jedna mala

Foto aparat, kamera

426 poruka u ovoj temi

"Самсунг" је од прошле јесени потпуно ПРЕСТАО да прави фотоапарате, тако да шта год да затекнете њихово на рафовима продавница (игде на свету!), маторо је барем годину дана или више.

Ко је купио, купио је. Нема више. Осим што су се бацили на све боље сензоре у њиховим скупим мобилним телефонима. Али, то овде није тема. Нити ће човек који држи до себе заменити пристојан фотоапарат за шпијунску радио-станицу.

Збогом, Самсунг (Гнусмас). Што се мене тиче, идем даље, на "Никон".

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bacio oko na P610. Badžo imaš li bolji predlog za tu klasu? Uslov je da ima 1080p u 60fps...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

P610 је добар, али нема видео који ти тражиш. Тј. нема 60фпс. Мада, не знам ни шта ће ти? A и сада је већ превазиђен.

Ако паре нису проблем, иди одмах на P900 и заборави годинама на друго. Ипак, није за свакога. Велик, тежак, сигурно га нећеш давати у руке деци да сликају нешто из својих ручица. У принципу, нећеш ни P610. :rolleyes:

Aко ти је буџет ипак лимитиран и не жури ти се, сачекај B700 да изађе. 20 MP, 4К видео, мноштво видео модова, више него пристојан зум, усавршенији фокусни систем, timelapse... целокупно је "модернији" од P900. Jедино нема GPS.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

P610 ima 60fps a bitno mi jer mi i telefon snima 1080p u 60fps a i akciona kamera, pa bi mi onda bilo lakše da pravim video od scena sa sva tri. Bar tako mislim :) A pare zaista nisu problem, tj. nema ih, mada se nadam da ću do leta da skupim baš za 610 :) Za klince sam sačuvao stari Canon A80 i ovaj srednji mališan je napravio par iznenašujuće dobrih slika! Ko zna... ;)

PS. "treba mi"... nasmejao si me, tačno znam na šta misliš :)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima li nekog ko moze da me posavetuje u vezi sa jednim aparatom?

Sony Cyber-Shoot DSC-HX 50B

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
U 7.4.2016. at 10:25, veljica je rekao/la:

P610 ima 60fps a bitno mi jer mi i telefon snima 1080p u 60fps a i akciona kamera, pa bi mi onda bilo lakše da pravim video od scena sa sva tri. Bar tako mislim :) A pare zaista nisu problem, tj. nema ih, mada se nadam da ću do leta da skupim baš za 610 :) Za klince sam sačuvao stari Canon A80 i ovaj srednji mališan je napravio par iznenašujuće dobrih slika! Ko zna... ;)

PS. "treba mi"... nasmejao si me, tačno znam na šta misliš :)

Ja imam p100. Pojma nemam oko slikanja. Izvadim ga iz ormara par puta godišnje. Mrzi me da ga nosim. Vidim da je tek taj p610 aždaja. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Canon DSLR fotoaparat EOS 1200D + objektivEFS1855 II

Treba mi neko ko se razume da mi kaze da li vredi ovaj aparat 50.000 din?

Da li moze praviti kvalitetne video snimke (mislim na amaterski kvalitetne :plez:, a to znaci da se ne trese video snimak kada se malo brze pomerim i sl.)?

Ako neko zna koliko mu traje baterija?

Evo kratke specifikacije: 

• Specifikacije proizvoda:
  • Rezolucija: Približno 18 megapiksela za otiske do formata A2+
  • Tip senzora: APS-C CMOS Senzor kompanije Canon, približno 22,3 x 14,9 mm
  • Uzastopno snimanje (približno): Maks. 3 kadra u sekundi približno 69 JPEG slika, 6 RAW slika
  • Procesor: DIGIC 4
  • LCD: TFT ekran veličine 7,5 cm (3"), približno 460.000 tačaka
  • Optičko Tražilo: Svetlo Tražilo sa pokrivenošću od približno 95%, 0,80x, 21 mm. Pentaogledalo
  • Opseg brzine Zatvarača: 30–1/4.000, otvorena Blenda (Ukupni opseg brzine Zatvarača. Dostupni opseg zavisi od režima fotografisanja.)
  • Režimi za snimanje: Scene Intelligent Auto, No Flash, Creative Auto, Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Night Portrait, Movie, Program AE , Shutter priority AE, Aperture priority AE, Manual
  • Opcije za merenje: 3
  • ISO osetljivost: AUTOMATSKI (100–6.400), 100–6.400 u koracima od 1
  • ISO vrednost može biti proširena na H: 12.800
  • Tokom snimanja video zapisa: automatski (100–6.400), 100–6.400 (ceo korak)
  • AF sistem/tačke na LCD ekranu: 9 AF tačaka (f/5,6 krstastog tipa u centru)
  • EOS video zapisi: MOV (video: H.264, zvuk: Linear PCM, korisnik može ručno da podešava nivo prilikom snimanja)
  • 1920 x 1080 (29,97, 25, 23,976 kadrova u sekundi)
  • 1280 x 720 (59,94, 50 kadrova u sekundi)
  • 640 x 480 (30, 25 kadrova u sekundi)
  • Ugrađeni Blic: Da
  • HDMI mini izlaz: Da
  • Memorijska kartica:: SD, SDHC ili SDXC kartica
  • Dimenzije (Š x V x D): 129,6 x 99,7 x 77,9 mm
  • Težina (samo kućište), standardni testovi CIPA, sa baterijom i memorijskom karticom: Približno 480 g
  • Sp

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Navedeno telo u kombinaciji sa kit objektivom imaš i jeftijije  a moguće je da sa ino garancijom ima još jeftinije... Da li će video snimak biti strašen ili ne, ne zavisi od aparata već od fotografa. Za korišćenje DSLR-a je potrebno barem neko osnovno znanje, taj aparat sam od sebe ne pravi fotografije za Pulicera kao ni savršene video snimke. Znači, uputstva za korišćenje tih aparata uvek idu uz kupljeno telo, i iako imaju nekoliko stotina stranica poženo ih je pročitati :) Ako neko ne želi da uči uvek postoji alternativa da se kupe aparati koji prave sasvim ok fotografije i video snimke ali sa manje uloženog truda.

Ništa lično, više informativno jer nije malo broj ljudi koji se polakomi na DSLR a onda shvate da su kupili nešto što im nije bilo potrebno :) 

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@Nice, ako vam je pravljenje video snimaka primarno u odnosu na fotografisanje, i pri tom  je namena video snimka za ličnu / porodičnu / turističku / facebook upotrebu, onda kupite neki Sony kamkorder do 200 - 250 evra ili neki bolji model mobilnog telefona i rešen problem.  Ako ipak hoćete da snimate video isključivo sa pomenutim Canon 1200D (zbog većeg digitalnog senzora nego li kod kamkordera, a samim tim potencijalno boljeg snimka u uslovima slabog osvetljenja), mislim da ovaj model neće baš u potpunosti zadovoljiti Vaše video potrebe sa ovim kit objektivom jer u video modu nemate tzv hibridni kontinualni autofokus mod koji omogućava praćenje pokretnih meta koje vam se čas približavaju čas odaljavaju, a to može biti frustrirajuće ako snimate brzu akciju gde se rastojanje od vas do mete stalno menja. Ovaj fotoaparat ima u video modu samo manuelni fokus što znači da prvo morate podesite fokusnu tačku pa onda snimate. Postoji i opcija da se stiskanjem okidača fokusira sa jedne na drugu STATIČNU metu ali je to za mene lično beskorisna opcija jer se pri tome čuje JAK i ružan zvuk fokusnog motora. Ako se u toku snimanja menja fokusna distanca, vi tada ručno morate ručno da okrećete fokusni prsten na objektivu i opet taj neprijatan zvuk "zzz, zzzz, krrr krrr" će ući u finalni snimak, a on se ne može nikako ukloniti u post produkciji. Canon za ovaj tonski "problem" ima u ponudi objektive sa tzv stepper motorima u objektivu koji su kao manje bučni od standardnog kit objektiva.  

Jedini video snimci kojima biste eventualno bili zadovoljni je kada bi snimali statične kadrove u kojima se meta / glumac skoro i ne pomeraju ka / od vas.. Vi tada podesite fokus manuelno i snimanje kadra može da počne. Druga situacija koja bi donela prihvatljiv video snimak je kad je polje dubinske oštrine dovoljno "duboko" pa iako ima akcije kadar ispada pristojno oštar, ili bar u granicama prihvatljivog. Ali to podrazumeva da mora biti dosta jakog ambijentalnog svetla i da otvor blende mora biti manji.  Znači, raditi sa fotoaparatom koji ima samo manual fokus (u video modu) nije nimalo lako, zahteva vežbu i poznavanje teorije.

Modeli fotoaparata koji pak imaju kontinualni autofokus kojim su u stanju da prate pokretnu metu, su recimo Canon 650/700D, 760D, 70D, 80D a ima i drugih robnih marki / modela.  Ali kao prvo, svi su oni skuplji od 50 000 din, a drugo, brzina menjanja fokusne distance im je svima relativno spora (0,5 - 1 sek), čak i u odnosu na običan amaterski kamkorder, o profi kamerama da ne govorim. Ispada da je najbolje da se pri snimanju videa DSLR-om distanca do pokretne mete ne menja često. Zato možemo videti videografe da se i oni kreću uporedo sa pokretnom metom, održavajući tako manje više istu medjusobnu distancu.

Ako već poznajete osnovne pojmove o fotografiji (ono što vam reče forumašica @neo),  onda snimanje manuelnim fokusom kod relativno statičnih scena može dati i profesionalne "wauu" rezultate, ali, morate imati stativ ili steadicam pod obavezno + objektiv sa većim max otvorom blende (f2, f1.8, f1.4) koji omogućava da se deo kadra izoštri a deo zamuti, a to je ono što rade profi videografi, dok isto to zamućenje običan kamkorder ili mobilni ne mogu da odrade. Tu onda upadate u dodatne troškove kupovine skupljeg objektiva, a ako budžet nije dovoljan onda imate problem.

Kad snimate / fotografišete, preterano drmanje i cimanje fotoaparata / kamere će uvek proizvesti stresen snimak i tu ne pomaže ni ugrađena stabilizacija u objektivu. Jedino rešenja je stativ ili neki steadicam sprava.

Ja lično imam neki Sony MILC fotoaparat, pravi dobre fotke, snima odličan full HD video sa neprekidnim kontinualnim praćenjem mete, testirano na koncertu kulturno umetničkog društva. Medjutim, posle 15 min neprekidnog snimanja se senzor toliko ugreje tako da moram da ili isključim aparat ili će se sam ugasiti, onda mora hladjenje par minuta pa nastavljam dalje sa video snimanjem. Zato sa kamkorderom nikada nisam imao takav problem. Uostalom fotoaparat je za fotkanje a kamere / kamkorderi za snimanje i tačka. Amaterski il profi, isto mu se hvata.

Baterija bi trebala da izdrži do 400 fotki ako ne koristite ugradjeni blic svo vreme jer tada autonomija pada brzo.

Da zaključim, mislim da ne vredi dati 50 000 din za ovaj fotoaparat jer će te ga vrlo brzo prevazići ako težite nivou naprednog foto amatera. Šteta bi bilo dati toliki novac a koristiti kao mobilni, u auto modu i udri tuci.

Eventualno da razmotrite kupovinu  kompakt fotoaparata do 250 e, bilo koje marke i dobijete foto video spravu za kućnu upotrebu, a ne košta puno i daleeeeko je bolje od bilo kog mobilnog telefona bar što se foto video segmenta tiče.

;)
Izmenjeno (dimic_bata)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Neo,

Hvala puno na odgovoru, slazem se da "nije zvaka za seljaka", a iskreno mi je i mnogo para trenutno da dam za taj aparat trenutno. Videla sam da pravi odlicne fotke (npr. u pecini i po mraku), ali ne znam kakav je za video snimke ( a meni treba najvise za video). Inace, ja pravim fenomenalne fotografije sa obicnim Canon HD, sem sto ne mogu da napravim kvalitetnu fotku po mraku, tj. gde je jako slabo osvetljenje, a to je do aparata.:) 

Dimic_bato,

Taman sam htela da pitam za Sony kamkorder od 200 evrica, a Vi ste sve vec napisali. :aplauz: Hvala Vam puno! Skapirali ste sta mi treba....:D Treba mi da na putovanjima pravim kvalitetne video snimke, a da kamera (kamkorder) ima tu neku stabilizaciju slike ili kako se to vec zove. Mogu ja sa mojim aparatom da pravim HD snimak i to skoro odlican ako stojim u mestu ili ako je na stativu, mogu i sa telefonom isto hd snimak, ali ako hocu da snimam nesto dok hodam, moram da setam "kao po jajima" da bi to licilo na nesto.:biggrin: 

Koji je najbolji Sony kamkorder od 200 - 250 eur za to sto meni treba (oznaka) ili na sta da obratim paznju? Hvala Vam puno jos jednom!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vidite ovako, u tom cenovnom rangu uzimate amatersku kameru, ali to ne znači da dobijate amaterski rezultat, naprotiv. Prvo, pri dobrom svetlu sa modelom kamere na linku ispod imate Full HD snimak, iliti 2K video, koji uz malo kvalitetniju (bržu, misli se na brzina čitanja i pisanja) mikroSDXC karticu 64GB klase 10 možete poterati i do 50 frejmova u sekundi (fps) što Vam može značiti ako se bavite video obradom pa želite da napravite neki slow motion - usporeni snimak akcije i sl. A i da znate da video pri reprodukciji deluje dosta tečnije na 50 fps naspram standardnih (filmskih) 25 fps. O kupovini  kamera koje snimaju video u 4K rezoluciji za ove pare zaboravite, to su profi modeli, još to nije zaživelo kod nas kao standard. 

Optika Carl Zeiss.. Treba li komentarisati ovog renomiranog nemačkog proizvodjača optike koji ima saradnju sa Sonijem vec godinama?  Nema naravno. Suvi kvalitet za uslovno male pare. 

Drugo, Optical SreadyShot - optička stabilizacija slike je nešto što će Vam omogućiti da hodate i pravite nestresene video snimke. Znači vrlo zgodno kad nemate stativ a ruke se tresu. Nema više ustezanja i hodanja kao "po jajima".

Treće zoom od 30x je saaasvim dovoljan (bar za moje potrebe), omogućiće Vam da na putovanjima dobacite / zoomirate kilometrima daleko, a optička stabilizacija će odraditi posao, mada vodite racuna da pri max zumiranju ipak bi bilo pozeljno da je kamera na stabilnoj podlozi (stativu ili je zakacena za neki steadicam nosac na Vasim ramenima).. Postoje camere / camkorderi koji imaju zoom 50x i Electronic SteadyShot ali te modele ne gledajte, Optička stabilizacija je ono što Vama treba a ne elektronska. Preveliki zoom znači kompromis u kvalitetu videa (što veći zoom oštrina snimka pada). 

* * *

Mala digresija:

generalno kada snimate video, pogledajte kako to rade profesionalci kada snimaju putopisne emisije na televiziji. Nema previše hodanja i pomeranja kamerom levo desno gore dole pa da se gledaocu zavrti u glavi. Odaberete kompoziciju kadra, odaberete ugao snimanja tj  čučite, ležite, stojite i tome sl, kratka video sekvenca i sve tako u krug. Maltene kao da fotografišete kamerom a Optical SteadyShot je dobar saveznik. Ipak, stativ i slične skalamerije su zakon ako želite profi rezultat. Znam, znam da je to muka vucarati ga stalno uza se, ali to vam je garant da će Vaš snimak biti wauu jer i u video produkciji važi dosta pravila koja se koriste pri fotografisanju. Imate i one male stative od 500 din, naslonite negde na ogradu šetališta pored mora i završiće posao super. Bilo kakva literatura o osnovama fotografije ce vam puno koristiti, tutorijali na youtube. Ma samo treba smisleno vežbati, i učiti od drugih u praksi. Znam pouzdano da na Forumu ima članova koji itetako mogu da nas amatere nauče finim stvarima o video produkciji, ali mislim da bi to trebala postati zasebna tema iako su današnje foto video sprave all in one tipa.

* * *

U zatvorenom prostoru (sale, restorani) će kvalitet video snimka biti prihvatljiv s tim da nivo digitalnog šuma raste sa manjkom svetla,  Za "pećine sa premalo svetla" ipak morate kupiti profi Sony kameru cene od 1500 evra pa naviše i opet je upitno kako bi izgledao snimak bez pomoćnog reflektora, ali to je već neka druga priča. Kvalitet noćnog snimka generalno je vezan za veličinu digitalnog senzora. Objašnjenje: što je senzor veći treba mu manje svetla za rad i obratno malim senzorima treba više svetla za kvalitetan rad. Mislim da je jasno, prosto ko pasulj. Sve kamere ovog cenovnog ranga imaju reltivno male senzore (veličine dečijeg nokta) ali su dovoljno snažne da snime sasvim pristojan video, ne brinite.

Četvrto, baterija. Fabrička drži dugo a što je na njoj veći broj za mAh (oznaka za struju u miliamper satima) to znači da je većeg kapaciteta, i vremenski će trajati taman toliko da zabeležite sve što želite bez bojazni da vam fali energije.

Ako puuuno snimate razmotrite kupovinu rezervne baterije, valjaće, Imate ih  jeftino na svetskim e sajtovima poput ebay, aliexpress, u Srbiji su malkice skuplje što je za očekivati. Znači ako pazarite rezervnu gledajte isti model, i što veći broj za oznaku u mAh. Ne morate žuriti sa kupovinom rez baterije. Možda razmislite i o rezerv kartici? Šalim se naravno ali u svakoj šali ima i pola istine, tako kažu naši stari. Samo polako, sve košta, strpljen - spašen.

Da skratim priču. Nešto ovako recimo, Sony HDR 405B HandyCam

http://www.gigatronshop.com/digitalni_kamkorderi/sony_hdrcx405b_handycam_kamkorder_crna-50301

Težina 250 gr. Divota.

Pored Gigatrona ima ih i u Tehnomaniji. Može na rate, čekovi kredit, kartice.

Bilo bi dobro da se javi još neko ko ima iskustva sa kamkorderima / kamerama, da podeli s nama još koju korisnu informaciju. Eto toliko od mene

P.S. zaboravih da kažem da sve današnje kamere prave i slike, Nisu bogna šta al ako se nema aparat / mob telefon pri sebi dobro dodje i ova opcija.

;)

Izmenjeno (dimic_bata)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja bih pre uzeo neku "action cam".

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dimic_bato

Hvala Vam puno :), taj model sam gledala i onaj malo jeftiniji. Bolji od toga sto ste mi preporucili mi ne treba.

Sto se tice video montaze, trebali bi da otvorimo zasebnu temu, da bude nesto slicno onoj Vasoj o kursu fotografije koja je fenomenalna! Ja se malo igram kod kuce sa montazom snimaka koje imam sa aparata i telefona (pravim uspomene sa putovanja). Samo sto su to amaterski programi za video montazu, pa ne bih da otvaram temu o kojoj nemam pojma. Mozemo tamo negde na jesen-zimu kada svi budemo imali malo vise slobodnog vremena, da otvorimo temu za kurs video montaze i jednu temu za obradu fotografija u photoshopu (ako se moderatori slazu). U ovoj drugoj bih ja imala mnogo sta da pokazem, tj. pomognem u raznim cakama obrade fotki, a da se pritom ne "skrnavi" fotografija. 

Gledala sam na youtubu mnogo snimaka koji su uradjeni za cistu 10-ku, zato me i svrbi novcanik da kupim kamkorder da mogu i ja tako nesto "slicno da napravim"....:biggrin:

Postavila bih neki video sa youtuba da bi ste me razumeli sta hocu da postignem sa snimkom (da ne bude dosadno samo kadar po kadar), ali ne znam da li smem zbog pravila.

Ackol,

Lepo je imati i "action cam", ali to mi je vise za one sto vole ekstremne sportove, bajkere i sl...... Bolje vise da ne gledam nista po net-u, dosla sam cak i do jeftinih dronova iz Kine (100 i nesto evrica) koji bi mogli da posluze....:hahaha:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26982
    Ukupno tema
    905022
    Ukupno poruka