bih znao uporediti, jer se nismo duže zadržavali.

Fotografije ću postaviti sutra u MFT.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala! Precizno, detaljno, lepo napisano. Svaka čast.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ako idete kolima,

ili se kojim slucajem zadrzite vise u Bratislavi,

posetite zamak Devin.

Od Bratislave do njega vozi gradski autobus broj 29. Takodje, brodici koji saobracaju od Beca do Bratislave, obavezno staju tu, pa mozete i na taj nacin napraviti celodnevni izlet.

On ima dugu istoriju, jos od 5. veka. Nekada je obelezavao granicu Mađarske. Nalazi se na prelepom mestu - uscu njihove Morave u Dunav:

Dsc03801.jpg

Devin%20Castle.JPG

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U njegovoj neposrednoj blizini (oko 30 min pesaka, obalom Morave) se nalazi breg Sandberg:

Devinska_Kobyla__Sandberg.jpg20583441.jpg73545061.jpg

Možete bosi prošetati po njegovim padinama, u pitanju je najsitniji moguci pesak. Možete potražiti fosile, kojih u izobilju ima gde god se okrenete (doduše sitnih). Vredi videti to nalazište, posebno za priorodnjački orijentisane turiste :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26023
    Ukupno tema
    868351
    Ukupno poruka