Sirkepa

Kenija, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanija i Zanzibar

63 poruke u ovoj temi

Zdravo drugari forumasi... zao mi je sto sada radim upravo ono sto sam neretko zamerao drugima (spajam vise destinacija u jednu temu i pisem o nekim destinacijama za koje su vec otvoreni folderi) ali mi je u ovom trenutku ovako najzgodnije te molim da mi ne zamerite a u dogledno vreme kada ja budem posedovao info sa terena sve cemo lepo razdvojiti... Nakon bezbroj razlicitih opcija na kraju je ovo moje prvo ozbiljnije putovanje u ovoj godini... Karte su kupljene, vakcine primljene i ostalo je da se u narednih 15-tak dana napravi dobar plan kretanja... na raspolaganju je nesto vise od mesec dana a ja na ovaj nacin ocekujem da svi vi koji imate bilo kakav savet, sugestiju, obavestenje, itd... ili nesto sto smatrate da moze biti korisno... podelite to ovde samnom i sa ev. jos nekim forumasima koji u dogledno vreme planiraju u ovaj kraj sveta...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo drugari forumasi... zao mi je sto sada radim upravo ono sto sam neretko zamerao drugima (spajam vise destinacija u jednu temu i pisem o nekim destinacijama za koje su vec otvoreni folderi) ali mi je u ovom trenutku ovako najzgodnije te molim da mi ne zamerite a u dogledno vreme kada ja budem posedovao info sa terena sve cemo lepo razdvojiti... Nakon bezbroj razlicitih opcija na kraju je ovo moje prvo ozbiljnije putovanje u ovoj godini... Karte su kupljene, vakcine primljene i ostalo je da se u narednih 15-tak dana napravi dobar plan kretanja... na raspolaganju je nesto vise od mesec dana a ja na ovaj nacin ocekujem da svi vi koji imate bilo kakav savet, sugestiju, obavestenje, itd... ili nesto sto smatrate da moze biti korisno... podelite to ovde samnom i sa ev. jos nekim forumasima koji u dogledno vreme planiraju u ovaj kraj sveta...

Kad si dole,napisi plan puta,mozda se vidimo.biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kad si dole,napisi plan puta,mozda se vidimo.biggrin.jpg

Precizan plan je u izradi, grubo nesto je od prilike da se od Najrobija krene severo-zapadno ka Ugandi kaceci uz put sve sto je vredno paznje, Uganda uglavnom deo uz Vikt.jez. i lagano juzno ka Ruandi, ovde ce biti dovoljno par dana i nastavljam juzno za Burundi odakle posle nekoliko dana ulazimo u Tanzaniju i sad tu ima nekoliko opcija za pravac kretanja ali najverovatnije prema NP Kilimandzarom pa odatle ka okeanu takodje kaceci uz put svasta nesto zanimljivo... sa obale bi se otislo na Zanzibar da se malo predahne pa onda nazad u Kenyu do Mombase... Ostaje jos da vidimo kako od Mombase do Najrobija odakle letimo nazad... Krecemo 15.aprila... a gde ces ti biti i kada?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo drugari forumasi...  zao mi je sto sada radim upravo ono sto sam neretko zamerao drugima (spajam vise destinacija u jednu temu i pisem o nekim destinacijama za koje su vec otvoreni folderi) ali mi je u ovom trenutku ovako najzgodnije te molim da mi ne zamerite a u dogledno vreme kada ja budem posedovao info sa terena sve cemo lepo razdvojiti... Nakon bezbroj razlicitih opcija na kraju je ovo moje prvo ozbiljnije putovanje u ovoj godini... Karte su kupljene, vakcine primljene i ostalo je da se u narednih 15-tak dana napravi dobar plan kretanja... na raspolaganju je nesto vise od mesec dana a ja na ovaj nacin ocekujem da svi vi koji imate bilo kakav savet, sugestiju, obavestenje, itd... ili nesto sto smatrate da moze biti korisno... podelite to ovde samnom i sa ev. jos nekim forumasima koji u dogledno vreme planiraju u ovaj kraj sveta...

good2.gif  spajanje vise destinacija u ovoj, a i jos nekim temama je po meni jedino pravo i najbolje resenje, jer nasa putovanja se vise ne ogranicavaju samo na jednu zemlju, vec napravimo pravo malo "osvajanje" tog dela sveta, pa je ovako puno interesantnije i korisnije za citati i  naci informacije... read.gif

Sta reci ... fenomenalan izbor destinacija za ovu godinu, prosto ti zavidimgrin.gif meni je istocna Afrika "san" i mogu da kazem jedna od najvecih zelja za posetiti, ali ne mogu to trenutno ostvariti iz razloga sto ne zelim da vodim svoju lepsu "polovinu" u te krajevedntknw.gif

Sto se tice bezbednosti na navedenim destinacijama, svuda je ok, jedino malo vise obrati paznju u Burundiu gde su gradjanski nemiri i postoji mogucnost gradjanskog rata, pa se do kraja leta kada su izbori ne preporucuje poseta. Mislim da postoji i policijski cas.Ne zelim da te plasimscare.gif, i ne izbacuj ga iz plana puta, shvati ovo kao savet da bi podigao nivo oprezablack_eye.gif  

Nego daj jos koji info... gde si i po kojoj ceni uzeo karte, vize...   jer postoji mozda mogucnost da iz Tanzanije nekako stignes na Sejsele, Mauricijus, Madagaskar???  pleasantry.gif i oni pripadaju istocnoj Africismoke.gif

Izmenjeno (ljubce)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vize za nabrojane zemlje uzimaju se na samoj granici.

Burundi je sad poprilicno siguran,nema policijskog casa,ali vazi pravilo ,kao i za sve ostale manje-vise zemlje Afrike,da se o desavanjima unutar svake zemlje informises na licu mesta iz susedne zemlje.Znaci,ono sto je danas ,ne mora tako da bude i sutra-dobrodosli u Afriku.biggrin.jpg

Po meni je Najrobi izuzetno opasan grad,moras voditi racuna i pridrzavati se zlatnih pravila.

U vreme koje ides su uveliko kise,tj kisna sezona,ove godine su malo poranile,pa se mozda smanji kolicina padavina dok ti dodjes.biggrin.jpg

Ja bi trebao biti oko 5 maja u Najrobiju,pa bi tim putem stigao do Zambije,tako sto bi uzeo ferry iz Kigome.

Idem bas tom putanjom,da bi izmedju ostalog izbegao jake i kolicinski dosta vece kise po istocnoj obali Afrike.

Ako ti treba vodic iz novembra 2009,javi mi da ti prosledim.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drugari evo vam linka "wikitravela" koji meni dosta pomaze u planiranju putovanja.

Pravi sajt za backpackere sa informacijama gde jesti, spavati, ssta videti, cega se cuvati...  te info se  redovno azuriraju pa su relativno sveze.

Tu sam i procitao za Burundimeeting.gif

Cejlone kad ti kreces... ne javljas se tvom drugu, bar da podelimo slatke mukecray2.gif

http://wikitravel.org/en/Burundi

Izmenjeno (ljubce)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisu mi dovoljne samo moje pripreme, nego uzivam i u tudjim... biggrin.jpg

Jedva cekam nove dozivljaje i putopise ekipa koje se naveliko pripremaju sa Sikepom, Cejlonom, Ljubcetom ..... srce.jpg koji su za mene pravi veliki putnici. Srecno drugari !

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja mogu da vam dam samo licnu podrsku. Vreme je da se i sretnete tamo ...bas nesto navijam :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hm... nemam jos detaljan plan pa to ne mogu da podelim sa vama... ako neko ima neku sugestiju svakako je dobro dosla ono u smislu sta ni slucajno da se ne propusti na ovoj trasi i sta bi moglo bas i da se zaobidje... Neko je pomenuo Sejsele, Madagaskar , itd... nema sanse... premalo je vremena tako da ce od potencijalnih destinacija za relax jedino da bude Zanzibar i mozda koji dan oko Mombase. Ovo za Burundi znam ali mi to nije frka jer tu planiramo da protutnjimo, a sto se tice Najrobija sve info koje imam upucuju da je zaista vrlo vrlo nebezbedan i u tom smislu skoro da ne planiramo tu da se zadrzavamo. Ne bih voleo da se udavim u kishi i nadam se da necu biti toliko malerozan a i poredjenja neka sa prethodnim godinama u ovom periodu se radi o par sati pljuska dnevno sto je za mene prihvatljivo samo da ne lije ono po ceo dan... Sto se tice karti kasno sam ja krenuo da trazim za ovu destinaciju tako da nisam prosao najsrecnije ali nisam bio ni raspolozen za preveliki egziibicionizam... 660e Bg-Najrobi-Bg ali kombinacijom JAT i Egyptair... Bg-Wien-Cairo-Nairobi a u povratku Nairobi-Cairo-Istambul-Bg ali sve su dobre konekcije tako da... nije strasno...eto... inace nemam taj vodic iz 2009. ako neko ima u PDF neka mi shibne na mail sirkepa@hotmail.com

PS. a sta je ovo ove sezne kao po dogovoru svi smo se bacili na Afriku?

Izmenjeno (Sirkepa)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

africamap.gif

Postavljam mapu Afrike, kako bi lakse pratili putovanja nasih forumasa biggrin.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljam mapu Afrike, kako bi lakse pratili putovanja nasih forumasa biggrin.jpg

Ma postavi ti veceru i pice da se ljudi okrepe pred put za mapu cemo lako. biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja gledala malo....

Africa-map.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hm... nemam jos detaljan plan pa to ne mogu da podelim sa vama... ako neko ima neku sugestiju svakako je dobro dosla ono u smislu sta ni slucajno da se ne propusti na ovoj trasi i sta bi moglo bas i da se zaobidje...

Ja sam poslednji put bio u istocnoj Africi u Avgustu 2008. S obzirom da smo imali na raspolaganju samo 20 dana, trajektorija je bila sledeca (kroz Keniju i Tanzaniju): Beograd - Nairobi- Maasai Mara - Mt. Kilimanjaro – Arusha – lake Manyara – Ngoro Ngoro – Tarangire – Arusha – Zanzibar - Beograd.

Inace, Nairobi (NaiRobbery smajl.jpg nije nista posebno, a vazi i za najopasniji grad u Africi. Ja nisam imao problema, ali budi oprezan. Sve ono sto sledi iza Nairobia je definitivno vredno posete. Izdvojio bih Masaai Maru i Ngoro Ngoro krater. Na Kilimajaro se mozes i popeti, ne predstavlja veliki problem.

Da kreces koji mesec kasnije mogao bi da zakacis cuvenu "migraciju", najvecu migraciju divljih zivotinja na planeti, koja je sama po sebi fenomen, ali i bez toga imaces prilike da naletis na mnostvo zverki ako se budes kretao tim prostorima. Zao mi je samo sto nisam mogao otici na Gorilla trekking u Ugandi (neophodne rezervacije unapred, postoji kvota koliko turista ih moze posetiti, a i nije jeftino).

Inace, u Arushi, koju verovatno neces zaobici ako krenes na neki od safarija ili na Kilimanjaro, jedno od najpopularnijih backpackig mesta vodi nas covek, Vladan. Inace u tom mestascetu ima nasih ljudi iz Kragujevca, Panceva, Beograda, Leskovca... Za mene je to bilo iznenadjenje. Iako je sve bilo bukirano kada sam kretao, covek mi je ponudio da prenocim u njegovom stanu ukoliko niko ne otkaze rezervaciju. Srpska solidarnost :)

Na Zanzibaru obavezno iznajmite neki dzip (cena je onda bila oko 25-30 USD po danu, mogu da potrazim kontakt telefon tipa od koga smo ga mi iznajmili, ako ti treba) i obidjite ostrvo off the beaten track! Izbegnite popularne plaze, pronadjite neku samo za vas i uzivajte (ima ih jako mnogo). Klopa je isto interesantna na Zanzibaru (ostrvo je poznato pod imenom "Ostrvo zacina").

Ukoliko mogu da pomognem jos nekom informacijom, pitaj...

Poslacu ti mailom LP u pdf-u.

Live your dream. Don't dream your life! smajl.jpg

Dejan & Thitima

Izmenjeno (oscar)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sirkepa, poslat ti je odgovor mailom, ali evo odgovora na neka tvoja pitanja i ovde, mozda jos nekome posluze...

Kvote za broj posetilaca NP

Sto se tice kvota za najpopularnije NP u Keniji i Tanzaniji, ne znam da postoje; bar ih nije bilo 2008, i to u vreme migracije, tako da sumnjam da ih ima i sada (mozda je to marketinski trik da se dobije sto vise rezervacija), ali nemoj me drzati za rec, posto se mozda nesto promenilo od tada.

EUR ili USD?

Pa, neko generalno pravilo kada se putuje u zemlje treceg sveta je da je USD jos uvek glavni dasa. Proci ces i sa EUR, ali se moze destiti da exchange rates budu nepovoljnije, a i dosta puta ce primiti USD umesto lokalne valute, sto ide malo teze sa EUR. Moj savet je USD ukoliko vec mozes da biras. Ukoliko imas vec EUR i provizija za konverziju nije mala, onda zameni samo manji deo u USD, da imas pri ruci kada zatreba.

Malarija

Ja licno sam protivnik koriscenja anti-malarijskih lekova iz vise razloga: Prvo, veliki broj prijavljenih side-effects, ukljucujuci mentalne probleme. Drugo (ovo verovatno vec znas) ti lekovi te ne mogu zastititi od malarije. Ako te ujede zarazeni komarac, malariju dobijas sigurno, ali zbog prisustva anti malarona u krvi, razmnozavanje je usporeno, pa se obicno bolest brze savlada. Mnogo puta sam bio u high-risk zonama, ali jos nisam koristio lekove. Cak i u Amazonskoj dzungli sam ih preskocio (iako sam imao "Malarone" u dzepu, za svaki slucaj).Ipak, ovo je moje licno misljenje, a ti razmisli i donesi odluku. Malarija je ozbiljna i moze biti fatalna ukoliko se ne leci na veme.Ono sto ti je moj najtopliji savet je da nabavis KVALITETAN insect repellent i cesto se mazes njime. Ja sam koristio Autan, i do sada se pokazao odlicno (jos me nije zakacila malarija). Nocu je obavezna mreza za komarce.

Bezbednost

Na celom putu mi nismo imali problema, ali oprez nikada nije na odmet. Ipak je to Afrika. U Nairobiu nema potrebe da se dugo zadrzavas, a sto se tice NP, ionako ces uglavnom biti u vozilu. U trenucima kada ga napustas, vodi racuna gde gazis zbog zmija. Generalno, sve to je prilicno bezbedno (ipak, u prilogu ti saljem par fotki koje sam i ja dobio pre polaska na put, gde je grupa lavova "obradila" jedan dzip). Malo ljudi ovde zna da je ustvari najopasnija zivotinja tamo (zivotinja koja ubija najvise ljudi) - Slon. Desava se da protutnje kroz neko Maasai selo i sve poruse. Takodje, nilski konji su _vrlo_opasni_ i brzi, pa im ne treba prilaziti previse blizu. Za sve ostalo sledi svoj instinkt smajl.jpg

Ostalo

Vecina cena se moze pregovarati, tako da ako ti se nesto ucini skupim - pokusaj da spustis cenu. U Zanzibar City-ju imas dobar night market sa ukusnom i jeftinom klopom. Ako rentirate auto, potrudite se da to bude dzip, kako biste mogli doci do zabacenijih plaza gde nema puteva. Izbegavajte sve ponude koje izgledaju "too good to be true". Ovo se posebno odnosi na organizaciju safarija. Obavezno nosi sa sobom baterijsku lampu i dovoljan broj baterija. Sigurno ne zelis da na obodu kratera Ngoro Ngoro iz satora ides do toaleta u mrklom mraku (sto se meni desilo) :)Inace, Afrika je predivna. Posebno priroda i zivotinjski svet. Imaces prilike da naletis ne pripadnike raznih plemena na tim prostorima. Sve je to izuzetno iskustvo. Na kraju, sigurno ces pozeleti da se ponovo vratis...

Uzivaj!

Dejan & Thitima

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drugari... evo ja za par sati krecem... zelim da se zahvalim svima koji su imali dobru volju da mi pomognu da ovo realizujem... sada vas pozdravljam i obecavam iscrpan izvestaj po povratku... kuckamo se za 40-tak dana !!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Guest
Tema je sada zaključana za dalju diskusiju.

  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka