Putnica

Procedura postavljanja slika na forum

202 poruke u ovoj temi

Postavljeno (izmenjeno)

Ja za bilo koju akciju sa slikama pa i smanjenje rezolucije - resize,  koristim photoshop, lightroom ili u krajnjoj liniji FastStone Image Viewer (besplatni FREEWARE program za rad sa slikama - pregled, slideshow, editovanje, resize ....), o kome sam već pisao u foto školi, onomad.

Ukucajte u googlu ime istog i dobićete gomilu sajtova za download.

Kad skinete i instalirate program, po želji možete podesiti da vam isti bude podrazumevani sfw za pregled i opšti rad sa slikama, :

U Windows exploreru, desni klik na bilo koju jpeg sliku i odaberite opciju "Open With ... - Choose default program"

SLIKA0.jpg.32ac6b23ea1432bd4f2b6f98e4abc

a zatim na obrascu koji se pojavi, markirajte FastStone Image Viewer pa levim klikom čekirajte opciju "Always use the selected program to open this kind of file"SLIKA1.jpg.b0caab074f07e1534b04a73ca098e

Klik na OK.

Na ovaj način svaka slika ubuduće biće otvorena u FastStone Image Viewer-u

Resize slike (i još što šta o programu)

Dvoklik na željenu fotku, i kad se ista otvori povucite miša do leve ivice monitora, pojaviće se meni kao na slici:

SLIKA2.jpg.2c661c4b5c358c8b9ed1832747658

Odaberite opciju Resize/Resample ( ili pritisnite istovremeno tastere Ctrl + R)

U poljima Pixels ukucajte nove, umanjene vrednosti rezolucije, npr Width 1800 x Height 1200 ili Width 1600 x Height 900. Primetićete da kad ukucate broj u jednom polju softwer sam ispiše odgovarajući broj u drugom polju, čisto da bi se zadržala trenutna proporcija slike.

SLIKA3.jpg.5ce86cd66c191d0cf55e4f50a945a

Ako Vam je to jedina slika za resize izađite iz programa pritiskom "Esc" dugmeta gore levo na tastaturi,i  tom prilikom dobićete pitanje "da li želite sačuvati promene?". Odgovorite sa "Yes" pa na krajnjem koraku sačuvajte sliku pod istim ili različitim imenom, po želji

SLIKA4.jpg.f665408e9907da0ce02e88e4aef4c

Ako imate više od jedne slike za resize ili bilo koju drugu akciju, onda pitanje o čuvanju promena dobijate svakim prelaskom na sledeću sliku uz pomoć tastera -strelica za navigaciju levo desno na tastaturi . I tako do kraja dok ne dodjete do poslednje. Ako ovo radite sa većim brojem slika , zbog upload-a/postavljanja na Forum / Moja foto tura onda je sigurnije da resize akciju radite sa kopijama, čisto da origininale fotke ne bi ste nehotice smanjili jer onda nema nazad.

U fotošopu se kreira scripta kojoj je zadatak da npr samo smanji rezoluciju fotki, a onda se ta skripta primeni na ceo folder sa slikama, pa makar ih u istom bilo i 3000. Pijuckate kafu a posao se radi. Pametan program, nema šta. Ovo napredni korisnici fotošopa obilato koriste.

* * * * *

U istom, krajnje levom meniju gde birate alat "Resample / Resize" imate još gomilu drugih mogućnosti za editovanje (adjust Lighting, Curves, Levels ....) u cilju doterivanja krajnjeg izgleda fotke (sređivanjem contrasta, oštrine, boja, b/w, ispravljanje horizonta, dodavanje efekata fotkama...). Za svaku opciju / alatku imate ispisan tzv shortcut - prečicu za pokretanje iste . 

Ako Vam nakon "Resize" akcije opadne kvalitet fotke kao što spomenu @Teogonija, igrajte se pomenutim alatima dok ne dođete do željenog rezultata, tj nakon resize doterajte oštrinu, kontrast i tome sl samo ne preterujte sa klizačima jer sada radite sa "manje mesa za obradu".

Ako želite brzo da odsečete deo slike stisnite taster X i ulazite u Crop Board mod. Tu možete da birate odnos stranica za sečenje 4:3 ili 16:9 ili 5:7 ili free hand. Odsečak će svakako imati manje pixela nego original pa možda Resize neće biti potreban.

Imate i mogućnost ispisivanja texta preko slike i svašta nešto još. Prosto, brzo, efikasno, program troši jako malo resursa računara, ma divota.

SlideShow za prijatelje / prezentaciju pokrećete pritiskom na slovo S tastature i tada podesite vreme na 3 sek recimo i klik na "Play".

Guranjem miša krajnje udesno, gore, dole dobijate još neke menije.

Boju pozadine samog programa u tzv full screen modu menjate tako što:

- brzo dvokliknete na već otvorenu sliku

- na novootvorenom obrascu odete u meni Settings

SLIKA5.jpg.8fecad13a88f2101c3eb743f7313f

SLIKA6.jpg.bb7b472012954085c24793627021a

i klikom na polje Full Screen Background (iznad zelenog pravougaonika) promenite boju pozadine, iz default crne u recimo belu

Klik na OK.

* * * * *

Kad treba nešto brzinski da odradim na slici, ja koristim FS Image Viewer, za sve ostalo njegovo veličanstvo photoshop je tata mata, kad vam kaže Bata. Uhh nisam planirao ovoliko da pišem, sorry ....

:):):)

IMG_2614-3.jpg

Izmenjeno (dimic_bata)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:klap:

Teogoniji treba nešto što fercera na IOSu ili Androidu. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Hvala Bato, uvek objasnis lepo. Jasno i detaljno, stvarno si nesebican, nekako sam i cekala da se ti javis nakon mog pitanja. Da se ne uvrede ostali, zahvalna sam zaista na svakoj sugestiji i pomoci. @dimic_batanam je na temama ove vrste neprikosnoven :klanja:

Meni treba za tablet, a ja sam toliko posvadjana sa tehnologijom da ni termine ne mogu da popamtim :blink:

Izgleda da cu morati da se vratim mojoj kanti od laptopa koji je pred izdisajem i ekran mu je odvratan, i cekam po sto godina da odradi bilo sta i nervira me da cu ga razlupati...

A  tamo umem na onom PhotoScape programu za decu debile bar da umanjim, isecem, ispravim i eventualno pojacam kontraste, malo posvetlim i izostrim...to je vrhunac mog znanja u fotosopiranju :) ali previse mi je komplikovano jer pisala bi na tabletu, a ako moram slike da smanjujem na laptopu, pa sve to da uklapam posle, lepo cu se ubiti...ma necu ni poceti nista.

Htela nesto da pisem o Napulju, Amalfitani, Caserti, Paestumu, Pompeji i imam rekordan broj slika ikada uradjenih na jednom putovanju, a vecina prevelika...

Osim te velicine, ne bi ja tu vise nista menjala, eto zato mi treba neka prosta verzija za tablet...ako moze samo da smanjim i gotovo...a da se ne kvari kvalitet...da ne moram posle smanjivanja nista da radim vise sa slikama

Ako tako nesto uopste postoji. I ako ovim zahtevom pokazujem i dokazujem da veze s mozgom nemam, ne zamerite. 

Na ovoj tematici sam ravna onima sto kazu da je kilo gvozdja teze od kile perja.

Ajd pozdrav svima 

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sad gledam na Internetu u vezi tih android programa za resize. Koliko vidim na google play - u ima ih. @Teogonija probaj, vidi neki ce sigurno odgovarati jer imaju i batch opcije (program automatski radi zadatu operaciju na svim slikama iz nekog foldera, pa i resize)

FastStone Image Viewer, verzija za android

SLIKA7.jpg.624e4132b3e5572508dbca5be4d8a

SLIKA8.jpg.7a76baeaa08fb07b7b7fb0f0ed11e

SLIKA9.jpg.e02a0f51134c88e2d5cbf0d414904

SLIKA10.jpg.8086bef2bc885b596691efdb894f

Za ovaj poslednji sam procitao da ima batch opciju, al verujem i da ovi ostali imaju slicnu funkciju.

Sve su to male aplikacije, skini par, probaj, testiraj, pa ako te ne mrzi daj ovde povratnu informaciju, sigurno jos nekog zanima.

:):):)

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Hvala druze, probacu obavezno. Nista ja ovo sama nisam umela,  dakle nista bez pomoci:cvetic:

Joooj za povratnu informaciju....gde me nadje...hocu ja,  probacu i to...al ja se frljam i nepismena sam bas skroz  na tu temu, jedva srocih i ovo sto sam htela

"Oooo, imas slovo T, nesto si tela" :D:D

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li samo ja cekam na odobrenje foto-ture min. 10 dana a nekad i duze? ::sad:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25955
    Ukupno tema
    865987
    Ukupno poruka