codemaker

Porto Heli

103 poruke u ovoj temi

Danas sam imao malo vremena pa sam se provozao istočnom stranom Peloponeza i rešio da obiđem malo mesto Porto Heli.

To mestašce je inače veoma staro, postoje mnogo zapisa od pre 5000 godina i više. Nalazi se u veoma lepom zalivu u blizini su i dva ostrva Spetses i Idri. Na oba ostrva nema automobila ali je zato saobraćaj prema njima veoma živ i nije nikakav problem otići na ta ostrva brodićima jer je blizu. Nisam imao vremena i za ostrva.

 

Pošto su nam ukinute vize, evo još jednog predloga šta videti i posetiti na Peloponezu. Natenane se može stići iz pravca Atine (184km). Vidim da ima dosta znakova za izdavanje soba i verujem da se i leti može naći dobar smeštaj i onda obići ostrav Spetses i Idri kao i sam gradić Porto Heli naravno.

 

Do Porto Heli se stiže iz Korinta za manje od dva sata zanimljivim putem i ne treba žuriti već uživati u predelima uz more.

Usput sam morao proći kraj Epidaurusa pa sam škljocnuo dve sličice tek za martovsku uspomenu.

 

Sam Porto Heli je omaleni gradić ali je zanimljvo prošetati rivom i uskim uličicama u centru. Posebno je zanimljiv stari deo Porto Heli gde mi je nestalo baterija a niko nije na kiosku imao, kao za vraga su prodali sve zalihe onog momenta kad je meni zatrebalo.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kasnije sam otišao u obilazak valjda najvećeg hotela Cosmos. Hotel inače ima 150 soba i ima nekoliko "family rooms" što bi značilo povezane dve sobe za više osoba. Inače su sve sobe dvokrevetne, čiste, lift radi.

Vlasnik hotela, jednim od svojih brodića razvozi goste besplatno do malog otoka na sred zaliva gde je peščana prelepa plaža.

Gazda poseduje par brodova za prevoz gostiju a supruga mu je inače Marokanka i ona je zadužena za hotel, mada u njemu rade svi porodično. Veoma su prijatni ljudi i proveo sam ugodnih par sati u njihovom društvu.

Prvi puta preko nekog sub-agenta rade sa gostima iz Srbije, preko agencije ConTiki.

Hotel ima dva bazena, za odrasle i decu i na njemu dežuraju i spasioci:

Oko hotela je lep park a u njemu teren za tenis, za košarku, minigolf.

Posle zajedničkog ručka sa vlasnicima hotela, polako sam se vraćao ka Korintu drugim putem, popio u Nafpliju kaficu i ponovo seo da radim kad me uhvatiše dragi mi drugari iz USA u mašinu...

Ko bude bazao Peloponezom, neće pogrešiti.

Živeli

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"code"... samo da te obavestim, da ce otvoriti Tempi u cetvrtak, zbog velikih guzvi za Uskrs...

Pa ako ti je dilema oko pravca i obilaska...da znas. Zatvaraju ponovo u ponedeljak i nastavljaju se radovi, razbijanjem potencijalnih stena-buducih odrona.... i postavljanje extra jakih mreza za sprecavanje odrona...

Sve pohvale za putopis.....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala ti druže na informaciji.

Mada je toliko vreme lepo ovih dana u Grčkoj da mi uopšte ne bi smetalo malo obilaska i produžena uživancija :kez:

Danas kad sam bio u Porto Heli, termometar u kolima mi je pokazivao 26 stepeni i klima je radila punom parom...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Code,

Ovo su toliko divni opisi Porto Helija da da daju dodatni podstrek da se ovo lepo mesto obavezno poseti.

Šta reći , nego da ćemo porodično sigurno posećivati više puta ovo mesto dok smo u Argolidi.

Svakako i pun pogodak za Kon Tiki što je počeo da radi hotele Cosmos i Galaxy, i ko želi luksuzniju varijantu dva AKS hotela: Hinitsu Bay i Porto Heli.

Još samo da neka niskotarifna avio kompanija počne da radi Atinu ili Kalamatu, i Argolida i uopšte ceo Peloponez postaće bliži i dostupniji.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Viš', prekratko sam se zadržao u Porto Heli pa nisam ni video dva bolja hotela koje navodiš. Da sam imao vremena, obišao bi i njih čisto da "turim nos" i možda dobijem neku ideju za neki kasniji moj smeštaj u tim krajevima.

Al' dobro, ima dana za megdana. U maju idem sa ćerkom na jednu kraću turu a avgusta će biti "udarna" tura pa ćemo videti,...

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eh, i ja pre neki dan videh ponudu Kontikija za Cosmos i ozbiljno razmisljam o tome. Zamolio bih Coda, da ako moze, da jos neku preporuku za taj region..ili mozda od Korinta na gore..

Nekako mi je ovaj Porto Heli obican gradic..ne vidim nikakvu tradiciju..starinu i sl. u njemu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iskreno, ne bih mogao reći da je gradić nešto čime bi mogao biti oduševljen. Takođe, pošteno bi bilo da kažem da nisam obišao baš ceo gradić ali "odokativno" bih rekao da nema mnogo šta da se vidi. Nisam bio u starom delu grada, koji je smešten u samom ćošku zaliva pa ne znam.

Ono što može biti zanimljivo za obilazak su dva ostrva Spetses i Idri.

 

Sad, kako je u sred sezone kad se broj stanovnika gradića dobrano uveća, ne znam, moguće da gradić ipak dobije neki "šmek", kao što se redovno dešava i drugim primorskim gradićima koji žive od turizma. Na primer, uvek me rastuži Platamonas zimi i van sezone, deluje tužno, napušteno, pomalo prašnjavo i uopšte - nikakvo. A leto, prosto procveta.

 

Od Korinta "na gore" neće biti neke vajde jer nema ništa sem Lutraki gradića :kez:

Moj favorit za ovo leto sa porodicom je Nafplio i okolina. Izbor mi je olakšan i činjenicom da imam prijatelja u samoj blizini Nagfplia pa ćemo moći krstariti tim delom obale.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa da tako sam i mislio. Mada je cena za Cosmos bas povoljna. Mozda se i lociram u Porto Heliju..cini mi se da mu je najveci kvalitet u tome sto je relativno blizu mnogih mesta koja su ovde opisana. To mi je sada neka ideja. Do 200km u krug ima svsta da se vidi (bar kako kazete ovde na forumu). Mislio sam da bi dobro bilo smestiti se u Cosmos jedno desetak dana, obici sta se moze, a onda se 4-5 dana polako povlaciti sa polozaja prema Bgd-u. E tu bi mi trebala neka ideja. I da..nisam razumeo da li je do Porto Helija bolje ici preko Patre ili preko Korinta? Voleo bih da cujem tvoje misljenje za boldovano. Hvala unapred.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bolje je preko Evzoni-Katerini-Larisa-Lamia-Atina-Korintos-Epidavros-PortoHeli

Lepše1 je Evzoni-Katerini-Larisa-(pre Lamie desno preko brda prema Amfisi)-Galaxidi-Nafpaktos-Patra-(stari put Korintos)-Epidavros-PortoHeli

Lepše2 je Evzoni-Katerini-Larisa-Lamia-Tebi-Delfi-Galaxidi-Nafpaktos-Patra-(stari put Korintos)-Epidavros-PortoHeli

 

U bilo kojoj varijanti, ne preporučujem vožnju u jednom potezu!!! Ima više od 1400km!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da si skoro bio u Cosmosu..pre pet minuta citam na onoj drugoj temi (Peloponez) da ima razloga sto je cena tako povoljna. Te nije renoviran (od 70-tih)..te neljubazni..te buka nocu i sta ja znam... Kakav je tvoj utisak za tih par sati sto si proveo u njemu.

Hvala ti za prethodni info.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hotel je u sasvim pristojnom stanju. Veoma vredno su radili na završnim spremanjima kad sam bio tamo. U razgovoru sa vlasnikom i njegovom suprugom, jako su naglašavali da im je čistoća na prvom mestu kao i odnos sa gostima.

Hotel nije sa 5 zvezdica (zapravo i ne znam koje je kategorije) ali je sve na svom mestu, ništa nisam mogao videti da je olupano, visi ili je pokvareno. Skoro sve sobe imaju kupatila sa "full" kadom, ništa posebno od opreme, frižider, klima svuda.....

Za te pare koje se traže, veoma dobra cena i smeštaj.

Da ne pominjem dva bazena koja rade i na kojima ceo dan imaju angažovane spasioce, kao i mali bar kraj samog bazena, teniska, košarkaška i mini golf igrališta...

Besplatan prevoz hotelskim brdićem za goste hotela na mali otok u zalivu sa peščanom plažom, hotelski brod za obilazak dva ostrva....

Stekao sam utisak da im je jako stalo da zadovolje goste i da na tome dosta rade.

To je samo moj utisak i nemoj to uzimati kao reper za odluku, jer "100 ljudi, 100 ćudi" i nekom se sviđa ovo, nekom ono...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bolje je preko Evzoni-Katerini-Larisa-Lamia-Atina-Korintos-Epidavros-PortoHeli

Lepše1 je Evzoni-Katerini-Larisa-(pre Lamie desno preko brda prema Amfisi)-Galaxidi-Nafpaktos-Patra-(stari put Korintos)-Epidavros-PortoHeli

Lepše2 je Evzoni-Katerini-Larisa-Lamia-Tebi-Delfi-Galaxidi-Nafpaktos-Patra-(stari put Korintos)-Epidavros-PortoHeli

U bilo kojoj varijanti, ne preporučujem vožnju u jednom potezu!!! Ima više od 1400km!!

Code, zasto ovde nemas opciju Evzoni-Egnatia? Kilometarski nije velika razlika ali se izbegavaju prekidi auto puta oko Tebi,Larise... guzve oko Atine,opterecenost puta Atina - Korintos....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:kez:

U pravu si, potpuno zaboravio a jedan od lepših puteva... Išao baš pre 15-tak dana...

Dakle

Lepše3: Evzoni-Egnatia Odos-Ianina-Preveza-Patra(stari put Korintos)-Epidavros-PortoHeli

Sve 4 varijante koje sam pobrojao su samo predlozi onoga kuda ja volim putujem i ne znači da su najbolji, najlepši ili najefikasniji.... a leti, kad idem na odmor, bude i više varijanti gde se ne zna gde se noći a gde se budi... :kez:

Inače, Egnatio Odos mi je nekako tužan, bez sadržaja,veselih odmorišta, gužve na njima i dobre kafe usput na svakih 20km.... Valjda će se i tu nešto promeniti. Do Ianine, imaju samo 2 WC odmorišta gde se doduše mogu videti srećna lica ali samo zbog olakšanja u WC-ovoma :kez:

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hotel je u sasvim pristojnom stanju. Veoma vredno su radili na završnim spremanjima kad sam bio tamo. U razgovoru sa vlasnikom i njegovom suprugom, jako su naglašavali da im je čistoća na prvom mestu kao i odnos sa gostima.

Hotel nije sa 5 zvezdica (zapravo i ne znam koje je kategorije) ali je sve na svom mestu, ništa nisam mogao videti da je olupano, visi ili je pokvareno. Skoro sve sobe imaju kupatila sa "full" kadom, ništa posebno od opreme, frižider, klima svuda.....

Za te pare koje se traže, veoma dobra cena i smeštaj.

Da ne pominjem dva bazena koja rade i na kojima ceo dan imaju angažovane spasioce, kao i mali bar kraj samog bazena, teniska, košarkaška i mini golf igrališta...

Besplatan prevoz hotelskim brdićem za goste hotela na mali otok u zalivu sa peščanom plažom, hotelski brod za obilazak dva ostrva....

Stekao sam utisak da im je jako stalo da zadovolje goste i da na tome dosta rade.

To je samo moj utisak i nemoj to uzimati kao reper za odluku, jer "100 ljudi, 100 ćudi" i nekom se sviđa ovo, nekom ono...

Ma da..i ja mislim tako. Sve sam blizi tome da uplatim taj Cosmos desetak dana i da spartam okolo. Samo jos da osmislim dolazak i povratak. Mislim da za to ''potrosm jos jedno 4-5 dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka