ljuba80

Bratislava

158 poruka u ovoj temi

Bozicni vasar u Bratislavi

Jedan dan, u vreme vasara pred Bozic, provela sam u Bratislavi. Nisam previse ocekivala od ovog grada i buduci da nisam planirala da namenski obilazim grad u okviru posebne posete, ova jednodevna poseta mi se cinila kao veoma dobra opcija.

Prva lokacija je bio dvorac iznad grada koji je ugladjen, lepo sredjen, ali mene nije nicim posebno fascinirao. Nesto lepsi je pogled na reku i grad odatle i vrt iza samog dvorca. Unutrasnjost nisam obilazila tako da ne mogu dati neki potpuniji sud o celom zdanju, ali eto ako se vec nadjete u Bratislavi, obidjite i dvorac.

IMG_20191222_102550.jpg

IMG_20191222_103709.jpg

tvrdjava.jpg

IMG_0370.JPG

IMG_0378.JPGSledece odrediste je bilo parkiraliste pored Dunava i pesacka tura niz reku, pa pored prelepe zgrade u kojoj je smestena Tehnicka skola, pored muzeja i zgrade filharmonije, ka centru grada i ka starom gradskom jezgru.

IMG_20191222_110829.jpg

muzej.jpg

IMG_20191222_111146.jpg

dunav.jpg

tehnicka skola.jpg

statua111.jpg

IMG_20191222_141143.jpgDunav nije tako sirok niti lep kao kod nas i stice se utisak neke manje reke. Obala je kod nas uredjenija i sve izgleda monumentalnije. Njihova zanimljivost jeste ovao zdanje na jednom kraju mosta, koje podseca na svemirski brod...u njemu je smesten i restoran, pa je verovatno pogled iz njega bozanstven.

Ima veoma lepih zgrada izradjenih u raznim stilovima, a cije su fasade u dosta dobrom stanju. Priblizili smo se zgradi pozorista i ispred nje se nalazila jelka, a iza jelke su postavljene tezgice sa razlicitom ponudom hrane, pica i suvenira. Nedaleko odatle je i manje klizaliste, jedan spomenik Hvjezdoslavu, jedan Andersenu i jedan posvecen Svetom Trojstvu (veoma cest). 

Zgrada pozorista sa lepom fontanom je pravo remek delo dvaju velikih majstora.

 

pozoriste.jpg

fontana.jpg

tezge.jpg

kombi.jpg

suveniri.jpg

klizaliste.jpg

hvjezdoslav.jpg

andersen.jpg

IMG_0459.JPG

Izmenjeno (MakiMaka)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A od spomenika Svetom Trojstvu vidi se i onaj dvorac na brdu iznad grada.

Mi smo nasu pesacku turu nastavili posavsi od pozorista, dalje kroz ulicice oivicene divnim i ljupkim zgradama, savrseno ukrasenim novogodisnjom dekoracijom. Usput smo videli i cuvenu  za Bratislavu statuu Cumila, coveka koji radi, coveka koji izlazi iz sahte..ovde smo culi i pricu o njemu, pa pesackim ulicicama nastavili do trga na kom je bio postavljen jos jedan vasar, a to je trg ispred gradske kuce. Usli smo i u dvoriste u kom je bilo jos tezgica sa bozicnom ponudom. Odatle smo nastavili put do blizine srednjovekovne kule, pa zatim do, kako mi se cini, najstarije crkve u gradu, i nekadasnje jevrejske cetvrti...bilo je tu dosta zanimljivih podataka koje smo culi od vodica. Time smo zavrsili nasu setnju sa vodicem i napravili jedan polukrug kroz grad i stigli vec do onog spomenika posvecenom Svetom Trojstvu i sa pogledom na dvorac na brdu...

cumil.jpg

trg.jpg

dvoriste.jpg

IMG_0420.JPG

IMG_0424.JPG

ulica.jpg

zgrada i muzicar.jpg

kula.jpg

crkva.jpg

crkva111.jpg

IMG_0458.JPG

Nakon ove izuzetno prijatne setnje i lepe i zanimljive price o gradu, a nadasve nakon niza lepih zgrada, ulicica, dekoracije, radnjica, tezgi, trgova... moje misljenje o Bratislavi se menjalo i od ravnodusnosti sam dosla do blage ocaranosti. Grad odise ljupkoscu, prijatnoscu i uprkos guzvi nekom intimnom atmosferom.

Usput su se redjali i upecatljivi detalji koji se coveku urezu u secanje lepse i znacajnije od citavih zgrada, trgova, ulica...

IMG_0399.JPG

IMG_0403.JPG

IMG_0454.JPG

IMG_0455.JPG

bicikl.jpg

kugle.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo odlucili da prodjemo kros kapiju one srednjovekovne kule o kojoj smo slusali dok je samo za nas jedan ulicni virtuoz izvodio jednu poznatu klasicnu kompoziciju. Kula je predivno uredjena i nekako mi je najromanticniji i najupecatljiviji simbol Bratislave.

Iza kule se grad nastavlja jednim bas sirokim bulevarom duz koga se redjaju lepe fasade vremesnih gradjevina i nekoliko predivnih crkava, svaka u razlicitom arhitektonskom ruhu. U ovu narandzastu crkvu smo usli i bilo je vreme bozicnih misa...unutrasnjost je raskosna u punom baroknom sjaju. 

 

iza kule.jpg

narandzasta crkva.jpg

zuta crkva.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iza gradske kuce se nalazi jos jedan lep, manji, trg na kome se nalazi divna gradjevina u kojoj je smesten gradonacelnik. U ovoj gradjevini je bila postavljena jelka, citava skupina figura koje simbolizuju odredjenu biblijsku scenu i vatra iz Vitlejema.

Sa ovog trga smo se uputili ulicom levo, dok nam je zgrada gradonacelnika ostala desno...naisli smo na jos fantasticnih prizora i zgrada, na crkvu sa interesantnim metalnim figurama u dvoristu. Ovde imate i parking i javni toalet koji se placa, cini mi se 0,30 centi.

Tu je i poznata Plava crkva sa trgom i monumentalnim figurama. U blizini Plave crkve je i market Bila sa odlicnim cenama i jedan restoran koji nam je vodic predlozio...mislim da je znacajan po velicini, tradiciji...ali, kako nisam bila zainteresovana za obilazak, nisam mnogo ni slusala o njemu...Istrazite ukoliko volite restorane sa nekom svojom specificnom istorijom.

gradska kuca.jpg

zgrada gradonacelnika.jpg

jelka i figure.jpg

vatra.jpg

metalne figure.jpg

plava crkva.jpg

plava crkva i figure.jpg

restoran.jpgGradsko jezgro Bratislave je izuzetno lepo i cini ga splet pesackih ulicica, cesto kaldrmisanih, a povremeno se samo nekako odjednom obrete na nekom manjem trgu...mislim da je raspored gradjevina, ulicica i trgova prilicno dobro sacuvan iz nekih starijih vremena.

Izmenjeno (MakiMaka)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se hrane tice, mi smo se odlucili da isprobamo hranu na ulicnim tezgama. 

Vodic nam je predlozio slovacko nacionalno jelo brindzove haluski i bili smo reseni da probamo, ali smo ipak odustali i odlucili se za kobasice.. Haluski su nesto poput paste ili njoka sa ovcijim sirom i malo slanine. Porcija je kostala 4e.

Kobasica je isto kostala i veoma je zanimljivog oblika, dosta je ima, ali ukus je otprilike kao kobasice kod nas. Dakle, daleko ispod kvaliteta onih kobasica koje smo jeli u Becu.

I kod njih se mogu kupiti strudle i mi smo ponovo odabrali mak. Dobra je, ukusna, sa dodatkom visanja. Ukusom se ipak nalazi na trecem mestu...prvo i drugo je ona iz Budimpeste i Beca.

U ponudi je bio i punc, ali gusti poput likera, ne kao u Becu redak i nalik rumu. Bilo je kuvanog vina belog i crvenog i moglo se kupiti u keramickoj solji ili u plasticnoj...

Njihov specijalitet jesu i lokse. Lokse su obicne palacinke sa raznim nadevima...ne vredi trositi 2 ili 2,5e za ovo jelo.

Ono sto bih preporucila jeste karamelizovani kikiriki. Nasli smo ga na ulici, karamelizuje se na toplom na malo secera i mnogo cimeta, ali na kraju je mekan kikiriki, a ne tvrd i hrskav. Ovo mi se jako dopalo i jedan fisek je bio 2,5e a po gramazi je oko 250g, po slobodnoj proceni.

U njihovim marketima su cene izuzetno povoljne. Probajte njihova peciva, jer su ukusna...mi smo jeli stapice sa maslinama, kifle sa kackavaljem i belim lukom i pogacice sa sunkom i kackavaljem. Strudlu sa makom, fabricku od oko pola klograma, smo na akciji platili svega 1,5e. Mozete probati i njihovu Kofa kolu...nije nekog ukusa, ali je njihov proizvod na koji su ponosni.

Kafu smo pili u Starbaksu koji se nalazi na trgu kod gradske kuce i imala je uobicajenu cenu.

haluski.jpg

klopa.jpg

kobasica.jpg

strudla.jpg

punc.jpg

lokse.jpg

fisek.jpg

kikiriki.jpg

Izmenjeno (MakiMaka)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jos jedan predlog sta posetiti u Bratislavi...ne mogu dati preporuku, jer nisam bila, ali mislim da se necete pokajati. Naime, radi se o poslasticarnici. Prilozicu i sliku ispod teksta...Ambijent je upecatljiv, zivopisan, drugaciji od sve ponude u gradu. Prelepo je sve, pocev od izloga, preko enterijera, detalja, a najvecu zanimljivost ovom mestu daju oslikani zidovi i tavanica. Predivno, upecatljivo i nezaboravno. Vec sam izlog je prepun simpaticnih  lutaka poslasticara koji uzurbano spremaju poslastice tako da mozete odgledati kratku lutkarsku predstavu. Ceka se na red za ulaz, jer je prostor mali, a interesovanje turista veliko. Na ulazu vas doceka dama koja vam ljubazno objasni da morate ispostovati jedno pravilo koje postavlja ovaj objekat, a to je da je minimum koji morate kod njih potrositi 10e po osobi.

Ukoliko imate vremena i zelje da potrosite nesto malo vise novca u poslasticarnici, onda obavezno svratite...narocito oni koji su vise puta obisli ovaj grad, pa su u potrazi za novim, lepim uspomenama iz istog.

poslasticarnica.jpg

detalj.jpg

izlog 11.jpg

izlog.jpg

kuvari.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlična reportaža. Bratislava je jedan od prvih gradova koje sam posjetio kada sam počeo putovati po Evropi i vraćao sam joj se nekoliko puta, što namjenski, što usput. Nije lijepa i glamurozna kao Budimpešta i Beč, ali mi je više prirasla srcu nego ova dva grada, i interesantno je da mi se ovaj grad posebno sviđa zimi, nekako mi ide ta pomalo tmurna atmosfera uz nju. Samo mali dodatak uz ovo što si napisala, Plava crkva koju si uslikala nije ona čuvena plava Crkva Sv. Elizabete, nego neka manje značajna.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

scorpio, hvala na pohvali i hvala na dodatku.

Da, tacno je da postoji i ta crkva i neki iskusniji turisti su se i raspitivali o njoj, ali ja nisam imala toliko vremena za istrazivanje, jer je ovo moj prvi susret sa gradom.

Ne vredi sada, ne mogu uci u tekst da veliko P prepravim u malo p i izbrisem  epitet "cuvena", ali je dobro da si ti to popravio svojim zapazanjem :) . 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka