kiki 77

PELOPONEZ-opšta tema

1164 poruke u ovoj temi

Kod nas je jako popularan i trazen sever Grcke-sto je i razumljivo jer je mnogo jeftiniji smestaj,a i blize je.I sama sam mnogo puta bila u tom delu Grcke,posebno na Halkidikiju i jako mi se dopada.Doduse,ja sam zaljubljenik u Grcku,pa nista i ne moze da mi bude lose.I sva ostrva,a ima ih mnogo,su prelepa.Ipak,preporucila bih svima koji su u mogucnosti da obidju Peloponez,stvarno je FENOMENALAN!Potpuno drugaciji od svega sto mozete videti u drugim delovima Grcke.I najmanje selo vas ostavlja bez daha svojom lepotom.I naravno,cuvena Sparta,koja doduse nije na samoj obali(ali nije Grcka samo more i pesak).Ma SUPER,SUPER!Volela bih da sam rodjena tamo.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A je'l bi mogla malo detaljnije da nam opises gde si sve bila, sta vredi posetiiti i slicno. Peloponez je prilicno sirok pojam i ko nije isao tamo nema predstavu ni sta treba da se obidje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naravno.Da pocnem(bojim se samo da ne budem preopsirna):Kada vec krenes iz Atine,ne mozes propustiti da vidis Korintski kanal koji od Peloponeza zapravo pravi ostrvo.Tu se nalazi i grad Korint-stari,koji obavezno treba videti sa sve mnogobrojnim arheoloskim ostacima kao sto je Apolonov hram,stara pijaca-agora,pozoriste...Tu je i novi Korint-savremen provincijski gradic,ali nista posebno interesantan za turiste.U blizini se nalazi i termalna banja Lutraki-sigurno si cula za ovu vodu.Sledeca vazna (mozda i najvaznija)tacka je Mikena-koja je nekada bila kraljevska rezidencija,sa ulazom kroz cuvena "Vrata Lavova" koja simbolizuju moc mikenskih kraljeva.Na tom lokalitetu nadjeno je i neprocenjivo "Atrejevo blago" od zlata i slonovace koje je smesteno u arh.muzeju u Atini.Jedno od(po mom misljenju)najlepsih primorskih mesta na Peloponezu je Nafplion.Nekada je sluzio kao Franacko-Mlecansko utvrdjenje i otuda predivna tvrdjava koja dominira mestom.Pre Atine to je bio glavni grad moderne Grcke.Fenomenalan je i za letovanje,sa predivnom lukom i plazama,i za razgledanji(pomalo potseca na dalmatinske gradice).U blizini je Epidaurus-hram Eskulapa,boga medicine i nekadasnji rehabilitacioni centar.Danas se moze posetiti amfiteatar gde se nekada odrzavao festival u cast ovog boga.Mesta koja takodje treba obici su:Monemvasia(nazvana jos i grcki Gibraltar),Kalamata,Pilos,Methoni i Koroni("dva oka Venecije"),Patra(treca najznacajnija luka u Grckoj),Gition,Tripoli,Pirgos i naravno Olimpija odakle i poticu Olimpijske igre i odatle svake cetvrte god. krece olimpijska baklja.Ipak,meni je najinteresantnija bila Sparta,doduse tu sam se i najvise zadrzala-divan spoj starog i novog:spomenici starog polisa Sparte,Leonidasa,Peloponeskog rata,tvrdjava Mistras(iz 13.veka kada se Pelop. nalazio pod Franackom vlascu) sa jedne str. i moderna Sparta,perfektno uredjena i u kojoj svakako moze sjajno da se provede.Inace,Sparta je glavni grad oblasti Lakonija.Eto,nadam se da nisam bila preopsirna-krace nije moglo i sigurno sam mnogo detalja izostavila.Ipak,najbolje je otici ,videti,obici i vratiti se opet tamo(sto ja svakako nameravam) jer sigurno uvek ima nesto sto ste propustili.VELIKI POZDRAV

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako nije tajna u kojem periodu godine si boravila tamo, i da li si kojim slucajem isla do najudaljenijeg iz grupe Jonskih ostrva koje se nalazi ispod Peloponeza, Kitire, kao i da li si mozda obilazila neka od ostrva u Argosaronskom zalivu (tu misli na Spetses koji je najblizi Peloponezu, Hydra, Salamina, Egina, i.t.d.). Ako i nisi , da li mozda znas kako funkcionise prevoz do pomenutih ostrva?

Prepodstavljam da si isla avionom do Atine, a posle ide onako kako si opisala. Takodje me zanima, da li si smestaj u Nafplionu, rezervisala ranije i ako jesi kako?

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nazalost,nisam stigla da obilazim ostrva-bila sam ukupno dvadesetak dana,a za sve to ti definitivno treba mnogo vise,ako hoces da vidis sve kako treba.Znam da do Kitire mozes doci preko Pireja,Gitiona ili Monemvasie.Redovan saobracaj.Mislim da ti je najblize iz Gitiona.Sto se ostalih ostrva tice-mislim da do Spetsesa mozes doci iz Monemvasie,Kiparisa,a verovatno i iz Nafpliona.Isto vazi i za Hidru.Raspitacu se,pa cu ti javiti ako postoji neka bliza luka-a mislim da bi trebalo.Do Egine je najlakse doci iz Pireja,a verovatno i iz Korinta.I to cu proveriti.Ja nisam isla avionom-mada bi to bilo najlakse.Ja sam busom isla do Soluna gde me je cekala drugarica,koja je inace iz Sparte.U Solunu ostala 2 dana i nastavile dalje kolima,usput posecujuci neke prijatelje,tako da je taj put trajao i trajao... :rolleyes: U Nafplionu nam je drug rezervisao apartman jer je bila sezona,pa smo se plasili da ne izvisimo za smestaj.Medjutim,nije bas tako i uvek mozes da nadjes nesto i onako,na bum.Ako zelis,ja ti mogu dati adresu,telefon ovih apartmana gde smo mi bili.Inace,apartmani su im kao i svugde u Grckoj-prosecni,ali dobro.Mislim da je kostao oko 50e (trokrevetni,po danu).Hoteli su jako skupi.Nadam se da sam ti bar malo pomogla?!Pitaj jos sta te zanima-ako budem znala da odgovorim :D POZDRAV

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E da,zaboravih da ti odgovorim na pitanje kad sam bila tamo-kraj jula i veci deo avgusta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na ovim ispcrpnim informacijama. Ako mozes posalji mi adresu i telefon tih apartmana u Nafplionu, postoji varijanta da se polovinom oktobra zaputim za Atinu, a onda mi sve ranije nabrojano nece biti daleko. To je svakako period kada je kupanje jos uvek moguce.

Pozdrav

P.S. Gde se u odnosu na Nafplion nalaze pomenute luke Gition ili Monemvasie, tj. koliko je to udaljeno od istog?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pension "LIGEIA",Nafplio, Adresa:Psaron 6 & 12 Platia Psaromahala, Telefon:99/30/27520-27715 (to,naravno,ako zoves odavde;ako zoves iz GR-99/30 ti ne treba,to znas) www.pension-ligeia.gr je njihova web strana, email je: dim-melp@otenet.gr,pa ako ti se svidi pretpostavljam da mailom mozes i da rezervises.Inace,i Gition i Monemvasia su udaljeni nekih (neprecizna informacija) 150km od Nafpliona,oba mesta se nalaze na jugu Peloponeza,samo na razlicitim kracima.Gition je na srednjem,a Monemvasia na istocnom kraku.Jao,blago tebi!Nemas pojma koliko ti zavidim!Mislim da ce ti vreme biti lepo.Ja sam u oktobru bila u Atini i bilo je bas O.K.Ma,i da nije za kupanje-sigurno ce ti biti lepse nego nama ovde. ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

gde me nadje.. :)

Svake godine idem kolima bar dva puta do Atine pa skrenem dalje na Peloponez. Glavna mi je baza u Korintu, zapravo malo mesto Vrahati, 16km od korinta prema Patri.

Naravno da kad si tamo kolima, mozes lako obici sve sto je zanimljivo.

Svake godine napravim krug po celom Peloponezu, od Korinta na Tripoli pa prema Sparti pa Olimpija pa natragzapadnom stranom preko Patre do Korinta.

Kad u Olimpji stanem na drevni stadion, uvek se zestoko najezim od nekog cudnog osecanja ispunjenosti i zadovoljstva i zapanjenosti kako se eoni vracaju u coveka na tom mestu.

Sledeca je tura istocnom obalom preko Epidaurusa, Nafpia pa dalje dole prolazci kroz stotine malih uvalica i mesta. Nikad necu zaboraviti rucak u jednom resoranu na bukvalno 10cm od vode kao da smo boli na samoj vodi. Zalazak sunca nas je docekao za stolom u dobrom raspolozenju a psecana plaza je bukvalno 5 metara od stolova. Deca se ceo dan kupala, mi sariji uzivali maksimalno.

Dakle, Peloponez je po meni idealan za odmor, ali nazalost dosta tesko se stize donde a i kad se stigne, bez kola nema nista od obilaska. Putevi su odlicni i svuda stizem veoma lako i jednostavno, kolima nije nikakav problem.

Banja Lutraki je mesto u koje je zaljubljena moja cerka i skoro svo vdeme po danu provodi tamo sa drustvom iz tog mesta. Uvece je Lutraki isto veoma zanimljiv sa dobrim provodom za mladje a ni nama starijima ne nedostaje mesta za provod.

U zadnje vreme vidim da se i u Korintu radi malo na turizmu.

Uostalom cela ta regija Peloponeza je sto se mene tice nenadmasna.

Nasa porodica je kompletna zaljubljena u Grcku.

Ja za 10 dana idem poslovno do Korinta, usput malo ponovo obilazim Delfi pa putem prema novom mostu za Patru i onda prema Korintu severnom stranom. Ranije sam uvek isao najpre do Atine pa novim autoputem do Korinta, ove godine malo da promenim :)

U februaru obilazak ponovo cisto da se utvrdi gradivo, a onda leti, vec 8-ma sezona - pravac Korintos i Peloponez, nasa stara ljubav :)

Izmenjeno (codemaker)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima li agencije koja nesto organizuje (letovanje) na Peloponezu?

ima li agencije koja bi mi obezbedila vizu, pa da se tamo sam snalazim?

Mislim da ne bi bilo lose kada bi neko i to nudio u ponudi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio na Peloponezu? I slucajno u mestu Kiato? Kako je bilo?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znam da sam zakasnila, ali sad sam primetila tvoje pitanje...

Ja sam prosle godine bila na Peloponezu sa deckom i jos jednim parom (Grci iz Atine). Odseli smo u malenom selu (Iklena - sasvim sigurno ga neces naci na kartama) na jugozapadnom delu ostrva, 15 minuta voznje od mesta Pylos (ili Navarino, kako ga zovu Italijani koji su tu najbrojniji turisti). Taj deo Peloponeza inace nije tako "turisticki".

Pylos je tipican mali grci gradic, beo, sa uskim ulicicama koje se strmo penju u breg. Ima malu luku i nekoliko taverni sa cijih terasa uvece mozes da gledas ribare kako bacaju mreze... Na drugom kraju zaliva nalazi slatkovodna laguna koja je poslednje stajaliste ptica pre preletanja u Afriku iz Evrope. Zbog toga je u okolini u potpunosti zabranjena gradnja. Zato plaza Voidokilia (na slici) :wub: izgleda onako kako izgleda. Sve je fantasticno i nestvarno cisto. U okolini ima dosta arheoloskih nalazista (Nestorova palata), muzeja (Hora), srednjovekovnih tvrdjava koje su gradili Mleci (Pylos, Methoni i Koroni)... I Olimpija je blizu - neopisiv dozivljaj... kolosalan kompleks...

Centralni deo Peloponeza je pust i monoton... Arkadija, pusta i suva, ipak izgleda fantasticno... ogromna brda i vidici kad se na njih popnes... osecas se kao da si presao preko "7 gora" i ostaje ti jos samo "7 mora" ;)

Severni deo Peloponeza ne mogu da komentarisem - kroz njega smo samo prosli kolima. Ne znam nista ni o plazama na tom delu obale... :( sorry...

post-1896-1184261600_thumb.jpg

Izmenjeno (bilosta)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala! Ja sam trenutno u Atini, idemo na Peloponez sledece nedelje.Jedva cekam!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Molim napisite predloge za obilazak Peloponeza: gde se smestiti, kako stici (automobil, bus, avion) i sta videti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka